کارشناس امور دینی:عرفه، تبیین کننده نهضت عاشورا است

کارشناس امور دینی:عرفه، تبیین کننده نهضت عاشورا است


​یک کارشناس امور دینی گفت: عرفه تنها یک دعا نیست، بلکه جریانی است که نهضت امام حسین (ع) را قبل رسیدن به محرم‌الحرام تبیین می‌کند .

حجت‌الاسلام علی ناصر در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: خداوند متعال به برخی از ایام لحظات و ساعت‌ها جایگاه و ارزش والایی قرار داده است که می‌توان به ماه مبارک رمضان، شب‌های احیا، اعیاد بزرگ مسلمین شعبان و غیره اشاره کرد .

وی افزود: ماه ذی‌الحجه یکی از این ایام محسوب می‌شود؛ چرا که این ماه در درون خود سه رویداد بزرگ دعای عرفه، عید مبارک قربان و عید غدیرخم دارد که هریک در بر دارنده فلسفه مهمی است .

حجت‌الاسلام ناصر اظهار کرد: در ماه ذی‌الحجه دهه اول و روز نهم و دهم از جایگاه مهمی برخوردار است، زیرا این دو روز اختصاص به حاجیانی دارد که در عرفات به راز و نیاز و صیقل دادن روح و نفس خود می‌پردازند و در دهم قربانی را در درگاه الهی ذبح می‌کنند تا حج‌شان قبول درگاه الهی باشد .

این کارشناس دینی در ادامه یادآور شد: عرفه تنها یک دعا نیست، بلکه جریانی‌ است که به انسان معرفت لازم را در شناخت نهضت امام حسین (ع) را ارائه می‌دهد . در خواندن دعای عرفه باید به مضامین آن توجه جدی داشت؛ چراکه این دعا در بر دارنده نکات بسیار ظریف و دقیق از گفت‌وگو امام حسین (ع) به عنوان یک بنده با خداوند متعال است .روزه گرفتن در روز عرفه مستحب است اما در روایات دینی آمده است که در صورت حادث شدن ضعف بدنی که منجر به حضور در دعای عرفه نشود بهتر است شخص روزه نگیرد و به دعا برسد عرفه فرصت مجدد برای بازماندگان از عفو بخشش خداوند در ماه مبارک رمضان است که در عرفه از این فرصت دوباره باید استفاده کنند .

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس