سوگواره «حماسه صبر» برگزار شد

سوگواره «حماسه صبر» برگزار شدرئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با بیان اینکه محبت فی القربی مایه رستگاری مومنین است، عنوان کرد: مودت فی القربی رمز بقای دین، تکامل و وحدت انسان‌ها است؛ خداوند متعال تاکید کرده است که اصل رسالت مودت به حضرت زهرا(س) و امیرالمؤمنین(ع) و امام حسن(ع) و امام حسین(ع) و اهل بیت(ع) است.

‌به گزارش ایسنا، آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی شامگاه سه شنبه 24 مهرماه در سوگواره شعر امام حسن مجتبی (ع) «حماسه صبر» که در سالن اجتماعات مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) برگزار شد، با اشاره به اهمیت استفاده از مضامین عالیه در اشعار شعرا گفت: یکی از مهمترین تلاش هایی که باید داشته باشیم، حرکت در مسیر اهل بیت(ع) است.

وی افزود: در سوره شوری آمده است که خداوند متعال به پیامبر(ص) می‌فرماید به امت خودت بگو هیچ اجری از شما نمی‌خواهم غیر از مودت فی القربی؛ حال ممکن است این سوال ایجاد شود که چرا این بحث مطرح شده است که پاسخی که می‌توان به آن داد این است که این بحث منجر به ایجاد معنویت در زندگی ما می‌شود.مودت فی القربی رمز بقای دین، تکامل و وحدت انسان‌ها است؛ علمای بزرگ اهل سنت نیز این فی القربی را گفتند و خداوند تاکید کرده است که اصل رسالت مودت به حضرت زهرا(س) و امیرالمؤمنین(ع) و امام حسن(ع) و امام حسین(ع) و اهل بیت(ع) است و این مطلب، تصریح شده است.رسیدن به خداوند غیر از مودت فی القربی امکان پذیر نیست؛ از این جهت انسان باید مودت را در خود تقویت کند؛ به همین جهت است که نباید اجازه کمرنگ شدن این عنصر را در زندگی خود و خانواده بدهیم.

وی با ذکر این مطلب که پدران و مادران باید مودت فی القربی را به فرزندان خود تاکید کنند، گفت: پس از شهادت امیرالمؤمنین(ع) امام حسن مجتبی(ع) خطبه‌ای خواندند و فرمودند که از اهل بیتی هستم که خداوند مودت آن‌ها را واجب کرده است و اگر به اهل بیت(ع) مودت داشته باشیم رضای الهی را به دست می‌آوریم.

آیت‌الله فاضل لنکرانی اظهارکرد: امام حسن مجتبی(ع) مظلومیتی غیرقابل تصور را تحمل کردند؛ معاویه پس از شهادت امیرالمؤمنین (ع) به کوفه آمد و متوجه شد که امام حسن مجتبی (ع) دارای جایگاه بسیار عظیمی در قلوب مردم است و به همین جهت به دنبال شکستن این جایگاه بود.

عضو جامعه مدرسین بیان کرد: معاویه در همین جهت به منبر رفت و به جهت حرمت شکنی خواست که امام را از چشم مردم بیاندازد و سخنان خود را با حرمت شکنی نسبت به امیرالمومین(ع) مطرح کرد.

وی گفت: امام حسن(ع) به معاویه گفت وای بر تو ای معاویه تو پدر من را لعن می‌کنی و پیامبر (ص) فرمود کسی که امام علی(ع) را سب کند پیامبر (ص) را سب کرده وکسی که پیامبر (ص) را سب کند خدا را سب کرده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس