مداح نباید مردم را مرید خود کند

مداح نباید مردم را مرید خود کند


ماه محرم

مداح اهل‌بیت (ع) گفت: یک مداح در امر مداحی باید به نکات مهمی توجه داشته باشد، نخست نباید مردم را مرید خود کند، بلکه باید راه رسیدن به معرفت الهی را به مردم نشان دهد .

یوسف شبیری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: مدح اهل‌بیت‌ (ع) از سابقه بسیار بالایی برخوردار است. ماه محرم و صفر دو زمان بسیار مهمی است که در دل خود بزرگترین رخداد جهان اسلام را جای داده‌اند و مداحان در این برهه وظیفه بسیار سنگینی دارند.

وی افزود: ماه محرم اوج برگزاری مراسم عزاداری در رثای امام حسین (ع) و شهدای کربلا به‌شمار می‌آید که در آن هیئات مذهبی برای برگزاری مراسم، برنامه‌های مختلفی را اجرا می‌کنند .

شبیری اظهار کرد: مداح به دلیل قرار گرفتن در راس مراسم عزاداری، همواره از جایگاه خاصی برخوردار بوده، به‌ طوری‌ که در تاریخ عزاداری کشورمان نام مداحانی به چشم می‌خورد که به واسطه خلوص و حفظ اصالت مداحی در این هنر ماندگار شده‌اند .

وی افزود: متاسفانه امروز در بخش محتوای مداحی با مشکل مواجه هستیم که نمی‌توان این مشکلات را کتمان کرد، در مداحی‌های امروز تنوع‌طلبی وجود دارد اما اصالت ندارد .

شیبری خاطرنشان کرد: اخلاص، نیت الهی دو عنصر مهم در ماندگاری یک مداح محسوب می‌شود. اذان مرحوم رحیم موذن‌زاده یکی از ماندگارترین آثار معنوی محسوب می‌شود که این اذان با زبان روزه گفته شده و سبب ماندگاری آن شده‌ است .

این مداح همچنین اظهار کرد: یک مداح خوب نخست باید بر روی رسیدن به تعالی خود کار کند و سپس مردم را برای رسیدن به مسیر الهی هدایت کند .

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس