گردهمایی ائمه جماعات سادات برگزار شد

گردهمایی ائمه جماعات سادات برگزار شداستاد سطح عالی حوزه بر لزوم حفظ جایگاه و حرمت روحانیت در عرصه های مختلف سیاسی تاکید و روحانیون را از مداخله در مسایل جناحی بر حذر داشت.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله علوی بروجردی پیش از ظهر امروز در گردهمایی ائمه جماعات سادات در بیت مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی در قم گفت: غدیر روز تجدید حیات اسلام است؛ رسول اکرم (ص) به هر طریقی سعی کردند بر خلاف میل بسیاری که حاضر نبودند زیر بار این امانت الهی بروند، مساله غدیر را به شکلی شفاف و تاریخی بیان کنند. افرادی که می‌خواستند به نام اسلام به اهداف جانبی خود برسند سعی کردند خطبه غدیر را نیز انکار کنند که قطعا با ادله فراوان موفق نشده و نخواهند شد؛ خداوند به واضح‌ترین شکل ممکن این عرصه و صحنه را توسط پیامبر به جهانیان ارایه و حجت را بر آنها و تمام اهل دنیا تا ابد تمام کرد.

وی یادآور شد: 25 سال خانه نشینی و سپس جنگ‌های متعدد و ظلم‌های فراوان به حضرت و سپس کشتار و قتل عام بی‌رحمانه تمام فرزندان امام علی(ع) طی سالهای متمادی بازهم نتوانست نام امام و حقیقت امامت را مکتوم کند و امروز شیعیان در چند کشور اکثریت را در اختیار دارند و در کشورهای مختلف از جمله اروپا و آمریکا نام این امام عزیز از ماذنه‌های شهر به گوش همه مردم می‌رسد. امروز این بار امانت به دوش روحانیت افتاده است که مردم را با این معارف ناب آشنا کنند؛ امروزه با ابزارهایی چون فضای مجازی می‌توان به رغم خواسته ظالمان همیشه تاریخ ندا و پیام و گفتار و سیره اهل بیت(ع) را به تمام جهان رساند.

وی گفت: اگر امروز مشکلاتی را مشاهده می‌کنیم باید اکثر آنها را بین خود جستجو کنیم؛ یعنی اگر این نسل، نسلی مومن بود که یادگار گذشته را از نسل قبل خود به خوبی دریافت کرد می‌تواند این یادگار را به نسل بعد از خود نیز منتقل کند؟ و آیا نسل بعدی حاضر است به همین شکل با توجه به انبوه ابزارهایی که می‌توان با آنها به راحتی با تمام شبکه‌های دنیا ارتباط گرفت، مدافع حریم دین باشد؟

وی گفت: امروزه نمی‌توان در مقابل فضای مجازی و به طور کلی تکنولوژی مقاومت کرد زیرا این فنون و دستگاه‌ها و راه‌های ارتباطی هر روز بنا به رقابتی که در ساخت و به کارگیری این ابزارها وجود دارد، توسعه بیشتری می یابند و نمی‌توان به هیچ وجه با رشد تکنولوژی مخالفت کرد بلکه باید با راه‌های دیگری از همین ابزار برای ارایه آگاهی‌های هرچه بیشتر به مردم استفاده کرد.

وی اظهارکرد: امام جماعت پدر یک محل است؛ چنانچه این حرمت را از گذشتگان و مراجع و ائمه و پیامبر گرفته است و این بزرگان نیز چنین سفارشی به علما و طلاب جوان داشتند، علما باید همچون پیامبر و ائمه طبیب دوار باشند و به دنبال رفع دردهای مردم باشند، در حقیقت، گناهکار، یک بیمار است و ما هستیم که باید دردهای او را درمان کنیم و به هیچ عنوان نباید هیچ بیماری را از مطب خود دور سازیم، هیچ پزشکی بیمار در حال مرگ خود را نمی‌راند بلکه حداقل سعی می کند به او مسکن تزریق کند.

این استاد سطح عالی حوزه بیان کرد: روحانیت و ائمه جماعات اگر نمی توانند جذب اعتبار کرده و به مردم کمک مالی و مادی کنند حداقل می توانند دردهای مردم را بشنوند و آنها را آرام کنند یا می توانند در حوزه های اجتماعی و آسیب های اجتماعی مداخله کرده و مردم را به هر شکلی شده به رفتار و کردار صحیح و درست رهنمون سازند.

وی گفت: حوزه و مرجعیت ما اعتبار خود را به حسب دین و اهل بیت(ع) و عمل و رفتار خوب خود با مردم در طول تاریخ به دست آورده‌اند و به همین جهت کسی نباید آبروی روحانیت را خرج مسایل و اشخاص سیاسی کند؛ به ویژه در زمینه مسایل شخصی سیاسی به هیچ عنوان نباید آبروی روحانیت را خرج اشخاص سیاسی کنیم و وارد مباحث و جنجال‌های سیاسی شویم.

وی اظهارکرد: از دیگر سوی روحانیت نباید هیچگاه اشتباهات مسئولان کشور را به هر شکلی توجیه کنند بلکه باید اگر مشکلی وجود دارد به حسب سیره علمای گذشته آنها را مطرح کرده و در جهت رفع هوشمندانه این مشکلات با رعایت همه جوانب اقدام کند؛ وقتی مردم این عملکرد را از روحانیت ببینند کم کم اعتماد خود را از دست می‌دهند، نباید هر اشتباه مسئولی را با دلایل متعدد به بهانه دفاع از نظام نادیده گرفت، بلکه باید مسیر اصلاح را در پیش گرفت تا آن مشکل حل شود.

علوی بروجردی بیان کرد: روحانیت همیشه با رفتار توأم با مهربانی و نیت خیر و خیرخواهی خود مردم را جلب کرده است و باید در روزهای آینده با بهره‌گیری از جذبه ولایی محرم مردم را با مبانی دینی آشنا تر کنیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس