کنفرانس “اعتماد از دیدگاه ادیان ابراهیمی” برگزار شد

کنفرانس “اعتماد از دیدگاه ادیان ابراهیمی” برگزار شد‌عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه اتباع ادیان سماوی همگی درچارچوب ملت ابراهیم معنا پیدا می کنند، گفت: اتباع ادیان سماوی باید بدانند مطابق آیات قرآن کریم، تفرق از چارچوب ملت ابراهیم، سفاهت است.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله احمد مبلغی در کنفرانس “اعتماد از دیدگاه ادیان ابراهیمی” که با حضور علمای ادیان الهی در ژنو در حال برگزاری است، با اشاره به آیه 130 سوره  بقره “وَمَنْ یَرْغَبُ عَنْ مِلَّةِ إِبْرَاهِیمَ إِلَّا مَنْ سَفِهَ نَفْسَه” خاطرنشان کرد: ادیان الهی که همگی جزء ملت ابراهیم هستند اگر به پیروی از این ملت نپردازند راه سفاهت و عدم رعایت مصلحت نسبت به خود را در پیش گرفته‌اند.

وی اظهار کرد: تفرق ادیان سماوی از هم و عدم تشکیل یک ملت بزرگ توسط آنها تحت عنوان ملت ابراهیم، سفاهت و از دست دادن مصالح و مواجهه شدن با مشکلات و خطرات است.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: سفاهت به معنای عدم توانایی بر رعایت مصلحت و نادیده گرفتن مصلحت است ومعنای آیه این است که بودن درون ملت ابراهیم و التزام به چارچوبی که ادیان را کنار هم گرد آورد، مصلحت دین، معنویت، خداوند و راه خدا در آن نهفته است.

آیت‌الله مبلغی گفت: قرآن کریم درچندین جا با ادبیات محکم از اتباع ملت ابراهیم سخن گفته است.

وی با توجه به شرایط جهانی شدن و روند رو به تصاعد بازگشت دین در این شرایط به صحنه اجتماع، گفت: امروز زمینه برای تشکیل ملت ابراهیم جهت پوشش اتباع ادیان سماوی، بسیار پرزمینه تر از گذشته، امکان وقوع پیدا کرده است.

وی اظهار کرد: جالب است که آیه 95 سوره آل عمران بین صدق خداوند و اتباع از ملت ابراهیم رابطه برقرار کرده است، در آیه، “قل صدق الله فاتّبعوا ملّة ابراهیم حنیفاً”، گویا پاسخ به این  سوال است چرا ادیان مختلف منشا اختلاف شدند ؟

آیت‌الله مبلغی خاطرنشان کرد: طبق این آیه، مبدا کامل صدق خداوند است و خداوند در ارتباط با ادیان و ایجاد وحدت جوامع ادیان سماوی صادق است ولی باید از آن ملتی که خداوند برای ادیان قرار داده است تحت عنوان ملت ابراهیم، پیروی کرد. ولی برای اینکه  پیروان ادیان به اختلاف نیافتند باید هویت ملت ابراهیمی را فی مابین خود تقویت کنند.

وی ادامه داد: در حقیقت، اختلاف بین اتباع ادیان به خداوند بازگشت ندارد. خداوند صادق است.اختلاف و جنگ و نزاع را بین ادیان وابسته به خود نخواسته است بلکه این اختلاف مربوط به ما اتباع ادیان است که از ملت ابراهیم حمایت نمی‌کنیم و هویت این ملت را محقق نمی‌کنیم. اینجاست  خداوند بینش صدق خود و پیروی از ملت ابراهیم پیوند برقرار کرده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس