قیام امام حسین(ع) مبارزه با بدعت‌ها و انحرافات جامعه اسلامی بود

قیام امام حسین(ع) مبارزه با بدعت‌ها و انحرافات جامعه اسلامی بوددبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، امام حسین(ع) را احیاگر دین اسلام خواند و گفت: قیام ایشان والاترین مرتبه جهاد بود که برای مبارزه با منکرات فراوان در جامعه اسلامی و تبلیغ و ترویج معروف شکل گرفت.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی با تسلیت ماه محرم، گفت: امام حسین(ع) هنگام خروج از مدینه در وصیت‌نامه‌ای که به برادرشان محمد حنیفه سپردند، فرمودند: “من نه از روی خودخواهی و یا برای خوشگذرانی و نه برای فساد از شهر خود بیرون آمدم؛ بلکه هدف من از این سفر، امر به معروف و نهی از منکر بود و خواسته‌ام از این حرکت، اصلاح مفاسد امت و احیای سنت جدم، رسول خدا(صلی الله علیه واله) و راه و رسم پدرم، علی(علیه السلام) است“.

وی با بیان اینکه نهضت حسینی یکی از ماندگارترین رویدادهای تاریخی است، اظهار کرد: یکی از مهمترین مسائلی که مردم باید با آن آشنا شوند، اهداف قیام مقدس حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع)، بایدها و نبایدها و درس‌ها و عبرت‌های این نهضت است که با اعلام علنی برائت از یزید، برای خدا و بقای دین اسلام شکل گرفت.

ارزانی، با اشاره به اینکه امام حسین(ع) و قیام عاشورا یک حادثه فرامرزی هستند، افزود: مقام معظم رهبری در خصوص نهضت تاریخی امام حسین(ع) می‌فرمایند:«قیام امام حسین(علیه السلام) ظاهراً قیام علیه حکومت فاسد یزید است اما در باطن قیامی برای ارزش‌های اسلامی است، برای این است که مردم را از جهالت و پستی نجات دهد“.

وی هدف از قیام امام حسین(ع) را زنده نگاه داشتن اسلام و امر به معروف و نهی از منکر برشمرد و افزود: امر به معروف و نهی از منکر امام حسین(ع)، مقابله با انحراف حکومت و اصلاح جامعه بود. ایشان در زمانی که رواج بدعت‌ها، شریعت و دین مبین اسلام را تهدید می‌کرد؛ با گذشتن از جان خود و عزیزترین افراد خانواده و یارانشان، اسلام را زنده نگاه داشتند.

دبیرستاد عالی کانون‌های مساجد کشور، از عاشورا به عنوان مدرسه‌ای سراسرعشق یاد کرد که بشریت را با ارزش‌های متعالی همچون توکل، رضا و تسلیم، عمل به تکلیف، آزادگی، ظلم ستیزی، اخلاص، ایثار، امر به معروف و نهی از منکر، نفی نژادپرستی، پای‌بندی به اصول انسانی و اخلاقی و مفهوم حیات هدفدار آشنا ساخت که تا همیشه، ‌ حتی پس از مرگ نیز به انسان رنگ و بوی جاودانگی می‌دهد.

وی گفت: از آموزه‌های ارزنده نهضت حسینی، توجه به دو فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر است که وظیفه‌ای همگانی و متقابل است که ضمن سوق دادن جامعه به سمت نیکی‌ها، آن را از بدی‌ها و پستی‌ها دور می‌دارد.

ارزانی، با تاکید بر نهادینه کردن این فریضه واجب از ایام محرم به عنوان فرصتی مناسب برای بیان مصادیق عینی آن در کربلا و آشنا ساختن هرچه بیشتر مردم با اهمیت و جایگاه این فریضه دانست و ابراز کرد: امر به معروف و نهی از منکر واجب فراموش شده‌ای است که از آن به عنوان هدف نهایی دین یاد شده است و پابرجایی شریعت و توانمندی مومنان، اصلاح جامعه و سلامت دنیا و آخرت در گرو ترویج همه جانبه و نهادینه کردن آن است.

وی با بیان اینکه نگاه سطحی به امر به معروف و نهی از منکر یکی از اساسی‌ترین دلایل عدم اجرای مطلوب آن در جامعه است، گفت: بسیاری از مصادیق معروف و منکر هنوز در جامعه تبیین نشده است از سوی دیگر این واجب الهی تنها به حجاب و چند مورد خاص دیگر محدود نمی‌شود بلکه تمامی عرصه‌ها و سطوح مختلف جامعه را در بر می‌گیرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس