گردهمایی سالانه نخبگان قرآنی در اراک

گردهمایی سالانه نخبگان قرآنی در اراکچهل و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم طی روزهای دهم تا بیست و سوم مهرماه با حضور خبگان قرآنی سراسر کشور به میزبانی استان مرکزی و با حضور ۸۹۸ قاری برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا،حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمصطفی حسینی رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه – صبح امروز دوشنبه (۹ مهر ماه) در نشست تشریح برنامه‌های چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم که به میزبانی استان مرکزی، شهرستان اراک از دهم تا بیست و سوم مهرماه در دو بخش خواهران و برادران برگزار می‌شود اظهار کرد: با توجه به شرایط خاص منطقه و شرایط اقتصادی که در جامعه به وجود آمده است این مسابقات می‌تواند فرصت خوبی برای جامعه امروز ما باشد. سال‌هاست که ما در مورد اتحاد و انسجام صحبت می‌کنیم اما گویا عزم راسخی برای این امر وجود ندارد که ساختارهای تکراری و موازی کاری‌ها حل شود. ایکاش اتاق فکری داشتیم که اینگونه مسائل اولویت‌بندی می‌شد و فعالیت‌های قرآنی منسجم‌تر از قبل شکل می‌گرفت.

وی ادامه داد:در رسانه‌های بیگانه می‌بینیم که چگونه برای یک جریان‌سازی یک رسانه فعالیتی را آغاز می‌کند و مابقی رسانه‌های آنها دنبال این جریان را می‌گیرند اما ما اگر قرار است مبحثی را هم مطرح کنیم به صورت جسته و گریخته به آن می‌پردازیم.امیدواریم که بتوانیم در رابطه با فعالیت‌های قرآنی یک تجمیع منسجمی داشته باشیم. کما اینکه سازمان اوقاف و امور خیریه برای رفع این موازی کاری‌ها به مقام معظم رهبری نامه‌ای را نوشته‌اند که ان‌شاءلله به زودی پاسخ آن را دریافت می‌کنیم و منسجم‌تر می‌توانیم با سایر ارگان‌ها و نهادها به فعالیت‌های قرآنی بپردازیم.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه با تشریح برنامه‌های چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ادامه داد: این مسابقات در دو بخش خواهران و برادران برگزار می‌شود که مرحله اول مسابقات، مسابقات قرآنی برادران و مرحله دوم که از هفدهم تا بیست و سوم مهرماه برگزار می‌شود مسابقات کشوری بخش خواهران است. همچنین مسابقات در دو بخش مقدماتی و نهایی برگزار می‌شود و دو بخش آوایی و معارفی داریم که بخش آوایی شامل حفظ، قرائت، ترتیل، اذان، دعاخوانی، همخوانی و همسرایی است و بخش معارفی سه رشته دارد که عبارتند از تفسیر، حفظ و مفاهیم قرآن، حفظ و مفاهیم اهل بیت (ع).

حسینی ادامه داد: مسابقات بخش آقایان به صورت زنده از سیما و رادیو قرآن پخش می‌شود و زمانبندی مسابقات به این صورت است که در روزهای دهم و یازدهم مهرماه رشته‌های معارفی، ۱۲ مهرماه رشته‌های همسرایی و همخوانی قرآن کریم، اذان و دعاخوانی، ۱۳ مهر ماه رشته‌های حفظ ۱۰ جزء، حفظ ۲۰ جزء و ترتیل، چهاردهم و پانزدهم مهر ماه رشته‌های حفظ کل و قرائت قرآن کریم را داریم و در روز دوشنبه ساعت ۱۰ صبح اختتامیه مسابقات برادران است و تعداد۸۰ داور در تمامی رشته‌های آوایی و معارفی به قضاوت می‌پردازند.

وی ادامه داد: هفته دوم مسابقات گزارش‌های خبری از مسابقات خواهران از شبکه‌های سیما و رادیو قرآن پخش می‌شود و زمانبندی مسابقات خواهران از تاریخ هفدهم لغایت بیست و دوم مهر ماه به این صورت است که در روزهای هفدهم و هجدهم مهر ماه رشته‌های معارفی، دعاخوانی، همسرایی و همخوانی قرآن کریم را داریم و از روز نوزدهم تا اختتامیه رشته‌های حفظ ۱۰ جزء، حفظ بیست جزء، حفظ کل، قرائت و ترتیل به مسابقه می‌پردازند و تعداد داوران بخش خواهران ۶۰ نفر در رشته‌های آوایی و معارفی است.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه با تاکید بر این مطلب که ۸۹۸ نفر در این دوره از مسابقات در بخش خواهران و برادران شرکت می کنند که ۵۰۱ نفر برادر و ۳۹۷ نفر شرکت کننده خواهر داریم، گفت: امسال یک تغییر جدی را در مسابقات قرآنی داشته‌ایم و بر خلاف سال‌های قبل که مرحله مقدماتی و نهایی در استان میزبان بود مرحله مقدماتی را با فرآیند جداگانه‌ای برگزار کرده‌ایم.بر اساس ارزیابی‌هایی که روابط عمومی سازمان داشته است دستاوردهای خوبی را برای شیوه جدید داشته‌ایم. ما در چهل دوره گذشته نتوانسته بودیم فضای رقابتی مسابقات را به مخاطبان خود منتقل کنیم. چرا که نمرات به لحظه اعلام نمی‌شد و بر خلاف مسابقات هنری و ورزشی که امروزه در کشور برگزار می‌شود مردم با اصطلاحات تخصصی داوران مسابقات قرآنی آشنا نبودند و برای مخاطب معلوم نبود که داور چگونه ارزیابی از مسابقات دارد.

حسینی تاکید کرد: بر خلاف سال‌های قبل که داوران بدون شور و مشورت هر کدام نمره خود را می‌دادند امسال پس از مشورت نمره نهایی به صورت لحظه‌ای به متسابقین اعلام می‌شوند و آنها در همان لحظه اجازه اعتراض دارند. سال‌های گذشته داوری‌ها شفاف نبود و امسال از این شفافیت برخوردار هستیم. برخی نگران این بودند که از حضور مردم در سالن‌ها اینگونه کاسته می‌شود اما باید این واقعیت را بپذیریم که با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی که امروز داریم ما نمی‌توانیم مخاطبانی را طی دو هفته به صورت ثابت در این مسابقات داشته باشیم. بنده هیچ رجل قرآنی را سراغ ندارم که چنین تایمی را در برگزاری مسابقات قرآنی حضور داشته باشد. جمعیت سال‌های گذشته هم به صورت خودجوش نبوده بلکه با همکاری‌هایی که سازمان با سایر نهادها و دستگاه‌ها داشت در طی برگزاری مسابقات از حضور دانش آموزان، دانشجویان و یا سایر عزیزان هموطن استفاده می‌کردیم که امسال با ضبط این مسابقات تعداد بیشتری از هموطنان می‌توانند مسابقات قرآنی را رصد کنند و اگر زمان بندی آنها به پخش مسابقات نرسد می‌توانند از آرشیو برنامه‌های صدا و سیما آن را دریافت کنند.

او در ادامه گفت: اینکه فقط راه یافتگان به مرحله نهایی می‌توانند در مسابقات اختتامیه شرکت کنند باعث جذاب‌تر شدن مسابقات می‌شود. اینگونه برگزاری مسابقات هم می‌تواند دارای کاستی‌هایی باشد که ان‌شاءلله با مشارکت کارشناسان می‌توانیم این نقاط ضعف را مرتفع کرده و مسابقات از سال‌های بعدی به صورت منسجم‌تر و کارآمدتر برگزار شود. متاسفانه برگزاری مسابقات قرآنی به گونه‌ای بود که حتی جذابیت یک مشاعره را هم نداشت. چون رقابتی نبود. چه اشکال دارد که مسابقات قرآنی هم به صورت لیگی یا تیمی باشد. ما باید از روش‌ها و متدهای جدید برای بهره بیشتر از مسابقات بهره ببریم.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: ما نیازمند این هستیم که مسابقات با ساختار مردمی و بدون حمایت دولتی باشد. ۴۰ سال مسابقات به صورت سنتی برگزار شده است و مردم نه با داوران و نه با برگزار کنندگان در ارتباط نبودند. ما اگر ۱۰ میلیون حافظ قرآن می‌خواهیم باید موسسات مردمی و مجموعه‌های مردم نهاد را در عرصه فعالیت‌های قرآنی تقویت کنیم. اوقاف مجموعه قرآنی چابکی را می‌خواهد که برای موسسات قرآنی و نهادهایی که در این عرصه حضور دارند برنامه‌هایی را ارائه بدهد و ما در سال گذشته مسابقات بخش طلاب، خواهران، بهزیستی و دانش‌آموزان و دانشجویان را تجمیع کردیم تا اینگونه هم از هزینه‌ها کاسته شود و هم اینکه شاهد موازی کاری نباشیم. بهتر است قبل از اینکه سازمان برنامه و بودجه و یا مجلس شورای اسلامی ورود پیدا کند خود جامعه قرآنی این هم افزایی‌ها را از بین ببرد.

به گزارش ایسنا، محل برگزاری این دوره از مسابقات سراسری قرآن کریم در شهر اراک، بلوار آیت‌الله اراکی مجتمع تفریحی کوه نور (سالن کوه نور) است.

در این دوره از مسابقات پنج گروه داوری رقابت‌های رشته‌های مختلف را قضاوت می‌کنند که اسامی داوران به تفکیک رشته‌ها به شرح ذیل است:

رشته‌های قرائت تحقیق و حفظ کل قرآن:

تجوید:

محمدرضا ستوده‌نیا

عباس امام جمعه

حیدر کسمایی

لحن:

غلامرضا شاه‌میوه اصفهانی

صالح اطهری‌فرد

لحن‌الاداء:

احمد ابوالقاسمی

محمود لطفی‌نیا

صوت:

محمد عباسی

امین پویا

نصرت‌الله حسینی

وقف و ابتدا:

سیدجواد سادات فاطمی

حسن حکیم‌باشی

سعید رحمانی

هادی حفاظ

امیر آقایی

صحت حفظ:

حجت‌الاسلام محمدصادق نصراللهی

مهدی عباسی

ناظر مسابقات:

محمدحسین سعیدیان

سرپرست گروه داوری

محمد بنیادی

رشته‌های ترتیل، حفظ ۱۰ و حفظ ۲۰ جزء قرآن:

تجوید:

محمدرضا پورزرگری

محمدرضا ابوالقاسمی

مسعود سیاح‌گرجی

لحن:

رضا محمدپور

علی‌اکبر ملک‌شاهی

محسن یاراحمدی

صوت:

مسعود عنایتی مقدم

علی‌اصغر شعاعی

مهدی رحیمی

وقف و ابتدا:

حسین اخوان اقدم

محمدرضا حاجی‌اسماعیلی

سیداحمد میریان

صحت حفظ:

حجت‌الاسلام غلامحسین سمیعی‌فرد

مجید عربی

هادی حفاظ:

رضا دیانت

ناظر:

حسن ربیعیان

سرپرست گروه داوری:

بهروز یاریگل

رشته اذان:

لحن

غلامرضا شاه‌میوه اصفهانی

مهدی دغاغله

صحت تلفظ و فصاحت الفاظ و عبارات:

عباس امام‌جمعه

محمدرضا پورزرگری

صوت:

محمدحسین سعیدیان

محمد عباسی

آداب، شرایط و اجرای ممتاز:

عباس انجام

اسماعیل مؤمن ثانی

ناظر:

مرتضی مختاری

سرپرست گروه داوری

غلامرضا شاه‌میوه اصفهانی

رشته‌ دعاخوانی

لحن:

سیدرضا محمدی

محمود لطفی‌نیا

محمدحسین سعیدیان

صحت قرائت و تجوید و وقف و ابتدا:

حجت‌الاسلام محمدمهدی متانت

حیدر کسمایی

صوت

علی سیاح‌گرجی

محمدعلی دهدشتی

حسن مختاری

اصول اجرا:

حجت‌الاسلام جعفر واضحی

حجت‌الاسلام حمیدرضا گودرزی

حجت‌الاسلام مرتضی وافی

ناظر:

حجت‌الاسلام مرتضی حائری

سرپرست گروه:

حجت‌الاسلام جعفر واضحی

رشته هم‌خوانی قرآن و هم‌سرایی

لحن:

غلامرضا شاه‌میوه

مهدی دغاغله

محمود لطفی‌نیا

هماهنگی و حسن اجرا:

عباس انجام

اسماعیل مؤمن ثانی

مجتبی مینوتن

صوت:

محمد عباسی

محمدرضا جنتی

علی‌اکبر کاظمی

متن و اداء:

ماجد نجاریان

میثم حاتم‌ النجفی

آداب و شرایط:

محمدرسول مهدوی

سرپرست گروه

غلامرضا شاه‌میوه اصفهانی.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس