60 درصد کار ساخت خشت‌های گنبد امام حسین(ع) انجام شده است

60 درصد کار ساخت خشت‌های گنبد امام حسین(ع) انجام شده استمعاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات گفت: از سال 95 کار طراحی و ساخت قالب‌های بتنی گنبد امام حسین(علیه السلام) آغاز و 60 درصد کار ساخت خشت‌های گنبد نیز انجام شده که به صورت پازل در هم جفت می‌شوند.

به گزارش ایسنا، “محمدعلی شیخ بهایی” امروز در بازدید خبرنگاران از روند ساخت گنبد حرم امام حسین (علیه‌السلام) اظهار کرد: بتن مورد استفاده در ساخت این گنبد ضد انفجار و ضد زلزله است و در نصب قطعات خشتی به نحوی اقدام می‌شود که خدشه‌ای به بتن اصلی گنبد وارد نشود.

وی ادامه داد: بعد از واقعه کربلا که اولین سایه‌بان بر قبر مطهر امام حسین (علیه‌السلام) ساخته شد، این گنبد 11 مرتبه مورد غارت قرار گرفت و آخرین بار در زمان صدام حسین ملعون بود و بخشی از آثار هجمه گلوله صدام در ستاد عتبات نگه داشته شده است.

شیخ بهایی تصریح کرد: بعد از سقوط صدام، ستاد مردمی پای کار آمد و بدون هیچ وجه دولتی و تنها با کمک های مردمی کار بازسازی عتبات عالیات آغاز شد.

وی بیان کرد: کار مطالعاتی برای ساخت گنبد امام حسین (علیه‌السلام) از سال 90 آغاز شده و کار ساخت این گنبد نیز از سال 93 آغاز شد.

معاون ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان به مشخصات گنبد کنونی اشاره و بیان کرد: این گنبد از نظر مقیاس 1.5 برابر بزرگ‌تر از گنبد قبلی است و از نظر  ارتفاع نیز ٧.5 متر بالاتر است.

معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان اظهار کرد: کار ساخت گنبد حرم امام حسین (علیه‌السلام) در کرمان تا پایان سال جاری انجام و پس از آن به کربلا اعزام می‌شود.

شیخ بهایی با بیان اینکه در اردیبهشت ماه 94 کار مقاوم سازی ستون‌های حرم مطهر امام حسین (علیه‌السلام) نیز آغاز شد، گفت: هر ستون با صرف حدود هشت ماه زمان مقاوم سازی شده است.

وی افزود: سازه ستون‌ها 12 متر ارتفاع دارد و کار بسیار گسترده‌ای برای مقاوم‌سازی ستون‌ها انجام شده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس