وقتی امام رضا(ع) آرام‌بخش دل گردشگران می‌شود

وقتی امام رضا(ع) آرام‌بخش دل گردشگران می‌شودبارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) همان طور که برای ایرانیان بسیار دوست داشتنی است و ملجأ و پناهگاهی برای عامه مردم و شیعیان به شمار می‌آید، در بیشتر موارد برای گردشگران هم همین جذابیت را دارد و به اذعان اکثر مسافران خارجی علاوه بر شکوه و زیبایی‌ معماری و هنرهای خلق شده، حرم امام رضا(ع) آرام‌بخش دل آن‌هاست.

به گزارش ایسنا و به نقل از آستان نیوز، «یورگین یورفسکی» فعال گردشگری و شرق‌شناس روسی که به همراه خانواده به ایران سفر کرده، همین عقیده را دارد. او در رابطه با این سفر خود می‌گوید: دو هفته است که به ایران آمده‌ایم و در این مدت به شهرهای تبریز، ارومیه و اصفهان سفر کرده و از دیدن جاذبه‌های گردشگری و طبیعی این شهرها لذت بردیم.

وی می‌افزاید: مردم ایران به لحاظ قومیتی تنوع زیادی دارند و هر کدام آداب و رسوم متفاوتی دارند. بدون اغراق باید بگویم که این مردم از فرهنگ غنی برخوردار هستند و بدون شک مهمان نوازی و مهربانی با خوی و خلق آن‌ها عجین شده است.

یورفسکی ادامه می‌دهد: تاکنون ۵ بار به ایران آمده‌ و در این سفرها ۲ بار به مشهد سفر کرده‌ام و این شهر را به عنوان یک مقصد گردشگری به سایر گردشگران نیز توصیه می‌کنم.

این گردشگر احساس خود را از حضور در حرم مطهر این‌گونه توصیف می‌کند: در روسیه این معنویت وجود ندارد و نمی‌توان این حس را تجربه کرد و توصیف حس عرفانی و معنوی این مکان مقدس بسیار سخت است.

وی بیان می‌کند: من با شخصیت‌های برجسته و پیشوایان شیعه آشنایی دارم و در مورد آنها مطالعه کرده‌ و از کرامات و معجزات آنها بسیار شنیده‌ام. حقیقتا باید گفت توصیف چنین فضایی همچون شخصیت‌ این بزرگواران در یک یا چند جمله آسان نیست. مختصر در مورد آنها صحبت کردن منصفانه و عادلانه هم نیست.

این شرق شناسی روسی می‌افزاید: لحظه‌های حضور در این مکان برایم آرامش بخش است و دوست دارم دوباره بتوانم به مشهد سفر کنم.

بیشتر از حرم امام رضا(ع) خوشمان آمد

«ساموئل لوزارفسکی» یکی دیگر از گردشگرانی است که حرم امام رضا(ع) را نمادی از معماری، مذهب و معنویت می‌داند و می‌گوید: معماری این مکان نمای بسیار زیبایی را برای مخاطب ایجاد می‌کند و می‌تواند ساعت‌ها برای دیدن آن وقت گذاشت و مقاله‌های بسیاری در مورد آن نوشت. 

او علاقه به فرهنگ و هنر اسلامی را دلیلی برای دومین سفر خود به مشهد ذکر می‌کند و می‌افزاید: حرم به لحاظ معماری و هنرهای به کار رفته مجموعه کاملی از هنرهای اسلامی جهان به شمار می‌آید.

وی گفت: شاید جاذبه‌های ایران برای هر گردشگری مناسب باشد اما برای من حضور در حرم امام رضا(ع) و دیدن هنر و تاریخ بهترین بخش سفرم به ایران است.

«سوزان هانتر» نیز که برای نخستین بار به ایران سفر کرده ایران را کشوری متمدن و دارای فرهنگ غنی ذکر می‌کند و می‌گوید: پیش از سفر تصورم نسبت به ایران بسیار متفاوت بود و فکر نمی‌کردم این همه زیبایی در ایران باشد اما سفر به ایران موجب تغییر نگرشم شد.

او ادامه می‌دهد: در این سفر از شهرهای اصفهان، شیراز، تهران و مشهد دیدن کردیم و جاذبه‌های گردشگری و تاریخی آن برایمان بسیار جذاب بود ولی به دلیل فرصت کوتاه نتوانستیم از تمامی مناطق و جاذبه‌های گردشگری شهر مشهد دیدن کنیم.

لازم به توضیح است؛ طبق برنامه‌ای که مدیریت امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی برای توریست‌ها و گردشگران دارد، این گروه علاوه بر دیدن اماکن متبرکه از موزه و کتابخانه مرکزی دیدن کردند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس