توقف سوال‌برانگیز فعالیت همایش تبلیغات مذهبی در عربستان

توقف سوال‌برانگیز فعالیت همایش تبلیغات مذهبی در عربستانتصمیم وزارت امور اسلامی و دانشگاه اسلامی امام محمد بن سعود عربستان درباره لغو برگزاری اولین همایش فعالیت‌های تبلیغات دینی و مذهبی برای آماده‌سازی مبلغان آن هم چند ساعت قبل از شروع به کار این همایش سوالاتی را درباره لغو این همایش با هویت مبلغان سخنران و کسانی که در آن حضور می‌یافتند، ایجاد کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه الجزیره، قرار بود روز یکشنبه اولین همایش فعالیت‌های تبلیغات دینی و مذهبی در عربستان از سوی جمعیت “بصیره” وابسته به دانشگاه اسلامی محمد بن سعود در ریاض برگزار شده و عبداللطیف آل الشیخ، وزیر امور اسلامی عربستان نظارت بر آن را برعهده داشته باشد و تعدادی از علما و مبلغان در آن حضور یابند.

اما وزیر امور اسلامی عربستان به طور غیرمنتظره دستور به تأخیر انداختن این همایش و بررسی همایش‌های مشابه و شرکت کنندگان در آن و افکار و ایدوئولوژی‌هایشان را داد.

چند ساعت بعد از اعلام تعویق در برگزاری همایش، دانشگاه محمد بن سعود اعلام کرد که رئیس این دانشگاه رئیس جدیدی را برای شورای اداره جمعیت “بصیره” انتخاب کرده است.

در بیانیه این دانشگاه آمده است که این اقدام برای انتخاب اعضای جدید این شورا و اطمینان حاصل کردن از درستی و داشتن حب به دین، وطن و حمایت و تأیید ولی امر است.

دو روز پیش وزیر امور اسلامی عربستان درباره شروط مقامات عربستان برای اجازه دادن به خطیبان و واعظان جهت ایراد سخنرانی‌های خود صحبت کرد و گفت: کسانی که افکار نادرست را نشر دهند شناسایی خواهند شد.

این اقدامات همزمان است با محاکمه محرمانه تعدادی از علما و مبلغان مشهور که در زندان‌های عربستان به سر می‌برند.

حساب کاربری “زندانیان عقیدتی” نیز در توییتر نوشت که دادستانی عربستان خواهان اعدام سلمان العوده، عوض القرنی و علی العمری که در بازداشت هستند، شده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس