آزادی‌خواهانِ مخلص را به تلاش برای وحدت بین ملت‌های اسلامی فرا می‌خوانیم

آزادی‌خواهانِ مخلص را به تلاش برای وحدت بین ملت‌های اسلامی فرا می‌خوانیمرئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در جریان سفر به کشور ترکیه با حضور در دفتر سازمان دیانت ترکیه با «علی ارباش» رئیس این سازمان دیدار و پیام آیت‌الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را به وی تقدیم کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از دانشگاه مذاهب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حسین مختاری با حضور در دفتر مرکزی سازمان دیانت ترکیه، با “علی ارباش” ریاست این سازمان دیدار و نامه آیت‌الله اراکی -دبیر کل مجمع تقریب مذاهب- را به ریاست این سازمان اهداء کرد.

متن این نامه به شرح زیر است:

«علامه پروفسور ” علی ارباش

رئیس سازمان دیانت ترکیه

با سلام و احترام

بر شما پوشیده نیست که امت ما طی چند قرن با نوعی ضعف و سستی مواجه شده است که منجر به از هم گسیختگی و از بین رفتن وحدت آن شده و جایگاه خود را به عنوان امتی برتر، بین امتهای دیگر از دست داده است؛ به همین خاطر، آزادی خواهان مخلص متمدن را به تلاش برای وحدت بین ملت‌های اسلامی و تحکیم پیوندهای همکاری، تقریب مذاهب و فرهنگ گفت‌وگو بین گروههای مختلف فرا می خواند.

در ادامه اینگونه تلاش‌ها، مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی در تهران شکل گرفت و این مجمع برای تحقق اهداف خود، اقدام به برگزاری سمینارها و کنفرانسها بین علمای جهان اسلام کرد.

سپس دانشگاه مذاهب اسلامی برای جمع بین اساتید و دانشجویان از مذاهب مختلف اسلامی تأسیس شد؛ این اساتید و دانشجویان بر اساس مذاهب خود تا مرحله دکترا، تدریس و تحصیل می‌کنند تا جو علمی-عملی را ایجاد کنند که تبلور فکر تقریب باشد و گفتگو از مذاهب در جوی علمی و به دور از روح طایفه‌گرایی انجام شود.

ایده تأسیس چنین دانشگاهی در ترکیه با کمک و یاری علمای بزرگی چون شما مطرح شد تا چارچوب بررسی علمی مذاهب گسترش یابد. همچنین ایده برپایی حلقه‌های مشترک گفت‌وگو و تجمع بین علمای مذاهب اسلامی با همکاری بین مجمع تقریب و سازمان دیانت ترکیه مطرح شد.

دکتر مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی که حامل این نامه است، به خدمت شما می‌رسد تا نظر جنابعالی را در رابطه با دو موضوع سابق الذکر جویا شود و به نیابت از بنده از شما دعوت می‌کند تا در یک سفر کاری به ایران آمده و از نزدیک با فعالیت‌های مجمع تقریب و دانشگاه مذاهب آشنا شوید.

امیدوارم این اقدام، گامی برای تحکیم صفوف و از میان برداشتن موانع گفت‌وگو، تفاهم و دوستی بین علمای امت باشد.

شما را به خداوند متعال می‌سپارم».

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس