مختاری:وظیفه عالمان و دانشمندان ارائه نگاهی جامع و هدایتگر از دین است

مختاری:وظیفه عالمان و دانشمندان ارائه نگاهی جامع و هدایتگر از دین استرئیس دانشگاه مذاهب با تاکید بر این مطلب که مشترکات فرهنگی ایران و روسیه بسیار زیاد است و ما می‌توانیم در تمام عرصه‌های فکری و علمی و نظری این مشترکات را بیشتر کنیم گفت: یکی از وظایفی که عالمان دینی در جهان دارند این است که منبع هدایتگری از دین برای جامعه و بخصوص نسل جوان ارائه بدهند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حسین مختاری صبح امروز  ۲۲ مهر ماه در همایش همکاری‌های علمی و فرهنگی ایران و روسیه که با حضور سفیر روسیه در ایران، غلامعلی حداد عادل و دانشجویان دانشگاه مذاهب در سالن کنفرانس دانشگاه مذاهب برگزار شد ضمن خیر مقدم به سفیر روسیه در ایران و با بیان این که این جلسه همکاری و علمی و فرهنگی بین ایران و روسیه همزمان با مراسم افتتاحیه سال تحصیلی جدید دانشگاهها در حال برگزاری است اظهار کرد: دو دانشگاه ایران و روسیه از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. ماموریت و رسالت و فلسفه پیدایش دانشگاه مذاهب اسلامی پیشگیری از افراط و نگاه خشن و قرائت نابخردانه افراطی و فهم ناقص از دین است.

وی ادامه داد:ما وظیفه داریم آموزه‌های وحیانی اسلام را آن گونه که پیامبر (ص) دریافت کرده از طریق این دانشگاه در جامعه گسترش و ابلاغ کنیم و پیام‌های نبوی به شکل نظری به طوری که برای جوانان تاثیر گذار باشد در این دانشگاه تدریس می‌کنیم. امروز جهان بشریت با منطق خشن و غیرمنطقی روبرو است که هیچ نظریه‌ای را به رسمیت نمی‌شناسند. دلیل این همه آشوب، منازعات و بی‌نظمی‌هایی امنیتی در جوامع بشری که به نام دین مشاهده می‌کنید نشات گرفته از همین اندیشه است و گروه‌هایی که مدعی پیروی از مکتب خاص دینی هستند و پیروان اندکی دارند جهان و بشریت را به گمراهی کشانده‌اند. عالمان و دانشمندان باید در مقابل این گونه تفکرات بایستند و این جزء رسالت‌های آنها است که در هدایت جامعه‌ دینی پیش رو باشند و از شکل گیری نگاه افراطی در جامعه جلوگیری کنند.

مختاری گفت:دانشگاه مذاهب با راه‌اندازی شعب در استان‌ها به دنبال آن است که بر اساس رهنمودهای رهبری و بر اساس سیاست‌های کلی‌ای که ایشان مطرح کرده است مسیری را طی کند که وحدت و انسجام و تقریب بین‌المذاهب در دانشگاهها به وجود بیاید. جامعه‌ دانشگاهی ما افتخار دارد که از پیروان مذاهب مختلف با متون درسی خود و اساتید صاحب نام خود در این دانشگاه تحصیل می‌کند و در سه مقطع ارشد، کارشناسی ارشد و دکتری در حال تحصیل هستند . این دانشگاه در هرمزگان و کردستان تاسیس شده است و به زودی در سایر مقاطع تحصیلی درسایر استان‌ها نیز تاسیس می‌شود.

مختاری ادامه داد: دانشگاه مذاهب در مقاطع مختلف به دنبال تربیت نیروهایی است که اسلام ناب که “رحمت‌اللعالمین” است را به معنای واقعی و تفسیر کلمه  به جامعه منتقل کند. در بخش بین‌الملل ما به دنبال آن هستیم که دانشگاه مذاهب با تعامل بیشتر و ایچاد ارتباط با سایر دانشگاههای معتبر جهان از ظرفیت آنها بهره ببرد و با برقراری این ارتباط و تعامل و اعزام اساتید و دانشجویان هیات علمی به صورت متقابل در دانشگاههای ایران و روسیه شکل بگیرد چرا که ۵۰ درصد فعالیت دانشگاه مذاهب در حوزه بین‌الملل است.

او در ادامه با اشاره به این مطلب که مقام معظم رهبری در جمع هیات امنای دانشگاه مذاهب تاکیداتی را داشته و انتظاراتی را از این دانشگاه مطرح کرده‌اند که امیدواریم بتوانیم با بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها بیانات ایشان را اجرا کنیم گفت: دانشگاه در عرصه‌ فکری و علمی و نظری برنامه‌هایی را دارد و در بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی این ارتباط برقرار شده است؛ از جمله دانشگاهها دانشگاه «رودن» روسیه است و من در این جا از سفیر روسیه در ایران تقدیر و تشکر می‌کنم و قرار است به زودی کنفرانس دین و مقابله با خشونت در سطح بین‌المللی بین دو کشور ایران و روسیه برگزار شود.

وی گفت: مشترکات فرهنگی ایران و روسیه بسیار زیاد است و ما می‌توانیم از همین مشترکات استفاده کرده و دانشجویانی با یک مدرک و امضای دو دانشگاه تربیت کنیم. همچنین همایش ملی آسیب شناسی پایان نامه را نیز در اسفند ماه داریم که امیدواریم در این همایش بتوانیم از دانشجویان دانشگاه رودن روسیه نیز بهره ببریم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس