حماسه امام حسین(ع)، الهام‌دهنده قیام‌های آزادی‌خواهانه بشر

حماسه امام حسین(ع)، الهام‌دهنده قیام‌های آزادی‌خواهانه بشر


تعزیه یازدهم محرم - نوش آباد کاشان
تعزیه یازدهم محرم – نوش آباد کاشان

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، در پیامی به مناسبت اربعین حسینی(ع)، گفت: ابعاد بزرگ و گسترده قیام عاشورا، ندای حق طلبی اباعبدالله الحسین(علیه السلام) و یاران باوفایش را تا همیشه تاریخ مانا و جاودان کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، متن پیام حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی، به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی، به شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیک یاأباعبدالله وعلی الارواح التی حلت بفنائک علیک منی جمیعا سلام الله أبدا مابقیت و بقی اللیل و النهار و لا جعله الله آخر العهد منی لزیارتکم. السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی أولاد الحسین و علی أصحاب الحسین
حادثه عاشورا در سرزمین مقدس کربلا و نبردی نابرابر بین دو جبهه عزت و ذلت، کرامت و رذالت، ارزش و ضدارزش برگزار شد. از آن حادثه قرن‌های متمادی گذشته است؛ این حادثه کوتاه از نظر زمان، اما بلند و پرشکوه از نظر پیام و محتوا، محدود در سرزمینی کوچک؛ اما ابعاد آن بزرگ و گسترده بود که ندای حق طلبی اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران با وفایش را تا همیشه تاریخ مانا و جاودان کرده است. بی‌تردید یکی از مهم‌ترین وقایع تاریخ اسلام، نهضت بزرگ عاشوراست که پس از گذشت یک‌هزار و چهارصد سال هنوز به عنوان حماسه‌ای جاوید مطرح بوده و در صفحات حجیم تاریخ بشر به بوته فراموشی سپرده نشده است. عظمت این حادثه به گونه‌ای است که پس از گذشت قرن‌ها، هنوز هم به عنوان عنصر اصلی الهام‌دهنده قیام‌های آزادی خواهانه بشر درجای جای جهان مطرح است و نه مسلمانان که همه آزادگان و آزاد اندیشان جهان، حرکت‌های آزادیخواهانه و استبداد ستیزانه خود را متاثر از این نهضت عظیم و الهی می‌دانند که پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) و رشادت‌های سربازان اسلام در هشت سال دفاع مقدس نمونه‌ای ‌بارز و مبرهن از این الگوگیری و تاثیرپذیری است.
از همان اوان شهادت امام حسین علیه السلام تاکنون، دوستان، ارادتمندان، شیعیان وهمه آنان که به شرافت و عظمت انسانی ارج می‌گذارند، همه ساله سالروز به خون غلتیدنش را، سالروز قیام و شهادتش را با سیاه پوشی و عزاداری محترم می شمارند و خلوص خویش را با کرنش و خضوع بر مصائب آن امام همام ابراز می‌دارند. پیشوایان معصوم ما نیز هماره به واقعه کربلا و به زنده داشتن آن عنایتی خاص داشتند. غیر از اینکه خود به زیارت مرقدش می‌شتافتند و عزایش را برپا می داشتند. اینک در آستانه اربعین و اجتماع پرشور حسینی هستیم که میلیون ها نفر انسان عاشق با ملیت‌های گوناگون و حتی ادیان و مذاهب گوناگون، در بزرگترین و با شکوه‌ترین گردهمایی سراسر جهان، پروانه‌وار پیرامون حرم یار و مقتدای خویش ‌جمع می‌شوند تا به قدر تشنگی خود از بحر خروشانِ معرفت اهل بیت علیهم السلام، بنوشند و عاشقی کنند. مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص ابعاد گسترده و عظیم اربعین و راهپیمایی پرشکوه حسینی چه زیبا فرمودند که: « «شروع جاذبه‌ی مغناطیس حسینی، در روز اربعین است. جابربن عبداللَّه را از مدینه بلند می‌کند و به کربلا می‌کشد. این،‌ همان مغناطیسی است که امروز هم با گذشت قرنهای متمادی،در دل من و شماست. کسانی که معرفت به اهل بیت(علیهم السلام) دارند، عشق و شور به کربلا همیشه در دلشان زنده است».
کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور نیز همچون دیگر خادمان آستان مقدس حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، مفتخر است در کنار خیل میلیونی زائران آن حضرت، با برپایی موکب‌ها و خیمه‌های عزاداری در استان‌های مرزی با عراق و همچنین در شهرهای مختلف عراق، به مثابه قطره‌ای از دریای خروشانِ عقش و ارادت، توفیق خدمتگزاری به زائران حضرتش را داشته باشد. اینجانب ضمن عرض تسلیت به همه مناسبت فرارسیدن این ایام به همه مسلمانان جهان، ازتلاش ومجاهدت تمام خادمان آستان مقدس اهل بیت علیهم السلام به ویژه عزیزان و همکاران کانونی، تشکر و قدردانی می‌کنم. امیدوارم در پرتو عنایات ایزد منان و توجهات ویژه اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام، موفق و موید باشید.»

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس