یکی از قدیمی‌ترین سبک‌های سینه‌زنی را ببینید

یکی از قدیمی‌ترین سبک‌های سینه‌زنی را ببینید


“جوش دور” یکی از قدیمی‌ترین انواع سبک سینه‌زنی و عزاداری در ابرکوه است که به ثبت ملی میراث فرهنگی ناملموس رسیده است.

به گزارش ایسنا، یکی از آیین‌های عزاداری مردم ابرکوه که در سال 1394 در فهرست آثار فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسید، “جوش دور” نام دارد که به گفته راویان و بزرگان شهرستان، توسط مرحوم «حسین بصیری» و «علی قیومی» تاکنون زنده نگه داشته شده است.

حامد اکرمی، پژوهشگر حوزه میراث فرهنگی در این رابطه گفت: این آیین سنتی بعد از پایان مراسم روضه‌خوانی شب اول محرم و همچنین در ساعات پایانی شب عاشورا برگزار می‌شده و عزاداران در قالب دسته‌های سینه‌زنی به سمت میدان اصلی شهر، حسینیه‌ها یا بافت تاریخی حرکت می‌کردند.

وی خاطرنشان کرد: در سبک اصلی عزاداری به روش «جوش دور»، مردها به ‌صورت حلقه‌های متداخل، یک دست بر شانه یکدیگر گذاشته و با دست دیگر یک ضربه به سینه خود  و ضربه دیگر را به قسمت بالای زانو می‌زدند و همزمان نوحه‌ می‌خواندند. نوحه را چند نفر می‌خواندند و بقیه همراه با ضرب‌آهنگ نوحه به حرکت دوار خود ادامه می‌دادند تا این که چاووشی‌خوان، ابیاتی را می‌خواند که در فاصله حرکت جوش زنان استراحت کوتاهی کرده و برای خواندن نوحه بعدی آماده می‌شدند.

محقق ابرکوهی یادآور شد: امروزه در نوع دیگری از جوش دور، عزاداران در دو ردیف موازی یک دست را روی شانه نفر کناری خود گذاشته و با حرکتی منظم یک ‌پا را جلو گذاشته و خم‌ کرده و با دست دیگر یک ضربه به زانو و در حرکت برگشت یک ضربه به سینه می‌زنند.
انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس