تصویب یک فوریت لایحه «مجوز هزینه‌کرد به شهرداری برای مشارکت در برگزاری مراسم اربعین»

تصویب یک فوریت لایحه «مجوز هزینه‌کرد به شهرداری برای مشارکت در برگزاری مراسم اربعین»اعضای شورای اسلامی شهر تهران در هشتاد و دومین جلسه علنی شورای شهر تهران با یک فوریت طرح «ارائه مجوز انجام هزینه کرد به شهرداری برای مشارکت در برگزاری مراسم اربعین حسینی» موافقت کردند.

به گزارش ایسنا، در جریان بررسی لایحه مجوز انجام هزینه کرد به شهرداری برای مشارکت در برگزاری مراسم اربعین حسینی، میرزایی معاون برنامه ریزی شهرداری تهران گفت: مراسم اربعین و راهپیمایی روز اربعین به یک جریان بزرگ جهانی تبدیل شده و از حیث نمادین و محتوایی رویدادی بزرگ و تاثیرگذار محسوب می‌شود.

وی افزود: شهرداری در ارائه خدمت بخش بزرگی از خدمات خود را در داخل خاک ایران و در حوزه خدمات شهری و حوزه فرهنگی ارائه می‌کند.

میرزایی ادامه داد:‌ از سال گذشته توافق شده که سقف هزینه‌ها و کمک‌ها به طور دقیق مشخص شود. سال گذشته برای این کار 10 میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود و امسال نیز این پیشنهاد ارائه شده است و امیدواریم که با یک فوریت این لایحه موافقت شود تا سهم شهرداری تهران و نوع مشارکت آن به طور کامل مشخص شود و شهرداری تهران نیز بتواند مسئولیت‌های خود در ستاد اربعین را اعلام کند.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از بررسی این لایحه مرتضی الویری به عنوان مخالف یک فوریت این طرح گفت: اگر به فوریت این لایحه رأی ندهیم و به صورت عادی برای بررسی کمیسیون برنامه و بودجه ارسال شود بی تردید کمیسیون در 10 روز گزارش آن را به صحن ارائه می‌کند. لذا می‌توان از فوریت آن صرف نظر کرد.

وی افزود: با وجود این میزان از بدهی به پیمانکاران و اعتراض هر روزه آنها مقابل درب شورای شهر انجام چنین هزینه‌ای خارج از شهر تهران ضرورت ندارد و من با آن مخالف هستم.

در ادامه حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران نیز به عنوان مخالف تصویب یک فوریت این لایحه گفت: اربعین یک برنامه ملی است که ریاست ستاد آن بر عهده وزیر کشور است. ستاد اربعین با 13 کمیته تشکیل می‌شود که شهرداری تهران مسئولیت کمیته خدمات شهری را بر عهده دارد. علاوه بر وظایفی که در این کمیته بر عهده شهرداری تهران قرار می‌گیرد مسئولیت هماهنگی کلانشهرها نیز بر عهده شهرداری تهران است.

وی تاکید کرد:‌ از سه میلیون زائری که به شهرهای نجف و کربلا برای راهپیمایی اربعین حسینی عزیمت می‌کنند یک میلیون نفر از آنها تهرانی هستند. در شورای شهر دوره چهارم مصوبه‌ای وجود داشت که برای هزینه کرد شهرداری تهران پنج میلیارد تومان تخصیص داده شده بود که بالغ بر 10 میلیارد تومان هزینه می‌شد. سال گذشته برنامه راهپیمایی اربعین در دوره جدید مدیریت شهری با نظارت آقایان سالاری و مسجدجامعی انجام و خوشبختانه شاهد کاهش هزینه‌ها بودیم.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از بررسی این لایحه احمد مسجدجامعی در موافقت با یک فوریت این لایحه گفت: این مصوبه سال گذشته نیز در شورا وجود داشت و اگر به روال گذشته پنج میلیارد تومان برای این مراسم در نظر گرفته شده بود برابر 10 میلیارد امسال است. در رویکردها و سیاست‌های دوره جدید مدیریت شهری برای اربعین حسینی خدمت رسانی در حوزه خدمات شهری تعریف شده است. در حقیقت مسئولیت‌های شهرداری تهران در این حوزه تعریف شده است. البته در سال‌های گذشته برخی کارها انجام شده که نیازی به انجام آنها نبوده اما برای مثال در حوزه حمل و نقل نیاز است که خدمات ویژه‌ای به زائرین ارائه شود. همچنین برخی تبلیغاتی که در گذشته انجام شده تفرقه انگیز بوده است.

به گزارش ایسنا، نهایتا اعضای شورای اسلامی شهر تهران پس از بحث و بررسی در این خصوص با 12 رأی موافق و هفت رأی مخالف به یک فوریت این طرح رأی مثبت دادند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس