معرفی نمایندگان ایران برای اعزام به مسابقات بین‌المللی قرآن روسیه و کرواسی

معرفی نمایندگان ایران برای اعزام به مسابقات بین‌المللی قرآن روسیه و کرواسیاوایل و اواخر مهر ماه بیست‌وپنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم کرواسی و نوزدهمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم روسیه با حضور نمایندگان کشورمان برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در مهر ماه ۹۷ دو گروه اعزام نمایندگان کشورمان به مسابقات بین‌المللی قرآن کریم کشورهای روسیه و کرواسی  را دارد.

بنابراین گزارش بیست و پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم کرواسی در دو رشته حفظ و قرائت از پنجم تا هفتم مهرماه ۹۷ برگزار خواهد شد.

در این دوره از مسابقات  دو نماینده از جمهوری اسلامی به ترتیب «کاظم آذر پیرا در رشته قرائت» و «محمد رسول تکبیری در رشته حفظ کل» حضور دارند.

بیوگرافی نمایندگان ایران در مسابقات قرآن کرواسی

کاظم آذرپیرا متولد سال ۱۳۷۰ دانشجوی رشته کارشناسی فقه و مبانی حقوق اسلامی است و تلاوت قرآن را از سن ۱۷سالگی زیر نظر استاد و قاری بین المللی حاج قاسم مقدمی شروع کرده و از اساتیدی همچون حاج مهدی دغاغله، حاج سیدکریم موسوی، حاج غلامرضاشاه میوه، حاج ناصر دغاغله، سیدعدنان موسوی، ناجی حیدری و محسن حاجی هم دراین مسیر فیض فروانی برده است.

محمدرسول تکبیری نیز متولد ۱۳۷۴ در تهران است که از سال ۱۳۸۶ وارد عرصه حفظ قرآن شد و در مدت ۲ سال کل آیات الهی را حفظ کرد. وی سال ۱۳۹۴ به مرحله نهایی طرح اعطای مدرک به حافظان قرآن راه یافت و موفق به کسب عنوان حافظ ممتاز قرآن کریم شد.

در سال ۱۳۹۵ نمایندگان کشورمان درمسابقات بین‌المللی قرآن کشور کرواسی رضا نژاد تبریزی اصفهان در رشته حفظ  و هادی موحد امین از استان تهران تهران به ترتیب در رتبه‌های سوم و اول را کسب کردند.

بنابراین گزارش نوزدهمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم روسیه در رشته حفظ کل، ۲۶ تا ۲۸ مهرماه ۹۷ مصادف با ۸ تا ۱۰ ماه صفر در کشور روسیه برگزار شود.

ابوذر کرمی حافظ کل قرآن به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در این مسابقات حضور دارد. ابوذر کرمی، حافظ کل قرآن کریم، به‌ عنوان نماینده ایران از استان مرکزی، ۲۵ خردادماه سال گذشته به مسابقات بین‌المللی قرآن کریم اردن اعزام و حائز رتبه در این مسابقات نشده بود.

نگاهی گذرا به دوره‌های پیشین مسابقات قرآن روسیه

برطبق روال سال‌های گذشته در کشور روسیه، مسابقات بین‌المللی قرآن کریم یک سال به رشته قرائت و سال دیگر به رشته حفظ اختصاص داشت و بر همین اساس، سال ۱۳۹۵ این مسابقات در رشته قرائت برگزار شد و قرار بود در سال ۹۶ در رشته حفظ برگزار شود اما ظاهراً یک سنت‌شکنی انجام شده و برای دومین سال پیاپی، روسیه میزبان برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در رشته قرائت بود.

از این رو، «امیر لعل اول» قاری و نماینده جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۶ به جای «محمود محمدی‌نیا» که پیش از این برای شرکت در مسابقات بین‌المللی قرآن در رشته حفظ به روسیه معرفی شده بود، در رشته قرائت حضور یافت و رتبه اول را کسب کرد.

سال ۱۳۹۲ هم این اتفاق تکرار شد و در دعوت‌نامه ارسالی از مسکو از قاری ایرانی برای حضور در مسابقات دعوت شده بود، از این رو «جعفر فردی» به عنوان قاری به مسابقات روسیه اعزام شد اما به محض ورود به این کشور متوجه شد که مسابقات، مسابقات حفظ است و وی نتوانست در این رقابت‌ها شرکت کند.

سال ۹۵، «مهدی ساعد» نماینده ایران در رشته قرائت در مسابقات مسکو بود و مقام چهارم مسابقات را کسب کرد.

پیش از این هم «امین پویا» و «موسی معتمدی» به ترتیب در رشته‌های قرائت و حفظ، رتبه نخست این مسابقات را در سال‌های گذشته به دست آورده بودند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس