هویت امت اسلامی و امت حضرت محمد(ص) در گرو وحدت است

هویت امت اسلامی و امت حضرت محمد(ص) در گرو وحدت استدبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: براساس منابع دینی ما هویت امت اسلامی و امت حضرت محمد(ص) در گرو وحدت است .

به گزارش ایسنا،، آیت الله محسن اراکی در اولین همایش تقریب مذاهب اسلامی که در مرکز بزرگ اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: وحدت جامعه اسلامی نه یک تاکتیک و نه حتی یک استراتژی است بلکه براساس منابع دینی ما هویت امت اسلامی و امت حضرت محمد(ص) در گرو وحدت است. اگر جامعه اسلامی دچار پراکندگی شد اولین نشانه  آن این است که از رحمت الهی دور شده و عذاب الهی دامنگیر این امت شده است . امتی که دچار پراکندگی و تفرقه و ستیز شوند نشانه این است که از رحمت الهی دور شده و دچار ستیز درونی شده است .جامعه بشر همواره دچار اختلاف است مگر اینکه دچار رحمت الهی شود چون آنچه امت را یکی می‌کند رحمت الهی است .

آیت‌الله اراکی یادآور شد: دو نوع رحمت داریم، یک نوع رحمت گسترده و عامه است که بدون استحقاق و بدون طلب موجودات نازل می‌شود .این نوع رحمت شامل همه موجودات چه مسلمان و چه کافر و حتی ابلیس می‌شود که این نوع رحمت منشا وحدت جوامع نمی‌شود . رحمت دیگر، رحمت خاصه و مربوط به اهل ایمان و رحمت هادیه است . این نوع رحمت، خاص مومنین است و اگر شامل کسی شد او را رها نمی کند و نور و هدایتی بوده که همیشه همراه اوست .رحمت خاصه، انسان ساز است که از دل آن جامعه ایمانی بیرون می‌آید و جامعه باتقوا و پاک و مطهر هم از دل این رحمت بیرون می‌آید .این رحمت بشر را بالا می‌برد و جامعه بشری را رشد می دهد و به مرتبه سلام و رضوان و مقام خلافت الهی راستین می‌رساند .

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به اینکه در نوع دوم رحمت در جامعه اثری از جنگ و ستیز نیست، اظهار کرد: رحمت مکتوبه و خاصه، مخصوص امت پیامبر(ص) است که با پیروی از نبی اکرم حاصل می‌شود . افراد در این رحمت حتی با بصیرت به اشیا می نگرند و تبلیغات و کید دشمن آنها را منحرف نمی‌کند و پیچ و غم توطئه‌های دشمن را درک می‌کنند. 

آیت‌الله اراکی با تاکید بر اینکه ما پشت پرده سخن به ظاهر شیرین دشمن را می‌بینیم، خاطرنشان کرد: اگر جامعه‌ای محبوب خدا شد و رحمت خاصه الهی را شامل حال خود کرد دچار انحراف نخواهد شد .

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس