اسناد معتبری در رابطه با وجود حضرت رقیه(س) ‌در کربلا وجود دارد

اسناد معتبری در رابطه با وجود حضرت رقیه(س) ‌در کربلا وجود دارد‌یک کارشناس مذهبی گفت: تعداد اسناد معتبر در رابطه با وجود حضرت رقیه(س) و حضور ایشان در کربلا بسیار زیاد است؛ این اسناد، جای هیچ گونه شک و شبهه ای را در رابطه با این مسئله باقی نمی گذارد.

‌حجت الاسلام والمسلمین کریم مومنی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا‌، عنوان کرد: کسانی که اخیرا به وجود حضرت رقیه(س) شبهه وارد می کنند، تعداد محدودی هستند که هیچ کدام در زمینه کلام و مسائل تاریخی، تخصص ندارند و تنها ادعاها و شبهاتی بی اساس را در این خصوص مطرح می کنند.

وی با بیان اینکه تعداد اسناد معتبر در رابطه با وجود حضرت رقیه(س) و حضور ایشان در کربلا بسیار زیاد است، گفت: این اسناد، جای هیچ گونه شک و شبهه ای را در رابطه با این مسئله باقی نمی گذارد؛ کلیه ی کتب تاریخی معتبر و مقاتل، گواهی وجود شخصیت حضرت رقیه(س) و حضور این دختر سه یا 4 ساله در کربلا است.

تعدد اسامی و القاب، علتی جهت ایجاد برخی شبهات است

مومنی تصریح کرد: یکی از عللی که برخی در رابطه با این گونه شخصیت ها، دچار شبهه می شوند، تعدد القاب و اسامی است؛ در فرهنگ آن زمان گاهی یک شخص بیش از یک اسم و لقب داشته است، همچنان که در مورد حضرت رقیه(س)، نام هایی همچون فاطمه صغیره نیز در تاریخ به کار رفته است.

این کارشناس مذهبی خاطر نشان کرد: در بسیاری از موارد مادرِ یک شخص، به بیش از یک اسم و لقب در میان مردم شهرت داشته است و همین امر باعث به وجود آمدن برخی شبهات در رابطه با یک شخصیت می شود؛ چراکه در کتب تاریخی، هر نویسنده از یکی از القاب مادرِ آن شخصیت جهت معرفی او استفاده می کرده است.

وی با تاکید براینکه، طبق نظر متخصصان تاریخ، تعدد اسامی و القاب یک شخص در تاریخ، وجود او را زیر سوال نمی برد، گفت: این مسئله در رابطه با حضرت علی اصغر(ع) نیز مشهود است؛ چنانکه در برخی مقاتل از این بزرگوار با نام عبدالله یاد کرده اند و دیگر مقاتل نام علی اصغر(ع) را برای ایشان به کار برده اند، اما در اصل قضیه، هیچ خللی وارد نمی کند زیرا که همه مقاتل، وجود طفل شیرخواره شش ماهه ای که در کربلا و در آغوش پدرش، امام حسین(ع) به شهادت رسید را گواهی می دهد.

کلیه اسناد معتبر تاریخی، وجود حضرت رقیه(س) در کربلا را ثابت می کند

مومنی با اشاره به اینکه، تمامی مقاتل و کتب تاریخی شیعه و سنی، وجود دختر 3 یا 4 ساله ی امام حسین(ع) و حضور ایشان را در کربلا گواهی می دهند، افزود: گاهی در کتب تاریخی از این کودک 3 یا 4 ساله با نام رقیه(س) و گاهی با نام فاطمه صغیره یاد کرده اند اما وجود این بزرگوار را همه‌ کتب معتبر تاریخی اثبات می‌کنند.

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه قدمت یک کتاب تاریخی، عامل مهمی جهت اعتبار سخن آن است، خاطر‌نشان کرد: در کتاب “کامل بهایی” که یکی از کهن ترین کتب تاریخی به شمار می رود، تمامی ماجرای مربوط به حضور حضرت رقیه(س) در کربلا، داستان اسارت این کودک 4 ساله و همچنین ماجرای خرابه شام و شهادت این بزرگوار به طور مفصل‌ بیان شده است.

وی گفت: جزئیات زندگی حضرت رقیه(س) همچون نام مادر او(ام اسحاق) و چگونگی وفات این مادر نیز در کتب معتبر تاریخی نقل شده است؛ بنابراین با وجود چنین جزئیاتی دراسناد معتبر تاریخی، چگونه می توان وجود حضرت رقیه(س) و حضور ایشان در کربلا را زیر سوال برُد؟!

مومنی تصریح کرد: نویسنده ی “مقتل ابی مخنف” که یکی از اصحاب امام محمد باقر(ع) است نیز در کتاب خود وجود این دختر سه یا چهار ساله امام حسین(ع) و حضور او را در واقعه کربلا نقل می کند؛ نکته قابل تامل اینکه امام محمد باقر(ع) نیز کودک 4 ساله ای بودند که در واقعه کربلا همنشین حضرت رقیه(س) بودند و وجود این دختر 4 ساله امام حسین(ع) را، “ابن مخنف” که خود از اصحاب امام باقر(ع) است، در کتاب خود تایید می کند.

مشخص نبودن مزارِ یک شخص، دلیلی بر انکار وجود او نیست

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه گاهی، محل آرامگاه حضرت رقیه(س) مورد شک و شبهه افراد قرار می‌گیرد، تاکید کرد: اینکه محل دفن یک شخص دقیقا در کجا قرار گرفته، دلیلی بر انکار وجود یک شخصیت نیست؛ هم چنانکه در زمان رسول الله(ص)، شخصی نزد ایشان آمد و گفت “من نذری کرده ام تا به فلان مقام از بهترین مقام های بهشت، دست یابم، برای رسیدن به آن باید چه کاری انجام دهم؟” پیامبر(ص) فرمودند ” برو و پای پدرت را ببوس و چنانچه پدرت در قید حیات نیست بر مزار او برو پایین پای مزار پدرت را ببوس” در این هنگام، آن شخص گفت: ” پدرم در سفری فوت کرد و دوستانش او را در همان محل دفن کرده اند، مزار او برای ما مشخص نیست” حضرت محمد(ص) در پاسخ او فرمودند ” صورت قبری به یاد مزارِ پدرت بساز و پایین پای همان قبرنمادین را ببوس، تو با این کار به مقامی از بهترین مقام های بهشتی خواهی رسید”.

وی بیان کرد: چنین داستانی در تاریخ و مواردی شبیه به این امر، ازجمله مشخص نبودن قبرِ مطهر حضرت زهرا(س) همگی نشان از این مطلب دارد که عدم مشخص بودن آرامگاه، وجود یک شخصیت را در تاریخ انکار نمی کند؛ همچنانکه امروزه نیز برای برخی از شهدای گمنام دفاع مقدس و به یاد آن شهیدان، مقبره ای نمادین می‌سازند.

مومنی در پایان خاطر‌نشان کرد: حضرت ام البنین(س) نیز پس از واقعه ‌کربلا، به یاد چهار پسرش که در روزعاشورا به شهادت رسیده بودند، در مدینه صورت چهار قبر را در بقیع درست کردند و به یاد فرزندان شهیدش سوگواری می کرد؛ این امر در زمانی بود که امام سجاد(ع) در مدینه حاضر بوده و از این ماجرا آگاهی داشتند و در صورتی که چنین چیزی با مبانی اسلام و مذهب شیعه در تضاد بود، امام زین العابدین(ع) سکوت نمی کردند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس