تاکید آیت‌الله نوری همدانی بر لزوم فرهنگ‌سازی در زمینه غدیر

تاکید آیت‌الله نوری همدانی بر لزوم فرهنگ‌سازی در زمینه غدیرمرجع تقلید شیعیان بر لزوم فرهنگ‌سازی در زمینه غدیر و بیان این مبانی در متن جامعه تاکید کرد.

به گزارش  ایسنا، آیت‌الله نوری همدانی ظهر امروز در دیدار با اعضای ستاد مردمی غدیر گفت: سعی کنید جریان غدیر را به سان عاشورا، به یک جریان مردمی و همه جانبه تبدیل کنید.

وی با اشاره به کم‌کاری‌های فرهنگی تاریخی در خصوص غدیر بیان کرد: با توجه به کار فرهنگی منسجم همه ساله‌ی عاشورا که با شعر و هنر تعزیه و… به نسل‌های آینده منتقل شد، و امروز به یک جریان جهانی مبدل شده است، جریان غدیر نیز باید با تقویت عرصه مردمی به یک جریان دائمی و مستمر مبدل شود. فرهنگ غدیر باید در متن جامعه قرار گیرد؛ باید با استفاده از روش‌های رسانه‌ای و حضور گسترده مردم این فرهنگ ناب را که مبانی دینی ما را با خود همراه دارد به همه جهان عرضه کنیم.

وی گفت: خداوند امر انتخاب امام را به حسب “کرمنا بنی آدم” به شخصه بر عهده گرفت زیرا کسی باید برای هدایت جامعه بشری برگزیده شود که از جمیع جهات کامل باشد و قطعا این انتخاب باید توسط خدا انجام شود.

وی اظهارکرد: خداوند غدیر را برای تکامل دین و اتمام نعمت قرارداد و به همین دلیل اهمیتی به سان عاشورا دارد که همه باید به آن ملتزم باشیم؛ امام علی(ع) و ائمه اطهار(ع) در دوران پربرکت زندگانی خویش ثابت کردند که تعبیر این آیه شریفه چه بوده است.

این مرجع تقلید بیان کرد: نهج البلاغه پس از قرآن کامل‌ترین کتاب است که به عنوان مهمترین مبنای عملکرد ما نیز مطرح است؛ امام علی(ع) فرمودند، خداوند این گونه مقرر کرد که رهبر جامعه اسلامی زندگی خود را به سطح فقرا ببرند تا از درد درمندان آگاه باشند و همیشه بر این مساله تاکید داشتند.

وی گفت: مردم از مسئولان نیز این انتظار را دارند که به شکلی زندگی کنند که طعم نداری و فقر و گرانی را مثل مردم جامعه لمس کنند تا برای حل مشکلات جامعه تلاش بیشتری داشته باشند.

وی با اشاره به توبیخ یکی از والیان حکومت علوی توسط امام(ع) به حسب شرکت در یک مهمانی بیان کرد: امام به شدت وی را توبیخ کردند و فرمودند که شما نیز باید زندگی خود را مثل امام و رهبر خود که در سطح ضعیف‌ترین اقشار جامعه زندگی می کند قراردهید.

وی اظهار کرد: متاسفانه مردم گرفتار فقر و گرانی و… هستند و عده زیادی از مردم از خرید پوشاک و میوه و غذای مناسب برای فرزندان خود محروم هستند و باید به حداقل‌ها قناعت کنند؛ مسئولان باید زندگانی امام و نهج‌البلاغه را سرمشق راه خود قراردهند تا مشکلات جامعه نیز به مدد همین توجه و عمل به این مبانی، حل شود.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به منشور حکومتی امام علی(ع) که در سازمان ملل ثبت شده است، گفت: چرا به این منشور و مبانی رفتاری و الگوی علوی در کشور داری به حدی که باید توجه نمی شود که این مشکلات در جامعه ایجاد شود؛ امام علی(ع) به مالک اشتر، مردم داری را توصیه کردند زیرا همین مردم هستند که یاریگر دین هستند و همین مردم هستند که هشت سال جنگ تحمیلی و سختی و جنگ و تحریم را به جان خریدند تا عزت نظام اسلامی حفظ شود.

وی در پایان با اشاره به نقش روحانیت در جامعه اظهارکرد: روحانیت بیشترین خاستگاه اصلی انقلاب اسلامی است و بیشترین شهید را تقدیم انقلاب کرده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس