ترویج فرهنگ قرآنی با ادغام موسسات راحت‌تر است

ترویج فرهنگ قرآنی با ادغام موسسات راحت‌تر استدومین نشست اتحادیه موسسات قرآنی مردمی کشور صبح امروز (یکشنبه، ۱۱ شهریورماه) با حضور سردار مرتضی طلایی (رییس هیات مدیره اتحادیه قرآنی مردمی کشور) و حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین کوششی (عضو هیات رسیدگی به موسسات قرآنی کشور) در ساختمان اتحادیه قرآنی مردمی کشور برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این نشست مرتضی طلایی ـ رییس هیات مدیره اتحادیه قرآنی مردمی کشور ـ با اشاره به مطالبی درباره موسسات قرآنی مردمی کشور و راهگشایی فعالیت‌های قرآنی اظهار کرد:‌ ما امیدواریم که راهگشایی برای فعالیت‌های قرآنی کشور داشته باشیم و امروز برای موضوع ادغام اتحادیه‌های قرآنی گردهم جمع شده‌ایم. از سال ۱۳۸۷ زمزمه موضوع ادغام مطرح شد و طرح این موضوع جدای از آنکه توسط موسسات قرآنی انجام شد، در سال‌های ۸۷ تا ۸۸ اتحادیه موسسات قرآنی با آن مخالفت کرد اما همکاران ما پیگیر ادغام موسسات بودند تا نهایتا این گفت و شنودها در اولین نشست خبری در باغ موزه دفاع مقدس در سال ۸۹ شکل گرفت.

وی در ادامه با تأکید بر این مطلب که باید در نظر داشت که نهادهای بالادستی قرآنی تا امروز ۴۱ جلسه با موضوع ادغام داشته‌اند و به دنبال آن شورای توسعه قرآنی و هیأت رسیدگی همراه بود، گفت: سرانجام پس از آنکه اساسنامه قرآنی استان‌ها و کشوری تصویب شد به انتخابات اتحادیه‌های استانی رسیدیم. برای انتخابات تهران نیز انتخابات مجمع استان‌ها را برگزار کردیم و در نهایت توانستیم اتحادیه ۳۱ استان را برگزار کرده و هر استان در حال حاضر یک اتحادیه دارد.

رییس هیات مدیره اتحادیه قرآنی مردمی کشور یادآور شد: امروز بالغ بر یک سال است که پس از مصوبه هیات رسیدگی به موسسات قرآنی فعال هنوز ۴۰ پرونده وجود دارد که نمونه‌ای از بهانه‌جویی‌های ادغام موسسات است. ما به دلیل اتفاقاتی که در انتخابات استان‌ها رخ داد و بعد از اینکه ما به انتخابات اتحادیه‌های کشوری ورود کردیم بهانه‌جویی‌هایی برای تصویب اساسنامه اتحادیه‌های قرآنی شروع شد و می‌گفتند که باید اعضای مجمع اتحادیه‌های کشوری از خارج از مجموعه اتحادیه باشند. با این حال ما شروط این عزیزان را قبول کردیم و به دارالقرآن که نایب رییس این اتحادیه است ارسال کرده و نظر آن‌ها را منظور کردیم. ما نمی‌توانیم با سیستم دولتی، موسسات و اتحادیه‌های مردمی قرآن را اداره کنیم. از منظر اتحادیه موسسات قرآنی مردمی کشور ما نه در گذشته و نه امروز هیچ‌گاه مخالفتی برای ادغام نداشتیم و بالعکس در پی سرعت بخشیدن و یکپارچگی در فعالیت‌های قرآنی بودیم. نکته اینجاست که از همکاران درخواست می‌کنیم میزان هزینه‌های دو اتحادیه کشوری را بررسی کنند تا بودجه قرآنی کشور به صورت عادلانه بین اتحادیه‌ها توزیع شود.

طلایی با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری درباره تربیت جامعه قرآنی گفت: ما بنای گله نداریم اما متعجبیم که توسعه فرهنگ قرآنی که از دغدغه‌های اصلی مقام معظم رهبری است و ما باید تدابیر ایشان را عملیاتی کنیم، چرا شورای توسعه فرهنگ قرآنی بعد از چندین سال با سیاست سکوت، کج‌دار مریز رفتار می‌کند؟ ‌چرا اجازه می‌دهند افرادی موسسات قرآنی را دستمایه حرف دیگران قرار بدهند؟ ‌ادغام موسسات محوری بود که خودشان مطرح کردند و زمین و زمان را به هم دوختند تا این مسیر پیش برود اما امروز که همه راضی هستند ما می‌بینیم که آن‌ها سکوت کرده‌اند. این بلاتکلیفی‌ها موجب می‌شود هر استانی حرف خودش را بزند و اگر این مسیر ادامه پیدا کند باعث لطمه زدن به موسسات قرآنی کشور می‌شود.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین کوششی ـ عضو هیات رسیدگی به موسسات قرآنی مردمی کشور ـ با بیان اینکه ما با نهادها و گروه‌های قرآنی مشکلی نداریم، بلکه مشکل ما دو، سه نفر از اعضایی هستند که اگر بر طبل تفرقه در بین اتحادیه‌های قرآنی بکوبند چیزی جز کوبیدن بر طبل شیطان نیست، گفت:‌ این رفتار سنگ‌اندازی پیش پای موسسات قرآنی است. اساسنامه اتحادیه کشوری در شورای توسعه قرآنی تصویب و حل شد و نهایتا به اینجا رسیدیم که اساسنامه‌های مشترک و هیات رسیدگی را به تصویب برسانیم. دوستان ما که دو، سه نفر هستند به شکل مکرر در این راه سنگ‌اندازی می‌کنند. اساسنامه اتحادیه‌های کشوری را خودشان تصویب کردند و حالا آن را نقض و ممانعت ایجاد می‌کنند و بعد از تصویب اساسنامه در اولین روز از ادغام اتحادیه‌های استانی به وزارت ارشاد استان‌ها نامه زدند برای منع ادغام اتحادیه‌ها و این نوعی کارشکنی است.

وی تأکید کرد: درست در همان زمانی که آمریکا از برجام خارج شد این دوستان ما هم برخلاف قانون و آیین‌نامه از شورای توسعه قرآنی و اتحادیه قرآنی خارج شدند و رفتاری خلاف قانون این اساسنامه انجام دادند. دوستان ما باید از انحصارطلبی در اتحادیه‌های قرآنی کشور دوری کنند. دبیرخانه شورای توسعه قرآنی بر ادغام تأکید دارد اما دبیر شورای توسعه قرآنی نسبت به اتحادیه‌های قرآنی سکوت می‌کند که نقش بسیار تأثیرگذاری را در تأخیر ادغام اتحادیه‌های قرآنی دارد.

این عضو هیات رسیدگی به موسسات قرآنی مردمی کشور با اشاره به این موضوع که ما فکر می‌کردیم در وزارت ارشاد نظارت سیستمی وجود دارد نه نظارت سلیقه‌ای گفت: بعد از نامه‌نگاری معاونت قرآن و عترت ارشاد که ما را به چهار سال گذشته برگرداند این موضوع ظهور و بروز کرد. ما تمام تلاش‌مان این بود که دستگاه‌های قرآنی ادغام شوند اما با این نامه گرچه مبلغی اعلام شد اما رفتار درستی نبود. ما از شورای توسعه فرهنگ قرآنی و دبیرخانه شورا نیز گله‌هایی داریم که چرا توزیع بودجه اتحادیه‌های قرآنی به صورت جانبدارانه انجام می‌گیرد؟ سوال ما این است که چرا در کمیته تخصصی بودجه موسسات قرآنی یک نفر از اتحادیه موسسات مردمی نیست و سکوت معنادار دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی باعث زیاده‌خواهی برخی موسسات و به تأخیر افتادن ادغام موسسات قرآنی مردمی کشور شده است. باید در نظر داشته باشیم که ادغام موسسات با نظر حداکثر آرا و براساس اساسنامه و شیوه‌نامه‌های اتحادیه‌های کشوری می‌تواند به صورت قانونی در استان‌ها انجام شود و بهتر است هر چه سریع‌تر این ادغام موسسات انجام شود؛ چرا که این امر به نفع تمام دستگاه‌های قرآنی است و راحت‌تر می‌توانیم برنامه‌های قرآنی را در کشور اجرا کرده و از موازی‌کاری‌هایی که وجود دارد پرهیز کنیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس