زائران اربعین مراقب گروه‌های انحرافی باشند

زائران اربعین مراقب گروه‌های انحرافی باشند‌عضو گروه اخلاق پژوهشکده حج و زیارت گفت: در فضای عمومی پیاده روی اربعین، بعضی گروه های انحرافی وجود دارند که شبهه افکنی می‌کنند و یا وهابیون، سلفی ها و تکفیری ها به شبهه افکنی می‌پردازند و زائرین باید مراقب این افراد و تفکرات آن‌ها باشند.

‌حجت الاسلام والمسلمین حافظ نجفی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، در رابطه با آسیب های احتمالی که پیاده روی اربعین را تهدید می کند، عنوان کرد: یکی از این آسیب ها، در مقوله اعتقادی ممکن است رخ بدهد، برخی از دشمنان می خواهند نسبت به اربعین نوعی مبارزه اعتقادی کنند، به عنوان مثال این سوال را مطرح می کنند که به چه دلیل باید پیاده روی کرد؟ مسئله اربعین و پیاده روی برای زیارت امام حسین (ع) یک جایگاه اعتقادی دارد.

وی افزود: مرحوم شیخ حر عاملی در کتاب ” وسائل الشیعه” چندین روایت از توصیه ائمه (ع) مبنی بر اینکه مردم با پای پیاده به زیارت حضرت اباعبدالله (ع) بروند، آورده است، امام صادق (ع) زیارت اربعین را به صفوان جمال تعلیم دادند و همچنین امام حسن عسکری (ع) هم زیارت اربعین را به عنوان یکی از نشانه های مومن برشمردند، بنابراین پیاده روی اربعین یک پشتوانه محکم اعتقادی دارد.

حافظ نجفی ادامه داد: همین مسئله باعث شده بود که بعد از واقعه شهادت امام حسین (ع)، جناب جابربن عبدالله انصاری از مدینه به سمت کربلا راه بیفتند و بعد از غسل در فرات با پای پیاده به سمت قبر شریف حضرت حرکت کردند، جابر در این پیاده روی گام های خود را کوتاه بر می داشت و می گفت برای هر گام زائر اباعبدالله (ع) حسنه نوشته می شود.

وی تصریح کرد: در فضای عمومی پیاده روی اربعین، بعضی گروه های انحرافی وجود دارند که شبهه افکنی می کنند، مانند کسانی که طرفدار شخصی هستند که خود را به دروغ یمانی معرفی کرده است و یا شبهاتی که وهابیون، سلفی ها و تکفیری ها ایجاد می کنند.

نجفی در خصوص راهکار مقابله با این شبهات، گفت: مردم و زائرین باید بدانند که پیاده روی اربعین مسئله ای است که از جانب ائمه (ع) توصیه شده و فرموده اند که زیارت امام حسین (ع) با پای پیاده بسیار فضیلت دارد و برای هر گامی که برداشته می شود، ثواب نوشته می شود.

آسیب‌های اخلاقی

وی در رابطه با آسیب های اخلاقی اظهار کرد: در دین ما به نظم، انضباط و قانونمداری توصیه شده است، پس باید توجه داشت که  نباید در راهپیمایی اربعین از جانب زوار بی نظمی و بی قانونی دیده شود، خستگی و سختی های راه نباید عرصه را بر زوار تنگ کند و در رفتار آن ها بروز پیدا کند و موجب بداخلاقی شود، هر رنجی که انسان در راه امام حسین (ع) متحمل شود ثواب و اجر دوچندان دارد.

 عضو گروه اخلاق پژوهشکده حج و زیارت عنوان کرد: توجه به ذات مقدس پروردگار، خودسازی و تهذیب نفس باید در اولویت قرار بگیرد و کسانی که در این راه قدم می گذارند باید تمرین صبر، تحمل و مقاومت دارند و بنابراین نباید آستانه تحمل یک زائر پایین باشد و باعث از بین رفتن اجر خود شود.

آسیب‌های اجتماعی و امنیتی

وی خاطردر خصوص آسیب های اجتماعی، نشان کرد: دشمنان درصدد ایجاد اختلاف بین مسلمانان هستند، مسئله قومیت، مذهب، مسلک و طرفداری از اشخاص خاص ممکن است به حرکت عظیم اربعین آسیب بزند، اینکه بعضی از دشمنان تلاش می کنند ملت ایران و عراق را به هم بدبین کنند در همین راستا صورت می گیرد.

نجفی تصریح کرد: مسائل بسیاری زیرمجموعه آسیب های امنیتی و اتنظامی قرار می گیرد، به عنوان مثال برخی افراد دراثر ناآگاهی اطلاعاتی به دشمن می دهند که می تواند باعث نفوذ آنها در بین زائران شود، زائران باید مراقب مدارک هویتی و شناسایی خود باشند، زوار حتما قوانین کشور میزبان را رعایت کنند و بانوان شرکت کننده در راهپیمایی اربعین نباید به صورت انفرادی حرکت کنند.

آسیب های بهداشتی

وی افزود: زوار عزیز باید در رابطه با آسیب های بهداشتی بسیار مراقب باشند چرا که رعایت نکردن این ها باعث بروز مشکلات زیادی می شود، افرادی ناتوان هستند اما به خاطر عشقی که به امام حسین (ع) دارند وارد این مسیر می شوند و از ادامه راه باز می مانند، و یا برخی به خاطر داشتن ذائقه خاص و خوردن غذاهای میزبان دچار بیماری شوند، به جهت کثرت جمعیت ممکن است امکانات بهداشتی کم باشد و همین مسئله باعث بروز مشکلات جسمی برای برخی شود و یا در اثر پیاده روی طولانی مدت مشکلاتی مانند تاول پا و گرفتگی عضلات پیش بیاید.

نجفی در پایان گفت: امید است که زوار عزیز با اطلاع دقیق از این مشکلات و راهکار های مواجهه با آن، سفر ایمن و به یادماندنی برای خود رقم بزنند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس