زمان‌شناسیِ قاسم‌بن‌الحسن، الگویی برای جوان امروز است

زمان‌شناسیِ قاسم‌بن‌الحسن، الگویی برای جوان امروز استیک کارشناس مذهبی گفت: زمان‌شناسی حضرت قاسم‌بن‌الحسن، درس و الگویی است که جوان امروز از داستان آن حضرت می‌گیرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی عدالتیان در گفت‌وگو با ایسنا پیرامون نکات تربیتی داستان حضرت قاسم برای نسل جوان امروز اظهار کرد: درس‌هایی که نسل جوان امروز ما می‌توانند از حضرت قاسم بگیرند، یکی درس آگاهی، بصیرت و مساله زمان‌شناسی است. آن حضرت زمان، پیشوا و نیز دشمن خود را به خوبی می‌شناخت؛ لذا جوان امروز باید زمان‌شناس، دشمن‌شناس و رهبرشناس بوده و بدانند دشمن چه نقشه‌ها و دام‌هایی به ویژه برای آنان گسترانده است.

وی پیرامون امتیازات و شخصیت آن حضرت بیان کرد: از فرزندان امام حسن مجتبی(ع) دو نفر در کربلا حاضر بودند؛ قاسم‌بن‌الحسن نوجوانی دارای امتیازات فوق‌العاده و دیگری برادر کوچک ایشان که طفلی به نام عبدالله‌بن‌الحسن بوده‌ و هردو به شهادت رسیدند که شهادت آن طفل صحنه‌ای جانسوز بوده و زمانی که اباعبدالله(ع) در قتلگاه بودند، این طفل به طرف عموی خود دوید و یکی از نامردمان در آغوش امام حسین(ع) وی را به شهادت رساند.

این کارشناس مذهبی افزود: حضرت قاسم که نوجوانی رشید بودند، هنگام شهادت پدر خویش، امام حسن مجتبی(ع) در سن کودکی قرار داشتند که پدر ایشان را به برادر خود سپردند؛ لذا با امام حسین(ع) بسیار انس داشته و آن حضرت نیز علاقه عجیبی به حضرت قاسم داشتند. بنابراین، قاسم‌بن‌الحسن جوانی در اوج کمالات بود و به این خاطر که امام حسین(ع) وی را پرورش داده بودند، به جهت تقوا و آگاهی فوق‌العاده و بابصیرت و بسیار متوجه وظایف و ماموریت الهی که بر عهده امام حسین(ع) و یاران ایشان قرار داشت، بودند.

عدالتیان اضافه کرد: یکی از دیگر امتیازات فوق‌العاده آن حضرت، شجاعت بسیار بالای ایشان بود؛ لذا در شب عاشورا که امام حسین(ع) خبر به یاران خود دادند که همگی به شهادت می‌رسند، جناب قاسم نیز آنقدر شجاع و مشتاق شهادت بود که نگران شد مبادا او مورد نظر نباشد؛ پس از عموی خود پرسید که من هم به شهادت می‌رسم و حضرت(ع) از ایشان پرسیدند که مرگ در نظر تو چگونه است و ایشان با شجاعت و شهامت تمام در جمع اصحاب، با این که نوجوانی بیش نبود، پاسخ داد شیرین‌تر از عسل که سپس امام حسین(ع) به او خبر دادند که او نیز به شهادت خواهد رسید.

وی عنوان کرد: در تاریخ نوشته شده هنگامی که جناب قاسم به نبرد رفت، بسیار شجاعانه جنگید و عده‌ای از نامردمان را کشت و البته امام حسین(ع) نیز در شب عاشورا به وی خبر دادند که با سختی فوق‌العاده‌ای به شهادت می‌رسد که همین‌گونه نیز شد و در مقاتل نوشته‌اند شهادت ایشان با سختی بسیار رخ داد و این هم اجر و عظمت وی را بیشتر می‌کند و هم الگویی است برای همه کسانی که در راه خدا به جهاد می‌روند که آمادگی تحمل سختی‌های مختلف را از ناحیه دشمن دارند و آماده جانفشانی در راه اهداف ارزشمند هستند.

این کارشناس مذهبی در ادامه سخنان خود در خصوص نکات تربیتی داستان آن حضرت برای جوان امروز خاطرنشان کرد: مساله و نکته دیگر در مورد درسی که جوان می‌تواند از داستان حضرت قاسم بگیرد، آرزوهای سازنده و رشدآور است. جوانی فصل آرزوهاست و جوان آرزوهای گوناگون دارد و البته آرزو خود امری خوب و موتور حرکت انسان است و می‌توان گفت هرکس با آرزوهایی که دارد زندگی می‌کند. اما سوالی در مقابل آرزوها باید مطرح کنیم و آن این است که «پایان آرزوی من چیست؟». برخی از این‌ها چندان ارزش محسوب نمی‌شود و در مقابل، عاقبت بعضی دیگر از آرزوها عزت و سربلندی است. همان‌گونه که می‌دانیم، حضرت قاسم آرزو داشتند که بتوانند به هدفی که رهبرشان نشان می‌داد و در آن جهت، فوق‌العاده و ممتاز باشند. پس این آرزویی ارزشمند و الهی بود و بنابراین، جوان امروز باید آرزوهایی ارزشمند انتخاب کند که خدمت به جامعه را در برگیرد و افتخاری برای خانواده و سرزمین خود باشند.

عدالتیان افزود: نکته سوم ممتاز بودن است؛ حضرت قاسم به دنبال آن بودند که جزو ممتازین باشند و لذا جوانان ما می‌توانند این درس را از آن حضرت بگیرند که در کمالات به کم قانع نباشند و بالاخره، اطاعت‌پذیری از پیشوایی که در هر زمان است، نکته دیگری است و در زمان غیبت که پیشوای ما مراجع تقلید و رهبر عزیزمان هستند، اطاعت‌پذیری یکی از ویژگی‌هایی است که جوان می‌تواند از حضرت قاسم درس بگیرد.

وی در تکمیل سخنان خود اضافه کرد: همان‌گونه که از حضرت قاسم الگو می‌گیریم، می‌توانیم از ایشان کمک گرفته و شب و روزی که محافل به یاد آن حضرت است، جوان می‌تواند با ایشان عهد بسته و متوسل شود و از حضرت قاسم طلب شفاعت کند؛ لذا توسل به آن حضرت نیز برای جوانان راهگشا و جواب‌گو است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس