تعاملات علمی و آکادمیک از مهمترین ظرفیت‌های همکاری بین ایران و ترکیه است

تعاملات علمی و آکادمیک از مهمترین ظرفیت‌های همکاری بین ایران و ترکیه استرئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در جریان سفر به کشور به کشور ترکیه با حضور در دفتر سازمان دیانت ترکیه با علی ارباش رئیس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایسنا، علی ارباش در این دیدار ضمن خیر مقدم به رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و ابراز خرسندی از این دیدار اعلام کرد در سفری که به ایران خواهد داشت از دانشگاه مذاهب اسلامی دیدن می‌کند و در کنفرانسی در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه مذاهب اسلامی حضور پیدا خواهد کرد.

وی همچنین با اشاره به ارتباطات تاریخی، فرهنگی، زبانی و دینی ایران و ترکیه خاطرنشان کرد: ارتباطات و اشتراکات تاریخی، فرهنگی، زبانی و دینی از ظرفیت‌های مهم برای همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های مختلف به ویژه در زمینه تعاملات علمی و آکادمیک است.

رئیس سازمان دیانت ترکیه ادامه داد: با توجه به اینکه بنده به عنوان رئیس دانشکده فعالیت داشتم و با فضای دانشگاهی آشنا هستم معتقدم همکاری‌های دانشگاهی می‌تواند بسیار مؤثر باشد و از این ظرفیت باید استفاده کرد.

وی تبادل استاد و دانشجو میان دانشگاه‌های دو کشور ازجمله دانشگاه مذاهب اسلامی را بسیار مهم و دارای فواید دانست و گفت: تبادل آکادمیک می‌تواند نقطه قوت ما باشد. در ترکیه حدود ۱۰۰ دانشگاه و دانشکده در زمینه الهیات وجود دارد که می‌توانند با دانشگاه مذاهب اسلامی همکاری کنند.

ارباش همچنین با تاکید براین که همگرایی‌ها در حوزه زبان، فرهنگ و مذهب نشان از این دارد که این دو ملت تا چه اندازه به همدیگر نزدیک هستند، اظهار کرد: اگر تفاوتهایی هم در این حوزه‌ها بین دو ملت دیده می‌شود را باید به عنوان یک نقطه قوت برای هر دو کشور دانست که نباید مورد اختلاف قرار بگیرد.

وی همچنین به جایگاه مولانا در فرهنگ دو ملت اشاره کرد که می‌تواند محور همکاری‌های علمی و دانشگاهی دو کشور باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مختاری -رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی- نیز ضمن ابراز خرسندی از انجام این دیدار با ارائه گزارشی از اهداف، ماوریت‌ها و رسالت‌های این دانشگاه گفت: دانشگاه مذاهب اسلامی یک دانشگاه حاکمیتی و مأموریت محور برای تربیت نیروی انسانی تقریبی برای کل جهان اسلام است و فعالیت‌های گسترده‌ای در داخل و خارج از کشور به ویژه در دروه جدید دارد.

وی به فعالیت‌های دانشگاه به ویژه در حوزه بین‌الملل و همکاری با دانشگاه‌های مختلف جهان اسلام، تنوع ملیتی و مذهبی دانشجویان در این دانشگاه، توسعه شعب در داخل و خارج کشور، انعقاد تفاهم نامه‌های همکاری با بیش از ۱۰ کشور اشاره کرد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی همچنین همکاری در مجلات و متون مشترک، برگزاری کنفرانس‌ها و کارگاه‌های مشترک، برگزاری دوره‌های آموزشی، تبادل اساتید و دانشجو از جمله ظرفیت‌های دانشگاه مذاهب اسلامی برای همکاری با مراکز دانشگاهی ترکیه عنوان کرد.

در این دیدار که معاونین سازمان دیانت و مدیران بخشهای مختلف این سازمان و نیز مدیرکل دفتر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه مذاهب اسلامی حضور داشتند، ئیس سازمان دیانت ترکیه از خدمات و تلاش‌های تقریبی حجت‌الاسلام والمسلمین مختاری تقدیر به عمل آورد و هدیه‌ای از آثار علمی به وی اهدا کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مختاری نیز لوح تندیس و یادبود دانشگاه مذاهب اسلامی را به علی ارباش اهدا کرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس