حوزه انقلابی با رویکرد تخصصی پاسخگوی نیازهای روز دنیاست

حوزه انقلابی با رویکرد تخصصی پاسخگوی نیازهای روز دنیاستمدیر حوزه های علمیه سراسر کشور گفت: امروز حوزه انقلابی با رویکرد تخصصی پاسخگوی نیازهای روز دنیاست.

به گزارش ایسنا، آیت الله علیرضا اعرافی ظهر امروز در بیستمین اجلاسیه اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم در مدرسه عالی امام کاظم(ع) بیان کرد: حوزه انقلابی در بسیاری از عرصه های فرهنگی و دینی و اجتماعی اثرگذار است.

آیت الله اعرافی افزود: امروز حوزه انقلابی با رویکرد تخصصی پاسخگوی نیازهای روز دنیاست و می تواند برای رفع نیازهای جامعه نقشه راه ارائه دهد.

وی تصریح کرد: حوزه در مسیر تحقق اهداف و رسالت خود باید به ارتقای کیفی و توانمندی‌های فکری و تخصصی اهتمام داشته باشد، در این راستا حوزه در پذیرش طلاب نیز این توانمندی ها را مبنا قرار می دهد و در پذیرش طلاب مطابق با شاخصه ها شتاب زدگی وجود ندارد.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور بیان کرد: یکی از موضوعات مهم در حوزه های علمیه تدوین برنامه‌های پنج‌ساله حوزه طبق منویات رهبری و توصیه های دلسوزانه مراجع است که بخش نخست آن به زودی ارائه می شود.

وی گفت: حوزه در تلاش است در فرآیند علمی و پژوهشی همراه با استقلال و ساختار هوشمندانه در نظام آموزشی حرکت کند به ویژه ما برآنیم که مبادا فضای دروس عالی و خارج به سمت فضای کلاسیک برود.

آیت الله اعرافی اظهار کرد: با توجه به اهمیت پاسخگوئی حوزه به نیازهای جامعه باید از حضور اساتیدی بهره گرفت که آسیب ها و چالش های روز را می شناسند و با دانش و آگاهی در صیانت از جایگاه حوزه در تلاش هستند.

وی خاطرنشان کرد: استادمحوری یکی از سنت های دیرین حوزه است و طلاب باید زیر نظر اساتید توانمند و متعهد و آگاه پرورش یابند و از مشعل وجود این اساتید بهره بگیرند.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور یادآور شد: یکی دیگر از دغدغه های مهم در حوزه استقلال مالی و توانمندی های ذاتی است که در این راه نیز باید در صدد دستیابی به اقتصاد پایدار باشیم.

وی در مورد تعطیلات تابستانی طلاب عنوان کرد: باید مراقبت های لازم اتخاد شود که حوزه تعطیلات زیاد نداشته باشد از طرفی می توان برای تابستان و تعطیلات حوزه نیز برنامه ریزی کرد تا از فرصت ها به بهترین نحو بهره برداری شود.

آیت الله اعرافی بیان کرد: حوزه های علمیه نهادی پویا و فعال و اثرگذار و بیدار هستند و در خط مقدم مقابله با بسیاری از آسیب ها قرار دارند و هیچ گاه از واقعیت های جامعه جدا نبوده اند.

وی در مورد اجرای طرح پژوهش در سطوح عالی گفت: این طرح ها منطبق بر سنت ها و رسالت های حوزه است تا بتوان ظرفیت های بالنده پژوهشی و علمی را ایجاد کرد و در شناخت استعدادهای پژوهشی گام برداشت.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس