پرداخت 370 میلیارد تومان زکات در سال گذشته

پرداخت 370 میلیارد تومان زکات در سال گذشته


رئیس شورای عالی زکات کشور به زکات جمع‌آوری شده در سال گذشته اشاره و اعلام کرد: سال گذشته مردم خیر و نوع‌دوست کشور 370 میلیارد تومان زکات در کل کشور پرداخت کردند که نسبت به سال قبل از آن رشد چشمگیری داشته است.

به گزارش ایسنا،سیدرضا تقوی شامگاه گذشته، 11 شهریورماه در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان کردستان اظهار کرد: شورای عالی زکات کشور بر اساس قانون مجلس برای سیاستگذاری در جمع‌آوری و هزینه کرد زکات در کشور راه‌اندازی شده است.

وی افزود: کمیته امداد به عنوان نهاد خدمات رسان به محرومان در سراسر کشور به عنوان دبیر شورای زکات انتخاب شده است تا زکات جمع‌آوری شده را به دست مستحقان واقعی برساند.

رئیس شورای زکات کشور بیان کرد: با توجه به اینکه طی چندسال اخیر در کشور با مشکل نزولات آسمانی و در نتیجه خشکسالی در برخی از استان های کشور مواجه شده ایم، اما روند پرداخت زکات سال به سال در حال افزایش است.

وی به زکات جمع‌آوری شده در سال گذشته اشاره و اعلام کرد: سال گذشته مردم خیر و نوع‌دوست کشور 370 میلیارد تومان زکات در کل کشور پرداخت کردند که نسبت به سال قبل از آن رشد چشمگیری داشته است.

تقوی عنوان کرد: سقف‌ پیش‌بینی جمع‌آوری زکات در سال جاری 410 میلیارد تومان بوده است که با توجه به آمارهای استان‌های مختلف کشور بیشتر از میزان برنامه مشخص شده تحقق خواهد یافت.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که علیرغم خشکسالی‌های اخیر ظرفیت زکات کشور بیش از این میزان بوده و در حال حاضر کشور گنجایش جمع‌آوری 1000 میلیارد تومان زکات را دارد.

رئیس شورای زکات کشور افزود: در یکی از استان‌های کشور  در سال فقط 10 میلیون تومان زکات پرداخت می‌شد که با برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی‌های لازم در همین استان سالانه 12 میلیارد تومان زکات جمع‌آوری می‌شود.

وی افزود: میزان مبلغ زکات جمع‌آوری شده فقط مربوط به زکات‌هایی است که از طریق شورای زکات و کمیته امداد پرداخت می‌شود و از زکات‌ها پرداختی مستقیم به مستحقان آماری وجود ندارد.

تقوی تلاش ما در شورای تجمیع زکات در کشور است، افزود: برای این امر نیازمند فرهنگ سازی لازم، انگیزه الهی و رغبت کشاورزان هستیم.

وی رسالت زکات را محرومیت‌زدایی دانست و در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگار مبنی بر اینکه آیا زکات جمع‌آوری شده در استان ‌های برخوردار به استان‌های محروم پرداخت می‌شود، گفت: در حال حاضر هیچ استان کشور بیش از نیازهایش زکات پرداخت نمی‌کند لذا نمی ‌توان زکات هیچ استانی را به استانی دیگر منتقل کرد.

رئیس شورای زکات کشور در پایان یادآور شد: میزان زکات جمع‌آوری شده کشور صرف همان امور مشخص شده برای زکات می‌شود و یک ریال آن در بخش دیگر هزینه نخواهد شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس