باید به نمایشگاه قرآن و فضای رسانه عمق بیشتری ببخشیم

باید به نمایشگاه قرآن و فضای رسانه عمق بیشتری ببخشیموزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در چهل و هشتمین نشست کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآن با بیان اینکه نمایشگاه قرآن فقط متعلق به معاونت قرآن و عترت نیست، گفت: رویکرد رسانه و نمایشگاه قرآن نباید فقط برای روزهای آخر باشد بلکه باید به گونه‌ای عمل شود که به طور عام نسبتی که نمایشگاه و فضای رسانه دارد عمیق باشد.

به گزارش ایسنا، سید عباس صالحی صبح امروز شنبه( ۲۱ مهر ماه) در چهل و هشتمین نشست کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآن که در آن” دستورالعمل‌های هزینه کرد اعتبارات اختصاصی اجرای سند راهبردی توسعه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآن “با حضور مسئولان قرآنی مورد بحث و بررسی قرار گرفت با اشاره به اینکه نمایشگاه بین‌المللی قرآن یک تابلو و اعتبار قرآنی و معنوی برای کشور و ما همواره از آن دفاع کرده و می‌کنیم اظهار کرد: امیدواریم با فعالیت در عرصه‌های قرآنی شرمنده قرآن نباشیم و مجموعه پیشنهادها و دیدگاه‌هایی که مطرح شد را باید به صورت جدی دنبال کنیم و نباید با پایان نمایشگاه خیالمان راحت شود بلکه در طول سال باید یک شورای سیاستگذاری برای این امر داشته باشیم و تجربه‌هایی که از زمان‌های قبل داریم را با رویکرد مشارکت گرایانه مورد ارزیابی قرار بدهیم تا بتوانیم در نمایشگاه‌های بعدی دستاوردهای بیشتری را به مردم ارائه بدهیم.

وی گفت: نمایشگاه قرآن فقط مربوط به معاونت قرآن و عترت نیست بلکه یک نمایشگاه بین‌المللی است و هر ساله باید در یک تراز متفاوت‌تری از سال‌های قبل برگزار شود و رویکرد رسانه‌ای باید در این امر بیشتر مشارکت داشته باشند. باید رسانه‌ها به گونه‌ای وارد عمل شوند که به طور عامل نسبتی که نمایشگاه و فضای رسانه ایجاد می‌کند یک فضای عمیق باشد. با شکل گیری دبیرخانه و شورای سیاستگذاری این امر راحت‌تر محقق می‌شود تا بتوانیم در فضای رسانه و نمایشگاه قرآن کار را به صورت جدی‌تر دنبال کنیم.

در این جلسه همچنین بررسی موضوع عضویت ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد مورد بحث و ارزیابی شرکت کنندگان در این کمیسیون قرار گرفت و در هر سه کمیسیون با اتفاق نظر آراء پیشنهادات ارائه شده در خصوص فعالیت‌های کودک و نوجوان در نمایشگاه قرآن و کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و همچنین فعالیت بیشتر رسانه ملی مورد تصویب شرکت کنندگان در این امر قرار گرفت.

نمایشگاه قرآن فقط متعلق به معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست

در ادامه عبدالهادی فقهی زاده – معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- با بیان اینکه در بیست و نهم اردیبهشت سال ۹۷ در مصلای تهران نمایشگاه قرآن برگزار شد اظهار کرد: این نمایشگاه یک نگاه تحول گرایانه داشت و ما می‌خواستیم در یک نگاه این دوره از نمایشگاه با ۲۵ دوره قبل آن متفاوت باشد و خوشبختانه در شکل و محتوا نیز تغییرات مثبتی را داشتیم و در سیاست‌ها و راهبردهای نمایشگاه به صورت جدی این امر مورد بررسی قرار گرفت و در مجمع شورای سیاستگذاری و برنامه ریزی طرح‌هایی ارائه شد و در نهایت این طرح‌ها و تجربیات در شش بخش از سوی صاحبنظران ارائه داده شد.

وی گفت: برخی از اقدامات، تاسیسی بود مثل عترت و یا اینکه در سال‌های گذشته این مباحث وجود داشته اما فعالیت چندانی نداشته و در برخی سال‌ها حتی تعطیل شده است مثل بخش بین‌الملل. در بخش علمی و اجرایی تمام مراحل اجرا شد. اولین کمیته ما کمیته هنری بود که حدودا ۴۰ کارگروه تخصصی و نیمه تخصصی را در کمیته هنری داشتیم و با این رویکرد که آموزش هنرهای قرآنی را مد نظر داشتیم و در کمیته دوم بخش هنر و تبلیغ که شامل زنان و خانواده بود را در دستور کار قرار دادیم و این بخش در سه حوزه فعالیت داشت. در کمیته کودک و نوجوان نیز یک بخش اختصاصی را برای این قشر از جامعه در نظر گرفتیم و بخش رسانه و فضای مجازی نیز کاملا نوآورانه در نمایشگاه قرآن ارائه شد. همچنین کمیته محصولات دیجیتال و عرضه و فروش محصولات دیجیتال و مجازی کردن فعالیت‌های قرآنی از دیگر دستاوردهای این نمایشگاه بود.

وی با تاکید بر این مطلب که نمایشگاه قرآن فقط متعلق به معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست و رسانه‌ها خیلی نسبت به این امر اهتمام نداشته‌اند و می‌طلبد که در عرصه فعالیت‌های قرآنی، رسانه ملی اهتمام بیشتری داشته باشد، گفت: در حوزه بین‌الملل نمایشگاه سه کمیته فعالیت داشت و نشست‌های تخصصی برای نخستین بار تحت وب انجام شد و کمیته آثار هنر و تبلیغات اسلامی را نیز در این دوره از بخش بین‌الملل نمایشگاه ارائه دادیم و نخستین بار نشریه‌ای مخصوص فعالیت‌های قرآنی را به سه زبان انگلیسی، اردو و ترکی آذری منتشر کردیم.

فقهی‌زاده گفت: در بخش دستگاه‌ها و نهادها از ده‌ها بخش نهادهای مردمی و دولتی دعوت کردیم و همچنین از حوزه و دانشگاه نیز افراد زیادی حضور داشتند و کمیته خادمان که بخش محتوایی نمایشگاه بود نیز تقویت کرده و نشست‌های تخصصی و نیمه تخصصی زیادی را در نمایشگاه ارائه دادیم. بخش پشتیبانی و فروش نیز همچون سال‌های گذشته به کار خود ادامه می‌داد. از جمله ویژگی‌های خاص این دوره از نمایشگاه اعلام فراخوان عمومی برای جذب طرح‌ها بود و ما باشگاه همراهان نمایشگاه را به شکل مجازی ارائه دادیم و حدود ۴۰۰ طرح مردمی را در این فراخوان عمومی جذب کردیم. افزایش جذابیت بصری یکی دیگر از اقدامات ما بود و همچنین راه اندازی دبیرخانه دائمی نمایشگاه را داشتیم. ان‌شالله در سال ۹۹ این نمایشگاه در سه استان دیگر نیز به صورت کاملا رسمی برپا می‌شود و در صدد هستیم در سال ۹۸ در خراسان رضوی، بعد و یا اندکی قبل از نمایشگاه بین‌المللی تهران، شعبه دوم نمایشگاه قرآن را برگزار کنیم.

از اولین موضوعاتی که به عنوان پیش از دستور در این جلسه بررسی شد؛ بحث در مورد تصویب نحوه دستورالعمل هزینه‌ کرد اعتبارات اجرای سند راهبردی کمیسیون در سال ۹۷ و ۹۸ بود. این موضوع در چند جلسه اخیر مورد بررسی قرار گرفته و اصلاحات لازم در آن انجام شد و در این جلسه به تصویب نهایی رسید.

ارائه گزارش بیست و پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن دومین پیش از دستور این جلسه بود و در ادامه نیز عضویت ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در این کمیسیون مورد بررسی اعضاء قرار گرفت.

اولین دستور جلسه نیز موضوع مدل تقسیم کار فعالیت‌های قرآنی بین دستگاه‌های عضو کمیسیون در حوزه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی بود و این امر ملاک و شاخص تقسیم کار در کمیسیون و توزیع برنامه‌ها و اعتبارات خواهد شد«.

چهل و هشتمین نشست کمیسیون توسعه فعالیتهای تبلیغی و ترویجی قرآن  به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و باحضور تمامی معاونین وزارتخانه و دستگاههای مربوطه از جمله سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حوزه علمیه، سازمان دارالقرآن و … در سالن کنفرانس دفتر وزیر ارشاد برگزار شد

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس