جشنواره ملی جبرئیل امین و تجلیل از ۲۶۰ حافظ کل قرآن کریم برگزار می‌شود

جشنواره ملی جبرئیل امین و تجلیل از ۲۶۰ حافظ کل قرآن کریم برگزار می‌شودجشنواره ملی جبرئیل امین با هدف تجلیل از ۲۶۰ حافظ قرآن کریم با حضور علی لاریجانی ۱۹ شهریورماه در استهبان فارس برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین شاهسونی –مدیر موسسه بیت‌الاحزان- صبح امروز (شنبه، ۱۷ شهریورماه) در نشست «جشنواره ملی جبرئیل امین» که در معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، با اشاره به فعالیت‌های این موسسه و با بیان این مطلب که موسسه بیت‌الاحزان از ۲۲ سال پیش فعالیت خود را از استهبان فارس آغاز کرده است، گفت: با توجه به اینکه امکانات زیادی در دست نداشتیم اما توانستیم به مرور زمان فعالیت‌های این موسسه قرآنی را در استان فارس و کل کشور به پیش ببریم و امروز ۱۸۰ شعبه در استان‌های کشور به صورت روزانه و ۱۸ شعبه به صورت شبانه فعالیت خود را پیگیری می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به «طرح ملی رحله» که یک طرح شبانه‌روزی و برای فصل تابستان است، گفت: تمام موسسات بیت‌الاحزان در شهریورماه جشنی با عنوان جشنواره حافظان کل قرآن کریم را دارند که امسال این طرح با عنوان «طرح جبرئیل امین» برگزار می‌شود. موسسه بیت‌الاحزان رکورد تربیت حافظان قرآن را شکسته است و تعداد حافظان قرآن به ۲۶۰ نفر ارتقاء پیدا کرده است و در مجموع ۱۹۱۰ حافظ در این موسسه در شعبه‌های روزانه و شبانه تربیت شده‌اند.

مدیر موسسه بیت‌الاحزان با تأکید بر این موضوع که امسال در مراسم تقدیر از حافظان قرآنی از کشور عراق و پاکستان نیز افرادی حضور دارند، گفت: مراسم اختتامیه جشنواره «جبرئیل امین» با حضور علی لاریجانی (رئیس مجلس شورای اسلامی) برگزار می‌شود و امید است که سالانه دوره‌های آموزشی قرآنی برای سطوح مختلف در دوره‌های مختلف برگزار شود و در حدود ۶۰۰۰ نفر از قرآن‌آموزان در این جشنواره حضور پیدا می‌کنند و مراسم در ۱۹ شهریورماه از ساعت ۸ تا ۱۲ در استهبان فارس برگزار می‌شود. ما مکان ثابتی را نداریم و با رایزنی‌هایی که انجام شده امیدواریم ساختمانی در کرشت به ما تحویل داده شود که بتوانیم این مکان را به صورت دائمی در اختیار داشته باشیم و فعالیت‌های موسسه را در آنجا پیگیری کنیم.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی –رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه- با اشاره به سیاست‌های سازمان اوقاف و همکاری‌هایی را که با موسسات قرآنی داشته است، تأکید کرد: در سال‌های اخیر یکی از اولویت‌های سازمان تربیت حافظان قرآن بوده است و مدیران کل اداره‌های اوقاف سایر مراکز استان‌ها نیز در صدد بودند که هم افزایی را با موسسات قرآنی داشته باشند. از چند سال گذشته که تربیت حافظان قرآنی در سازمان اوقاف آغاز شد یکی از موسسات همراه ما که کاملا مردمی بود موسسه بیت‌الاحزان است و ۱۳ شعبه شبانه استانی آن‌ها در بقاع متبرکه و امامزادگان استان فارس و سایر استان‌ها برگزار می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به کار ویژه سازمان اوقاف در سال ۹۷ برای حفظ قرآن کریم گفت: تمام دستگاه‌های قرآنی کشور در سال ۹۷ طرح حفظ ۳۰ جزء را با عنوان «طرح ۱۴۵۲» در نظر داشتند و به خاطر تعطیلی مدارس و برخی از ادارات این طرح خیلی نتوانست مورد استقبال واقع شود اما با باز شدن مدارس و پیگیری فاز دوم  فاز سوم را در زمستان پیگیری خواهیم کرد.

در ادامه خدمتکار مشاور اجرایی معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد با بیان این موضوع که موسسه بیت‌الاحزان در چند سال گذشته دستاوردهای بسیار خوبی داشته است که می‌توانیم آن را به صورت الگوی مردمی در عرصه داخلی و خارجی معرفی کنیم، خاطر نشان کرد: معاونت قرآن و عترت در صدد است که از موسسات مردمی حمایت‌هایی را داشته باشد و سیاست‌گذاری‌های خود را بر این امر قرار داده است و امید است موفقیت‌های این موسسه را در سایر موسسات مردمی نیز داشته باشیم.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های قرآنی معاونت قرآن و عترت ارشاد اضافه کرد: یکی از برنامه‌های ویژه معاونت قرآن که در سال ۹۷ پیگیر آن هستیم بحث توسعه حفظ قرآن بین کارکنان دولت است. با توجه به همکاری که با سازمان امور اداری و استخدامی داشته‌ایم در صدد هستیم که این طرح را از اواسط مهرماه به صورت مجازی برگزار کنیم و دستگاه‌های دولتی در آن حضور داشته باشند. همچنین از دیگر اقدامات ما حمایت از موسسات و تشکل‌های مردمی در شاخه حفظ قرآن کریم است و امیدواریم بتوانیم از مجموعه‌های مردمی حمایت‌های لازم را داشته باشیم.

مشاور اجرایی معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد  با اشار به این موضوع که از دیگر برنامه‌های ما در معاونت قرآن و عترت توسعه حفظ قرآن، توزیع و عرضه آثار مناسب برای حفظ قرآن کریم است، گفت: فرهنگ‌سازی برای حفظ قرآن کریم بسیار مهم است و ما باید از این رو در حوزه تبلیغ و ترویج کارهای فرهنگی بیشتری داشته باشیم. ساخت انیمیشن، بازی و تولید محصولات در فضای مجازی می‌تواند در این امر اثرگذار باشد. طرح ملی «۱۴۵۲» نیز یکی دیگر از فعالیت‌های قرآنی است که معاونت قرآن و عترت در آن سهیم است.

خدمتکار با تأکید بر این موضوع که امیدواریم با کمک نهادهای قرآنی این امر نیز پیگیری شود و امید است آزمون حفظ قرآن با کمک مجموعه‌های فرهنگی کشور امسال بهتر و باشکوه‌تر برگزار شود چرا که سال گذشته این آزمون با همکاری معاونت قرآن و عترت و سازمان اوقاف برگزار شد و امسال آموزش و پرورش نیز در این طرح حضور دارند، ادامه داد: در خصوص ادغام اتحادیه‌های استانی نیز اقداماتی انجام شده است و امیدواریم که اختلافات زودتر حل و فصل شود تا اتحادیه‌ها به حق و حقوق خود برسند و اگر این ادغام صورت نگیرد مشکلاتی رخ می‌دهد که امیدواریم زودتر رفع شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس