باید از ظرفیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در تبلیغ درست دین استفاده کرد

باید از ظرفیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در تبلیغ درست دین استفاده کردمدیرکل ارشاد استان تهران با اشاره به اهمیت تبلیغ زیبا دین در بین جوانان گفت: در طول سالیان گذشته سعی داشت دین مسیحیت را در کشور ترویج دهد و در این میان نقش تشکل‌ها و نهادهایی چون کانون‌های فرهنگی هنری مساجد بسیار مهم است تا دین را بتوانند به بهترین شکل ارائه کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از کانون فرهنگی و هنری مساجد احد جاودانی -مدیرکل ارشاد استان تهران- امروز یکشنبه(۱۵مهرماه) در مراسم تجدید میثاق کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با ولایت که در مجتمع نور برگزار شد با اشاره به اینکه موقعیتی که در آن به سر می‌بریم مدیون خون بزرگمردانی هستیم که هنر خوب زندگی کردن و خوب مردن را به ما آموزش دادند، اظهار کرد : ما مدیون امنیتی هستیم که شهدا به ما هدیه دادند، جوانانی که ما برای انقلاب و دفاع مقدس رشد دادیم خانواده و دلبستگی‌های در این دنیا داشتند اما به عشق امام راحل و باورهای دینی و شیعی ما به جبهه رفتند.

وی ادامه داد: ما ظرفیت‌های زیادی برای صیانت از انقلاب اسلامی داریم، نیروی انسانی جوان یکی از این ظرفیت‌ها است که رهبر معظم انقلاب نیز در استادیوم آزادی بر این موضوع تاکید داشتند، همچنین ظرفیت‌های معنوی و دینی هم می‌تواند ما را به ایجاد یک جامعه درست کمک کند.

مدیرکل ارشاد استان تهران خاطرنشان کرد: در نقطه مقابل هم ما چالش‌های زیادی را داریم که استکبار بر علیه ما ایجاد می‌کند، این مشکلات باید آسیب شناسی شود و در این مسیر باید از تشکل‌ها و نهادها استفاده کنیم که یکی از این تشکل‌ها کانون‌های فرهنگی هنری مساجد است، این کانون می‌تواند تلفیقی از کارهای فرهنگی و دینی در کنار هم باشد.

جاودانی یادآور شد: دشمن به دنبال خشکاندن نهاد انقلاب و ساختار دینی و شیعی ما است، امروز جامعه با مضووعاتی چون بیکاری، اعتیاد و … روبرو است که در تقابل با نگاه دینی و شیعی ما قرار دارد و استکبار هم سعی می‌کند که از مسیر آسیب‌های اجتماعی این دین زدایی را ترویج دهد.

وی افزود: دشمن امروز در حال رسوخ در بین باورهای دینی ما است و اگر جامعه از این مسیر آسیب ببیند دیگر نمی‌توان کاری کرد، در طول سال‌های گذشته کلیساهای خانگی زیادی در مشهد، کرج، مازندران و چند شهر دیگر دیده شده بود و این به خاطر ضعف ما در تبلیغ دین است و اگر ما سعی کنیم دین را زیبا معرفی کنیم قطعا دشمن نمی‌تواند بر ما نفوذ کند.

مدیرکل ارشاد استان تهران در پایان گفت: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد هم در همکاری با نهادها و تشکل‌های دیگر باید فعالیت‌های خود را در قالب فرهنگ و دین به جوانان ارائه کند و این استفاده از ظرفیت‌های دیگر تاکید رهبر معظم انقلاب در همه دستگاه‌ها است.

 به دنبال ایجاد موثرترین شبکه فراگیر فرهنگی هنری خانواده محور و مسجد پایه هستیم

همچنین حجت الاسلام والمسلمین ارزانی- رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد- با اشاره به اهمیت حضور بانوان در فعالیت‌های فرهنکی عنوان کرد : متاسفانه ما از ظرفیت بانوان در امور فرهنگی غافل شدیم در حالی که در طول تاریخ در دوران انقلاب اسلامی و حتی دفاع مقدس نقش بانوان بسیار موثر بود پس باید در این بخش اقدامات موثرتری داشته باشیم تا پایه‌های جامعه و بقا کشور از طریق همین بانوان حفظ شود.

وی با اشاره به آیه «وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللهِ جَمیعًا وَلا تَفَرَّقوا» ادامه داد: هرکسی اگر در هرحوزه‌ای که فعالیت کند دقیق و درست کار خود را پیش ببرد قطعا جامعه اصلاح می‌شود، درواقع هرکسی رابطه خودش با خداوند را اصلاح کند جامعه به خودی خود اصلاح می‌گردد.

رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با طرح این سوال که چرا برخی در کشور ما سقوط می‌کنند یا برنامه‌های آنها به موفقیت نمی‌رسد؟، تاکید کرد: واعتصمو زمانی شکل می‌گیرد که وحدت و یکدلی در میان همه شکل بگیرد، اعتصام به حب الله در کانون‌ها می‌توان  شکل گیرد، در این کانون‌ها برخی مدیر و ‌برخی عضو هستند که باید تدبیر کنند و از افراد توانمند و هیات‌های اندیشه ورز که مورد تاکید رهبری در خصوص کانون‌ها است استفاده کنند و این نوع رفتار در هر محله می‌تواند یک قله باشد.

ارزانی یادآور شد: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد افقی را در نظر گرفتیم که چشم انداز ١٤١٤ است، در این چشم انداز هدف ما ایجاد موثرترین شبکه فراگیر فرهنگی هنری خانواده محور و مسجد پایه برای جریان‌سازی همزیستی مومنانه است.

 وی افزود: قله ما خانواده است و در این قله به دنبال کاهش موضوع طلاق هستیم، هدف این است که معضل طلاق را روز به روز باکارهای فرهنگی و هنری آن هم در دل مسجد کاهش دهیم.

رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد ادامه داد : اولین اقدام ما در این بخش شناسایی ظرفیت موجود است، ما ۲۴هزار کانون داریم که از این میان ۲۱۴۸۹ کانون به ثبت رسیدند، این یک ظرفیت است که باید به خوبی از آن بهره برد.

ارزانی تصریح کرد: در تهران متاسفانه تعداد حضور عزیزان در ثبت کانون‌ها ضعیف است، ما ۱۱۰۰ کانون در تهران داریم که بسیاری از آنها هنوز خود را در سامانه ثبت نکردند.

وی بیان کرد: همه باید به سمت قله با سرعت بیشتری حرکت کنند، به گفته رهبری دشمن گاهی با توپ و تانک حمله می‌کنند و گاهی با جنگ نرم به میدان می‌آید، حال وظیفه ما است در قالب فرهنگ و هنر با این جنگ نرم مقابله کنیم.

رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خاطرنشان کرد: بهترین‌ ابزار در کانون آموزش است، ما در نظام خود در کادرسازی ضعیف عمل کردیم، ما جوانان بسیار بااستعداد و باانگیزه‌ای داریم اما آبا برای هرپستی می‌توان از آنها استفاده کرد یا خیر، پس باید آموزش را در هر مرحله به جوانان خود بدهیم تا آماده کار شوند.

ارزانی با اشاره به «سامانه سجا» تصریح کرد: سامانه سجا ‌پنجره واحدی است که همه بچه‌های مسجدی می‌توانند در آن با هم ارتباط داشته باشند و این یک ظرفیت خوب را ایجاد می‌کند.

وی در پایان با اشاره به ارتباطات بین‌المللی کانون‌ها با مساجد خارج از کشور گفت: ما با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی کشور سعی داریم بین مساجد ایران با مساجد جهان اسلام ارتباط برقرار کنیم اما در این میان نقش کانون تنها تسهیل کنندگی امور است و ارتباطات را بچه‌های مسجد برقرار می‌کنند، در واقع جوانان ما می‌توانند کارهای زیبا و الگوهای خوبی را به خارج از کشور منتقل کنند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس