اعلام برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی حرم مطهر در دهه آخر صفر

اعلام برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی حرم مطهر در دهه آخر صفرهمزمان با فرا رسیدن دهه پایانی ماه صفر و در آستانه شهادت حضرت رسول(ص) و امام رضا(ع) ویژه برنامه‌های سخنرانی و عزاداری در حرم مطهر رضوی اعلام شد.

به گزارش ایسنا به نقل  از آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین سید جلال حسینی معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی با اشاره به این که رسالت اصلی معاونت تبلیغات اسلامی حرم مطهر رضوی تبلیغ معارف اسلام ناب و بینش دینی با محوریت معارف رضوی است، اظهار کرد: این معاونت برای هر چه باشکوه‌تر برگزار شدن مراسم‌های عزاداری دهه پایانی صفر از دو ماه قبل جلسات هیئت اندیشه‌ورزی را در خصوص مناسبت دهه پایانی صفر تشکیل داده و نظام موضوعات برنامه‌های این ایام را جمع‌بندی و برنامه‌ریزی کرده است.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی اضافه کرد: این معاونت درصدد آن است تا با برگزاری مراسم‌های عزاداری و سخنرانی مناسب، شاخصه‌های عزاداری با موازین ناب دینی و اسلامی را به جهان اسلام معرفی کند.

آمادگی حرم برای میزبانی

وی با اشاره به این که مجموعه موسسات و معاونت‌های آستان قدس رضوی برای برپایی برنامه عزاداری و میزبانی از زائران عزیز در دهه پایانی صفر آمادگی کامل دارند، عنوان کرد: راهپیمایی شکوهمند اربعین در کربلای معلی عظمت و شکوه اسلام ناب را به رخ جهانیان کشید و بعد از این مناسبت کاروان‌های زیارتی پیاده‌ به سمت بارگاه حضرت رضا(ع) تصویر ناب دیگری می‌آفرینند که پیش‌بینی می‌کنیم بیش 200 هزار زائر پیاده در این ایام به حرم مطهر مشرف شوند.

حسینی گفت: معاونت تبلیغات امسال نیز با برگزاری برنامه‌های فرهنگی، عزاداری، سخنرانی، برگزاری حلقه‌های معرفت و اهدای محصولات فرهنگی متناسب از میهمانان علی‌ بن موسی‌الرضا(ع) در حرم مطهر رضوی پذیرایی می‌کند و برای زائران پیاده در رواق شیخ حرعاملی و همچنین شبستان‌های دیگر به صورت ویژه برنامه خواهد داشت.

وی اظهار کرد: برجسته‌ترین مبلغان کشور برای اجرای 150 برنامه تبلیغی معارفی ویژه ایام پایانی صفر به حرم مطهر دعوت شدند که از جمله آیت‌الله علم الهدی و آیت الله کازرونی و حجج اسلام والمسلمین پناهیان، ماندگاری، رفیعی، سیدمهدی ‌میرباقری، شریعتی‌تبار،  رضایی‌ تهرانی، حیدری‌ کاشانی و اسلامی‎فر را می توان نام برد.

بررسی جایگاه وقف در برنامه‌های حرم

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی اظهار کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های فرهنگی که صورت گرفته است موضوعاتی نظیر جایگاه وقف، آموزه‌های اخلاقی و سیاسی در سیره رضوی، جلوه‌های زندگانی پیامبر اعظم(ص) و بیان سیره و زندگانی امام رضا(ع) از جمله موضوعاتی است که سخنرانان در خصوص آن‌ها صحبت خواهند کرد.

حسینی عنوان کرد: باشکوه‌ترین مراسم عزاداری و سوگواری نیز در دهه پایانی صفر بعد از هر نوبت از اقامه نماز با حضور مداحان برجسته کشوری در حرم مطهر رضوی برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: در این ایام روزانه 9 برنامه سخنرانی و سوگواری ویژه خواهران هر روز قبل و بعد از نماز ظهر و عصر و قبل از نماز مغرب در رواق‌های دارالحکمه، حضرت معصومه(س) و حضرت زهرا(س) برگزار می‌شود.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی عنوان کرد: محمود کریمی، میثم مطیعی، مهدی رسولی، سعید حدادیان، سیدمهدی میرداماد، اصغر زنجانی، ولی‌الله کلامی‌ زنجانی، بهلول حبیبی و غلام‌رضا عینی‌فرد از مداحانی هستند که در این دهه به روضه‌خوانی، سینه‌زنی و مرثیه‌سرایی در حرم مطهر خواهند پرداخت.

برگزاری برنامه ویژه برای زائران پیاده

وی با اعلام این که در دهه پایانی صفر 6000 هیات مذهبی به حرم مطهر امام رضا(ع) مشرف خواهند شد، گفت: برابر با برنامه‌ریزی که به عمل آمده هر روز صبح با حضور سخنرانانی نظیر حجج اسلام ماندگاری و پناهیان و ذاکران اهل‌بیت(ع)، در رواق شیخ حرعاملی برای این عزیزان برنامه مذهبی خواهیم داشت و بسته‌های فرهنگی ویژه‌ای نیز به هیئت‌های مذهبی اهدا خواهد شد.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: همچنین در ایستگاه‌های ورودی شهر و در پایگاه‌های داخل شهر اطلاع‌رسانی برنامه‌های فرهنگی حرم به صورت عمومی انجام خواهد شد.

حسینی ادامه داد: برنامه‌های قرآنی با توجه به پیوند ناگسستنی قرآن و عترت در دهه پایانی صفر در قالب برگزاری محفل انس با قرآن، مسابقات، نشست‌ها و ختم قرآن برگزار می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها محفل انس با قرآن در شب شهادت امام رضا(ع) از ساعت 22 در رواق امام خمینی(ره) است که این مراسم به صورت زنده نیز از شبکه قرآن و معارف پخش می‌شود.

برگزاری محافل انس با قرآن

وی افزود: برگزاری محافل انس با قرآن بعد از نماز مغرب و عشاء در رواق امام خمینی(ره) و محفل قرآنی ویژه خواهران قبل از نماز ظهر و عصر در دارالقرآن از دیگر برنامه‌های دهه پایانی صفر است.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی تصریح کرد: به منظور پاسخگویی به سوالات زائرین 600 حلقه معرفت در مدرسه پریزاد، رواق امام خمینی(ره)، دارالحکمه، دارالاجابه در بخش خواهران و برادران برگزار خواهد شد و دو مدرسه پریزاد و دارالقرآن برای برادران و خواهران به صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات زائرین با حضور اساتید حوزه و دانشگاه هستند.

حسینی در خصوص واحد ارائه خدمات مشاوره اظهار کرد: این واحد با ارائه خدمات مشاوره‌دینی، اعتقادی و تربیتی در دهه پایانی صفر با 12 ساعت کار روزانه در باب الهادی(ع)، رواق حضرت زهرا(س) و مدرسه پریزاد پاسخگوی زائران خواهد بود.

برنامه ویژه کودکان

وی افزود: کودکان و نوجوانان نیز در دهه پایانی صفر می‌توانند با سیره پیامبر اکرم(ص)، امام رضا(ع) و امام حسن مجتبی(ع) در قالب سه نمایشگاه حکایت آفتاب، در سایه‌سار رضوان و کبوترانه بیشتر آشنا شوند.

حسینی در خصوص زائرین غیر ایرانی اظهار کرد: این افراد در دهه پایانی سفر میهمان معاونت تبلیغات اسلامی در رواق کوثر، دارالمرحمه و غدیر هستند که در این راستا برنامه‎های فرهنگی و دینی به سه زبان آذری، اردو، عربی برگزار خواهد شد.

وی اظهار کرد: ویژه برنامه‌های شب رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام رضا(ع) و شام رحلت و شهادت نیز طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از بعد از نماز مغرب و عشاء در رواق امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

سه اجتماع عظیم عزادارن

حسینی گفت: امسال نیز سه ویژه برنامه اجتماع عظیم عزاداران را خواهیم داشت که بعد از نماز ظهر در سالروز رحلت پیامبر(ص) و سالروز شهادت امام رضا(ع) در صحن جامع رضوی و شب شهادت امام رضا(ع) با حضور مداحان اهل بیت(ع) به خصوص مداحان آذری زبان در رواق امام خمینی(ره) ساعت 20 برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ویژه برنامه‌های دیگری برای این ایام تدارک دیده شده که زائران عزیز می‌توانند از طریق بنرهای اطلاع رسانی، نشریه حرم، پیک زائر، سایت خبری آستان قدس رضوی و کانال اطلاع رسانی برنامه‌های حرم در سروش، ایتا و گپ کسب آگاهی کنند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس