مراقب انحرافات و عادات وارد شده به عزاداری‌ها باشیم

مراقب انحرافات و عادات وارد شده به عزاداری‌ها باشیمرئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: ماه محرم که ایام عزاداری و تجلی انوار اهل بیت(ع) است، به مجالس و محافل قرآنی بی‌توجهی می‌شود.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام سیدمصطفی حسینی دوشنبه 26 شهریور در آئین اختتامیه مرحله استانی چهل و یکمین دوره مسابقات قرآن کریم همدان، با بیان اینکه این مراسمات باید ما را به قرآن نزدیک کنند، افزود: مسابقات قرآن تعالی پیدا نخواهد کرد مگر اینکه حدفاصل چهل و یکمین و چهل و دومین دوره مسابقات قرآن، کارگاه‌ها و دوره‌های ارتقاء سطح را چه در سطح متسابقان و چه در سطح داوران داشته باشیم و این نکته‌ای است که به لحاظ فنی باید انجام دهیم.

وی با بیان اینکه جلسات و محافل قرآنی به بهانه عزاداری طی دو ماه محرم و صفر تعطیل می‌شوند، افزود: خادمان قرآنی باید به احیای قرآن در این ایام کمک کنند.

حسینی با بیان اینکه فلسفه عقب افتادن جنگ در کربلا مهلت خواستن امام حسین(ع) برای خواندن قرآن و عبادت بود اما امروزه قرآن در ایام محرم به فراموشی سپرده می‌شود، ادامه داد: منبرها و عزاداری‌های ما باید قرآنی‌تر شوند.

وی با بیان اینکه در بعضی هیئت‌ها بحث سخنرانی و نشر معارف تعطیل شده است و تمام مراسم به عزاداری خلاصه می‌شود، عنوان کرد: موظف به پاسداری از محرم و صفری هستیم که به گفته امام(ره) اسلام را زنده نگه‌داشته است.

حسینی با بیان اینکه باید مراقب انحرافات و عادات وارد شده به عزاداری‌ها باشیم تا مبادا ماهیت آن را به خطر بیندازند، خاطرنشان کرد: امیدوارم مسیر قرآنی را در راستای شعائر قرآنی حاکمیت فرهنگ قرأنی با سرعت طی کنیم.

وی با بیان اینکه حافظان و قاریان قرآن وظیفه سنگینی بر عهده دارند، اظهار کرد: بزرگترین پیام محرم و صفر که امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بوده نیز به دلایلی تعطیل شده است.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف کشور با بیان اینکه سیستم آموزشی، تربیتی و رسانه‌ای ما دچار روزمرگی شده و کارها آنچنان که باید به انجام نمی‌رسد، ادامه داد: شعارزده و آمال‌گرا شده‌ایم، بنابراین جلسات و محافل قرآن تأثیرگذاری زیادی ندارند.

حسینی از مسئولان اوقاف خواست در کنار کارهای تبلیغی و ترویجی به کارهای تربیتی قرآنی نیز بپردازند و گفت: هدف از برگزاری محافل قرآنی این است که در جامعه جوانانی با اندیشه و تفکر قرآنی تربیت شوند.

وی تبعیض، غرب‌گرایی، مشکل فرهنگی و اقتصادی و پارتی‌بازی را نتیجه دوری از قرآن دانست و تصریح کرد: در برابر تهاجم فرهنگ و اقتصادی چاره‌ای جز پناه بردن به قرآن و اهل‌بیت(ع) نداریم و روزی که قرآن در جامعه حاکم شود، تعالی روحی و معنوی به وجود می‌آید.

قرآن فقط مختص محافل حفظ و قرائت نباشد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان نیز گفت: قرآن باید در تمام زندگی جاری باشد و فقط مختص به محافل حفظ و قرائت نباشد.

حجت‌الاسلام محمد کاروند ضمن عرض تسلیت فرارسیدن ایام شهادت سالار و سرور شهیدان اظهار کرد: هدف از برگزاری مسابقات قرآنی مورد توجه قرار گرفتن موضوع انس با قرآن است.

وی با بیان اینکه در لحظه‌های شادی و نشاط باید قرآن را باخود همراه کنیم، افزود: باید مشکلات خود را به قرآن عرضه و گره‌ها را با قرآن باز کنیم.

کاروند انعقاد تفاهم‌نامه اوقاف با آموزش و پرورش و ارشاد همدان به منظور برگزاری مسابقات قرآن برای دانش‌آموزان زیر 18 سال و جزءخوانی قرآن کریم طی ماه رمضان در سراسر استان و به صورت متمرکز در مرکز شهر را از مهمترین اقدامات اوقاف در حوزه قرآن و عترت برشمرد.

وی بالاترین مرحله را عمل کردن به پیام‌های قرآن دانست و یادآور شد: هدف از برگزاری مسابقات قرآنی صرفا یادگیری نیست بلکه قرآن باید در تمام زندگی جاری باشد و فقط مختص به محافل حفظ و قرائت نباشد.

وی با تأکید بر اینکه باید رشد عقلی و فهمی خود را از قرآن کریم خواستار باشیم، عنوان کرد: شهید مرتضی مطهری، بزرگترین معارف را از قرآن دریافت کرد، همچنین بوعلی‌سینا با آن همه تبحر در فن، برای دریافت علم و فهم به قرآن مراجعه می‌کرد، ضمن اینکه بوی قرآن را از اشعار حافظ  نیز می‌توان دریافت کرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس