نشست تبیین ابعاد تمدن اسلامی برگزار شد

نشست تبیین ابعاد تمدن اسلامی برگزار شدرییس میز تمدن اسلامی قطب‌های فکری فرهنگی تبلیغات اسلامی عنوان کرد: باید مسئله‌ی تمدن اسلامی از سوی نخبگان و مبلغان برای مردم بیان شود؛ چراکه تبیین و پرداختن به چنین موضوعاتی، خود می تواند راه برون رفت از مشکلاتی باشد که اکنون جامعه درگیر آن است.

به گزارش ایسنا،محسن الویری امروز در نشست تبیین ابعاد تمدن اسلامی که در سالن همایش‌های غدیر قم برگزار شد، عنوان کرد: مسئله تمدن اسلامی از موضوعات مهم و قابل توجه بخش نخبگانی جامعه و جزو مطالبات مهم مقام معظم رهبری است، بنابراین بحث در این خصوص  جزو یکی از رسالت های مبلغان دینی به شمار می رود.

وی با تاکید براینکه برخی موضوعات مهم و کلیدی تنها برعهده نهاد و یا فرد خاصی نیست، گفت: مسائلی همچون اقتصاد مقاومتی، سبک زندگی اسلامی و تمدن اسلامی از موضوعاتی است که تبیین، تبلیغ و بردن آن به دل مردم و مخاطبان بر عهده مبلغان دینی است.

رییس میز تمدن اسلامی قطب‌های فکری فرهنگی تبلیغات اسلامی اظهار کرد: در حالی که موضوع تبیین تمدن اسلامی از موضوعات مهم و کلیدی جامعه است اما سخن گفتن در این خصوص در شرایط فعلی جامعه نیازمند تامل بیشتری است؛ چراکه شاید در نگاه اول بحث در رابطه با تمدن با توجه به دغدغه اقتصادی و اجتماعی جامعه، دشوار و ثقیل به نظر برسد.

الویری خاطرنشان کرد: هنگامی که از تمدن اسلامی صحبت می‌شود در واقع از یک شرایط همایافته در جامعه، سخن به میان می‌آید؛ مسائلی مانند رفاه، آسایش، پیشرفت و ارزش‌های انسانی و اجتماعی از مولفه های یک جامعه متمدن است.

وی با تاکید براینکه یک مبلغ دینی باید دل مخاطب را به سخنان خود جلب کند، گفت: طبق حدیثی از امام جواد(ع)، سه چیز محبت را به چنگ می‌آورد که عبارتند از انصاف در معاشرت، همدردی در سختی‌ها و رجوع به قلب سلیم، بنابراین مبلغان دینی باید باتوجه به این موضوعات به ویژه همدردی با مردم در سختی‌ها و شداید، محبت را به چنگ آوردند و سخنان خود را در جامعه تاثیرگذار کنند.

رییس میز تمدن اسلامی قطب‌های فکری فرهنگی تبلیغات اسلامی تاکید کرد: امروز در جامعه با مجموعه‌ای از دوگانه‌ها روبرو هستیم؛ به این معنا که دو مقوله اجتماعی هنگامی که با هم جمع نشوند، دوگانگی ایجاد می‌شود که یکی از این دوگانگی‌های مبتلا به جامعه، مسئله دوگانه‌های شعارهای زیبا وعینیت نازیبای جامعه است.

وی خاطرنشان کرد: شعارهایی که از ابتدای انقلاب توسط رهبران نظام و کارگزاران مطرح شده، دنیایی از مفاهیم زیبا و دلنشین است، اما این‌ها تنها مفاهیمی است که در عالم ذهن و بیان وجود دارد و در عینیت و متن جامعه به آن شدت و حدتی که می‌خواستیم وجود ندارد.

الویری گفت: دوگانه ناسازگاری جزء و کل از دیگر دوگانگی‌هایی است که در بطن جامعه دیده می‌شود؛ به این معنا که وقتی خرده نظام‌هایی همچون نظام بانکداری، نظام توزیع پول، تولید و توزیع دچار مشکل باشد، نظام کلان اقتصادی دچار معضل می‌شود، بنابراین این دوگانگی ها باید رفع شود.

وی با اشاره به دوگانه ایجاد شده برآن چه برانقلاب گذشته و آن چه پیش رواست، گفت: پس از گذشت چهل سال، هرچه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی فاصله می گیریم، صحنه‌های رشادت، فداکاری، از خود گذشتگی و ترجیح دادن منافع مذهب و دین بر منافع شخصی و جناحی کمتر دیده می شود؛ چه بسا که اگر جامعه با همین روند پیش رود و تغییر نکند، آینده کاملا برعکس آرمان‌های گذشته پیش خواهد رفت.

رییس میز تمدن اسلامی قطب های فکری فرهنگی تبلیغات اسلامی خاطرنشان کرد: همانطور که گفته شد از سویی مسائل و مشکلات اقتصادی گریبان گیر مردم شده و امروز یکی از دغدغه‌ی مهم جامعه است و بنابراین سخن گفتن از مسائلی همچون تمدن اسلامی شاید برای چنین جامعه ای بیگانه جلوه کند اما از سوی دیگر، تمدن اسلامی از موضوعات کلیدی و مهمی است که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری باید به آن پرداخته شود.

وی افزود: با این وجود، باید مسئله ی تمدن اسلامی از سوی نخبگان و مبلغان برای مردم بیان شود؛ چرا که تبیین و پرداختن به چنین موضوعاتی، خود می‌تواند راه برون رفت از مشکلاتی باشد که اکنون جامعه درگیر آن است.

الویری، کلان نگری، امت گرایی، تکثرپذیری، امید گرایی و امیدبخشی را از ویژگی‌های تمدن اسلامی دانست و گفت: کلان نگری را باید به این معنا در نظربگیریم که به جای جزئی نگریستن و محدود کردن نگاه، کلی و فرا جهانی به مسائل نگاه کرده و محدوده ی بینش خود را گسترش دهیم.

وی با اشاره به اینکه کوچکترین رفتار یک طلبه زیر ذره بین مردم است تصریح کرد: قشر روحانیت و طلاب باید توجه بسیاری به رفتار و گفتار خود در جامعه داشته باشند؛ چه بسا که کوچکترین رفتار و سخن یک طلبه سرنوشت یک فرد را در جهت خوب و یا بد تغییر دهد و در زندگی او تغییری اساسی ایجاد کند.

رییس میز تمدن اسلامی قطب‌های فکری فرهنگی تبلیغات اسلامی در پایان گفت: برای تمرین در تمدن اندیشی ابتدا باید آگاهی خود را بالا ببریم و سپس در این خصوص در جامعه صحبت کنیم؛ چراکه تمامی سخنان و رفتار مبلغان و قشر روحانیت نه تنها بر یک فرد بلکه بر یک نسل در آینده موثر است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس