تجلیل از ۲۳ پیرغلام ملی و خارجی در اجلاس بین‌المللی پیرغلامان و خادمان حسینی

تجلیل از ۲۳ پیرغلام ملی و خارجی در اجلاس بین‌المللی پیرغلامان و خادمان حسینیدر شانزدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان و خادمان حسینی از ۲۳ مداح داخلی و خارجی تجلیل شد.

‌به گزارش ایسنا، در آیین اختتامیه شانزدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان و خادمان حسینی که در محوطه باغ گلستان قلعه تاریخی فلک‌الافلاک برگزار شد از ۲۳ مداح داخلی و خارجی تجلیل به‌عمل آمد.

در این آیین که ۲۰۰ میهمان داخلی و ۲۰۰ خادم محلی و ۱۰ میهمان از کشورهای مسلمان عراق، سوریه، افغانستان، تاجیکستان، هند، نیجریه و… حضور داشتند، از ۱۵ پیرغلام ملی و هشت پیرغلام خارجی و همچنین تعدادی از مداحان و پیرغلامان حسینی لرستان تجلیل شد.

در این مراسم همچنین از خانواده شهدای مدافع حرم ماشاءالله شمسه و قدرت‌الله عبدیان و ۳۳ نفر از علما، اندیشمندان، خطبا و مداحان لرستانی تجلیل به‌عمل آمد و از مرحوم حاج حبیب نیکنام از مداحان سبک عزاداری سنتی لرستان به‌عنوان پیرغلام یاد شد.

3‌ عامل جاودانگی نهضت عاشورا

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در این همایش گفت: پیروی از سیره حسینی حلال مشکلات است.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله سیداحمد میرعمادی‌ اظهار کرد: شما مداحان و پیرغلامان منتسب به شخصیتی هستید که او «کلمةالله»، «ثارااله»، «اباعبدالله» لقب دارد پس باید قدر خود را بدانید و به این انتساب افتخار کنید.

وی با بیان این‌که همه کمالات در امام حسین(ع) جمع بوده و برای ما افتخار است که میزبان خادمان و پیرغلامان و مداحان هستیم، افزود: لرستان مهد عالمان و شهیدان و مرکز غیرت و شهامت و شجاعت، مُحب امامت و ولایت است و مردم این استانی مردمانی ولایت‌مدار و یکپارچه پیرو اهل‌بیت عصمت و طهارت هستند. شور حسینی که در لرستان به هیجان در می‌آید کم‌نظیر و بی‌نظیر است.

آیت‌الله میرعمادی با بیان اینکه پیروی از سیره حسینی حلال مشکلات است، تاکید کرد: تجلیل از پیرغلامان به‌نوعی قدردانی از زحمات و تلاش یک عمر نوکری امام حسین(ع) این افراد است.

امام جمعه خرم‌آباد با تاکید بر لزوم ترویج مکتب حسینی و نهضت خونین امام حسین(ع) و لزوم انتقال تجربیات افراد مسن به نسل جوان، گفت: ما باید نسل جوان جامعه را به میدان بیاوریم تا این پرچم را به دست بگیرد و گوشت و خون جوانان‌مان با نهضت حسینی عجین شود.

وی با بیان این‌که نهضت حسینی یک مکتب فکری و یک حماسه ماندگار است، در رابطه با رمز جاودانگی و تاثیرگذاری نهضت عاشورا و قیام حسینی، اظهار کرد: علی‌رغم تلاش دشمنان برای محو کردن نام و یاد امام حسین(ع) و قیام عاشورا اما ما شاهد هستیم قیام حسینی بسیاری از انقلاب‌های دنیا را تحت‌تاثیر قرار داده و الگویی برای آن‌ها شده است و نام و یاد امام حسین(ع) و این نهضت همچنان پابرجاست.

آیت‌الله میرعمادی سه عامل را رمز ماندگاری و تاثیرگذاری واقعه عاشورا بر روح و جان انسان‌های آزاده دانست و تصریح کرد: اراده و مشیت الهی عامل اول است اراده الهی بر این تحقق گرفته که امام حسین(ع) برای حراست و پایداری اسلام قیام کند تا قیام او الگوی بشریت باشد. خدای متعال اراده کرد برای آزادگان عالم یک الگوی عملی ایثار، فداکاری و انسانیت و الگوی صبر و مقاومت و عزت و شرافت ارائه دهد لذا قیام امام حسین(ع) شکل گرفت.

وی با بیان این‌که امام حسین(ع) نور خدا بود و نور خدا ماندگار و تاثیرگذار است، اضافه کرد: رمز دوم ماندگاری نهضت امام حسین(ع) اخلاص و بصیرت آن امام بود کمااینکه عنصر اخلاص و بصیرت ماندگاری می‌آورد که نمونه آن‌را در انقلاب اسلامی شاهد بودیم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با یادآوری این‌که قیام امام حسین(ع) برای رضای خدا و رضایت الهی بوده است، گفت: هر کاری برای خدا باشد ماندگار است و امروز وظیفه مداحان و پیرغلامان و خادمان حسینی است که در سایه انقلاب اسلامی که ریشه در قیام و نهضت امام حسین(ع) دارد با عمق بخشیدن به اشعار و محتوای آن، این راه را دامه دهند، چراکه حل مشکلات و بحران‌ها پیروی از سنت و سیره حسینی است.

به گزارش ایسنا، آیین اختتامیه شانزدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان و خادمان حسینی ‌از ۱۳ شهریور ماه جاری در خرم‌آباد با حضور مداحان و پیرغلامانی از داخل و خارج از کشور با اجرای ‌نظام‌الاسلامی و با حضور آیت‌الله سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد، سیدموسی خادمی، استاندار لرستان و میهمانانی از کشورهای مسلمان ازجمله مراکش، الجزایر، عراق، تاجیکستان، افغانستان، پاکستان، هند، نیجریه و… و همچنین مسئولان استانی و کشور برگزار شد.

آغازگر برنامه‌های آیین اختتامیه این اجلاس بین‌المللی که از شبکه سه و افلاک لرستان و شبکه شما نیز پخش مستقیم دارد، سخنرانی حبیب‌الله خجسته‌پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان بود و سخنران دوم نیز سیدموسی خادمی، استاندار لرستان بود و تجلیل از دو تن از دست‌اندرکاران و فعالان برگزاری این اجلاس از دیگر بخش‌های این اجلاس بود و در ادامه از سردار علیشاهی، رئیس هیئت رزمندگان لرستان و مهدی دهقان‌نیری، دبیر اجلاس بین‌المللی پیرغلامان تجلیل شد و در ادامه پرچم متبرک حرم مطهر امام حسین(ع) در میان استقبال حضار وارد مراسم شد تا توسط استاندار لرستان به استاندار یزد به‌عنوان هفدهمین میزبان اهدا شود، در این اجلاس‌از خانواده دو تن از شهدای مدافع حرم نیز تجلیل شد.
در این مراسم همچنین حاج صادق آهنگران، چهره ماندگار و از پیشکسوتان دفاع مقدس ‌در بخشی از این مراسم به اجرای برنامه ‌پرداخت. مداحی توسط دو تن از مداحان لرستانی به زبان محلی ازجمله حاج حسین سهرابی که به سبک مرحوم حبیب نیکنام مداحی می‌کند از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

انتهای پیام

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس