گزارشی از حضور کاروان‌های زیر سایه خورشید در ۲۰۰۰ نقطه در سه قاره جهان

گزارشی از حضور کاروان‌های زیر سایه خورشید در ۲۰۰۰ نقطه در سه قاره جهاندر دهه کرامت که از ولادت حضرت معصومه (س) هم‌زمان با اولین روز ماه ذی‌قعده آغاز می‌شود و تا یازدهم این ماه و با ولادت حضرت رضا (ع) ادامه می‌یابد، دل‌های همه عاشقان و دلدادگان به کریمان اهل‌بیت (ع) غرق در شادی سرور می‌شود.

به گزارش ایسنا،موسسه جوانان آستان قدس رضوی به همین مناسبت از سال ۱۳۸۶ طرحی را پایه‌ریزی کرد که در آن کاروان‌هایی از خدام بارگاه امام رضا (ع) با پرچم متبرک حرم مطهر رضوی در قالب جشن‌هایی مردمی با عنوان «زیر سایه خورشید» به جای‌جای ایران و جهان سفرکرده و عطر رضوی را در دنیا منتشر می‌کنند.

این طرح علاوه بر داشتن وجه تبلیغی، بیش از هر چیزی وجه معنوی آن‌که شرایط زیارت از راه دور را برای مردم فراهم می‌کند، دارد چرا که بعضی از مردم در ایام دهه کرامت نمی‌توانند در صحن و سرای حضرت حاضر شوند و اجرای آن باعث می‌شود حس زیارت امام به آن‌ها دست دهد. وجود این حس در میان مردم که خادمانی از سوی امام رضا (ع) آمده و  فضای زیارتی که به تبع آن فراهم می‌شود، در واقع حرکتی نمادین است که در خاطر مردم باقی می‌ماند. همچنین این حرکت را نمی‌توان مختص شیعیان دانست، زیرا مذاهب و ادیان دیگر نیز در طول این سال‌ها و با حضور کاروان‌ها دل در گرو محبت امام رئوف (ع) داده و حاجات خود را از حضرت درخواست کرده‌اند.

امسال هم به همین مناسبت این جشن‌ها در حال برگزاری است تا بار دیگر ارادتمندان به اهل‌بیت در سراسر جهان، با ایشان عهد و پیمان بسته و آموزه‌ها و فرهنگ رضوی به همه مردم حتی در دور افتاده‌ترین نقاط نیز منتقل شود.

اعزام ۸۰ کاروان

یازدهمین دوره جشن‌های مردمی و بین‌المللی «زیر سایه خورشید» در سال جاری با اعزام ۸۰ کاروان از خدام بارگاه منور رضوی متشکل از خدام، فعالان فرهنگی، مداحان و مبلغان در ۲۰۰۰ نقطه دنیا در حال برگزاری است.

در این دوره حدود ۹۰۰۰  ویژه برنامه فرهنگی در مناطق مختلف جهان و تمام شهرستان‌های کشور پیش‌بینی‌شده است. در حوزه بین‌الملل نیز در قاره‌های آسیا، آفریقا و اروپا کاروان‌ها با حضور خود، دل‌های مردم را روانه صحن و سرای حرم حضرت رضا (ع) می‌کنند.

تمام اقدامات و برنامه‌ها در مناطق مختلف کشور با هزینه مردم برگزار می‌شود و در این راستا ۲۰۰۰ تشکل مردمی در سراسر کشور برای برگزاری این برنامه فعال‌شده‌اند و ۲۰ هزار جوان و نوجوان با عنوان «شبکه جوانان رضوی» در قالب این تشکل‌ها برای برگزاری هر چه‌بهتر و زیباتر جشن‌ها خادمی امام رضا (ع) را می‌کنند.

در ابتدای دهه با توجه به ولادت حضرت معصومه (س) جشن‌های دخترانه همچون ویژه‌برنامه «مثل معصومه» برگزار می‌شود، برنامه بازدید از بیمارستان‌ها، پادگان‌ها، زندان‌ها، مراکز دانش‌بنیان و حضور در بین مرزداران و مدافعان حریم امنیت وطن در دستور کار قرار دارد، همچنین با توجه به شعار سال و برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی، کاروان خادمان امام رضا (ع) در مراکز صنعتی سنگین، سبک و تولیدی حاضر می‌شوند.

اجرای ۴۰ برنامه ویژه

در این ایام ۴۰ برنامه ویژه باهدف فرهنگ‌سازی امید و شادابی ملی، ترویج سنت و سیره امام رضا (ع) با رویکرد بیان مفاهیم سبک زندگی دینی و ترغیب و حمایت حرکت‌های مردمی در جشن‌های میلاد امام رئوف (ع) انجام می‌شود و به همین مناسبت اسامی خاصی برای این برنامه‌ها در نظر گرفته‌شده است.

«کاروان عشق»، «بزم چله انقلاب»، «به رسم ادب»، «مثل معصومه»، «پناه جان»، «جاری زندگی»، «پیام رهایی»، «آرام جان»، «آغوش پدرانه»، «بزم نور»، «دستان توانگر ایرانی»، «تولد دوباره»، «رنگین‌کمان اقوام»، «دستان شکوفا گر» از جمله این برنامه‌هاست.

از دیگر برنامه‌هایی که توسط کاروان‌های زیر سایه خورشید در نقاط مختلف کشور برگزار می‌شود می‌توان به «نامه‌ای به کریمه دور از امام» نوشتن نامه‌ای به حضرت معصومه (س) و تشویق و قرائت در جشن دختران، «گل‌ریزان مهربانی» برگزاری جشن گل‌ریزان باهدف ازدواج آسان و کمک به زوج‌های محروم، «هموار گران مسیر الی الله» دیدار با کارآفرینان و شرکت‌های تعاونی معلولین و کارخانه‌های استانی، «حبیبان الهی» دیدار با اصناف و بازاریان و … اشاره کرد.

امنیت زیر سایه خورشید

زیر سایه خورشید هم فضای دلدادگی است و هم موجب امنیت در کشور می‌شود زیرا افراد با تفاوت‌های مختلف زیر یک پرچم جمع می‌شوند، اگرچه  بزرگ‌ترین عرصه خدمتی در کاروان‌های زیر سایه خورشید، ایجاد حس زیارت است اما هرساله اتفاقات مثبتی از جمله آزاد شدن زندانیان، تأمین جهیزیه، اطعام و پخش غذا برای مناطق محروم و افتتاح فعالیت‌های جهادی نیز اتفاق می‌افتد زیرا همراه با کاروان‌ها، مسئولان نیز در نقاط مختلف حاضر می‌شوند و با پیگیری‌های انجام‌شده، تاکنون ساخت راه، مراکز درمانی، آب شرب و روشنایی بسیاری از روستاها به پایان رسیده است.

حضور خادمان در کاروان زیر سایه خورشید و رفتن به نقاط مختلف کشور علاوه بر فیوضات معنوی برای مردم برای آنان نیز برکاتی دارد، چراکه در بازگشت از سفر برای شناخت بهتر و بیشتر امام رضا (ع) تلاش می‌کنند و این سفرها کلاس درسی برای شناخت بهتر پایگاه قلب مؤمنان است.

توزیع بسته‌های متبرک و فرهنگی

از دیگر اقداماتی که در این کاروان‌ها توسط خادمان صورت می گیرد توزیع سه میلیون بسته متبرک و فرهنگی است.

از مهم‌ترین شاخصه‌های این محصولات، ایرانی بودن همه محصولات و عام پذیر بودن آن‌هاست که شامل پارچه متبرک مضجع شریف با بسته‌بندی خاص و دعای خاص و حرز متبرک حضرت رضا (علیه‌السلام) به‌عنوان یک سند معتبر که این هدیه به مخاطب خاصی چون مجاهدین، رزمندگان و بیماران خاص در بیمارستان‌ها اهدا می‌شود.

از دیگر محصولات متبرک، نمک و نبات متبرک، گلاب معطر، همان گلاب است که هر هفته با آن ضریح مطهر شستشو داده می‌شود و به‌عنوان یک محصول ایرانی در جایگزینی با عطرهای خارجی اهدا می‌شود.

گل‌های خشک‌شده ضریح مطهر برای دختران و مادران در جشن‌های دختران و همچنین بسته شکلات‌های متبرک ویژه کودکان از دیگر محصولات است.

محصولات فرهنگی این کاروان‌ها نیز کتاب‌های سبک زندگی توحیدی به توصیه امام رضا (علیه‌السلام)، کتاب «دعبل و زلفا» و همچنین کتاب «توحید داروی دردها» است.

حمایت از تولید کنندگان ایرانی

مهمترین وجه تمایز جشن‌های زیر سایه خورشید در سال جاری، رویکرد حمایتی از توانگران و جهادگران اقتصادی کشور است؛ با توجه به شعار سال و برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی، کاروان خادمان امام رضا (ع) در مراکز صنعتی سنگین، سبک و مراکز تولیدی حاضر می‌شوند که این حضور، قاب‌هایی ماندگار از خداقوت خادمان رضوی به کارگران و زحمت کشان در محل کار خود ثبت کرده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس