باقرالعلوم(ع) بیان‌کننده حق و احیاگر سیره پیامبر(ص)

باقرالعلوم(ع) بیان‌کننده حق و احیاگر سیره پیامبر(ص)یک کارشناس مذهبی گفت: امام باقر (ع) بیان‌کننده حکم حق، باطن قرآن و احیاگر سنت پیامبر(ص) هستند و شروع‌کننده برای انتشار جزئیات سیره پیامبر (ص) به عالم اسلام بودند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید ابراهیم لواسانی در گفت‌وگو با ایسنا، به مناسبت شهادت امام باقر(ع) اظهار کرد: امام باقر (ع) معارف دین را آنچنان بالا بردند که در مقابل هر حکیم و هر متکلمی و… ایستادگی می‌کردند، حکم حق و باطن قرآن را بیان کردند، سنت پیامبر (ص) را احیا کردند و جزئیات سیره پیامبر (ص) را در عالم اسلام منتشر کردند؛ به‌طوری که از هر شهر بزرگ و کوچکی مانند مصر، شام، سوریه و…به سراغ حضرت می‌آمدند و ایشان هم با آغوش گرم از آن‌ها استقبال می‌کردند؛ ضمن این‌که با عدم امکانات این افراد را تربیت می‌کردند و دین و آیین پیامبر (ص) را ترویج دادند.

وی ادامه داد: حضرت باقر (ع) و امام صادق (ع) چون در کشاکش حکومت‌های ظالم بین بنی‌عباس و بنی‌امیه بودند و از جهت این‌که می‌خواستند حکومت و خلافت را به دست بگیرند و برای خودشان محلی از اعراب قرار دهند و ریاست کنند؛ لذا یک مجالی برای بنی‌هاشم و ائمه‌اطهار (ع) باز شد که توانستند مقداری آزادانه‌تر با مردم ارتباط برقرار کنند و از آن شدت خفقان کاسته شد؛ چون آن‌ها نمی‌توانستند خیلی به ائمه فشار بیاورند.

این کارشناس مذهبی اظهار کرد: مردم دنبال حقیقت هستند و آن حقیقت هم متبلور در وجود ائمه‌اطهار (ع) است و چون آن‌ها پادشاه قلب‌ها هستند و پادشاهی ظاهری را برای خودشان اصلا ارزشی نمی‌دانستند؛ ضمن این‌که حکومت بر قلب‌ها را هم دارند، مردم با جان و دل آن‌ها را ستایش و تبعیت می‌کنند.

لواسانی افزود: وقتی که این کشاکش و کشمکش ایجاد شده بود، برهه‌ای دستشان باز شد و توانستند بیشتر با مردم ارتباط برقرار کنند، کرسی‌های درس را برقرار کنند و بسیاری شاگرد که تشنه‌ معارف الهی بودند، به خدمتشان آمدند. اولین حوزه در اسلام، حوزه امام باقر (ع) بود که پیش از امام صادق (ع ) قرار گرفت و امام صادق (ع) وارث حوزه ایشان هستند.

وی اضافه کرد: امام باقر (ع) آغازکننده این جریان بودند. به عنوان مثال پیش از ایشان از امام حسین (ع) بیش از حدود ۲۰۰ روایت نداشتیم با این‌که ایشان معدن معرفت و معارف الهی است؛ یعنی باید حداقل به اندازه یک قرآن معارف در اختیار بشر قرار دهند، اما بیش از هر ۲۰۰ روایت از آن حضرت بیشتر نرسیده است که یا حضرت نتوانستند بیان کنند و اگر هم بیان کردند، دشمنان از بین بردند. امام سجاد (ع) هم که خانه‌نشین بودند ولی امام باقر (ع) توانستند دری را باز کنند تا مردم بتوانند فوج‌فوج از آن حضرت استفاده کنند. حدود ۴۰۰۰ یا ۵۰۰۰ حدیث از آن حضرت روایت شده است که اصل فقه ما و قواعد و  دستورالعمل‌هایی که باید در زندگی پیاده کنیم، از امام باقر (ع) آغاز شده است.

این کارشناس مذهبی عنوان کرد: این چهار یا پنج‌هزار حدیث را در تمام امور فقهی مانند نماز، زکات، خمس، حج و جهاد، امربه معروف و نهی‌از منکر و قصاص، نکاح، طلاق و… بیان کرده‌اند که اگر آن‌ها نبود از سنت و عترت پیامبر(ص) هیچی باقی نمی‌ماند و هیچ حقیقتی در دست بشریت نبوده و تهی محض بودیم.

لواسانی گفت: امام باقر (ع) و امام صادق (ع) پایه‌گذار مذهب جعفری و احیاگر مذهب شیعه بودند و باقرالعلوم (ع) هم که به آن حضرت گفتند، به معنای شکافنده علم بوده است. «آنچنان علوم را می‌شکافت که همه علمای زمان به تعجب می‌افتادند». البته همه ائمه ما شکافنده علم بودند ولی موقعیت برای امام باقر (ع) بیشتر فراهم شد که به آن حضرت با این‌که اسمشان محمد بود، باقرالعلوم گفتند؛ ضمن این‌که نکته خیلی مهم این‌ است که در آن زمان عقاید خیلی مختلف در میان جامعه بشریت و مسلمانان آن روز وارد شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس