پایه و اساس دین بر رفتار کریمانه است/آثار هنری مروج رفتار کریمانه باشند

پایه و اساس دین بر رفتار کریمانه است/آثار هنری مروج رفتار کریمانه باشندیک کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه دعوت خداوند به دین اسلام و قرآن کریم براساس کرامت بوده است، گفت: برای اینکه رفتار کریمانه در جامعه توسعه پیدا کند مسئولان، هنرمندان و تولید آثار فکری و هنری همانند فیلم‌ها و سریال‌ها می‌تواند بسیار اثرگذار باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی کلباسی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه خداوند متعال کریم است و قرآن هم انسان‌ها را به کرامت و رفتار کریمانه دعوت کرده است و پایه و اساس حرکت پیامبران و ائمه (ع) نیز براساس کرامت بوده است، اظهار کرد: دامنه کرامت در دین اسلام به قدری گسترده است که ما به هر طرفی بنگریم شاهد رفتار کریمانه اولیای دین نسبت به مردم جامعه هستیم.

وی در ادامه با بیان اینکه اسلام حتی در کوچکترین موارد نیز انسان را به رفتار کریمانه دعوت می‌کند، خاطرنشان کرد: اسلام سفارش می‌کند در رفتار با پدر و مادر، همسایه، کوچک و بزرگ، همکار و…رفتار کریمانه داشته باشیم. حتی اسلام در رابطه با طبیعت و حیوانات نیز انسان را به رفتار کریمانه دعوت می‌کند. در احادیث دینی وارد شده است که حتی اهل بیت (ع) در جنگ نیز به رفتار کریمانه نسبت به دشمنان توجه داشتند و هرگز حتی در مقابل دشمنان نیز این رفتار کریمانه نادیده گرفته نمی‌شد. رفتار کریمانه در سیره معصومین و نبی مکرم اسلام (ص) را می‌توانیم به وضوح در رابطه با مردم عادی و صحابه و در کتب تاریخی که نوشته شده است، مطالعه کنیم.

این کارشناس مسائل دینی در ادامه با اشاره به اینکه ما چگونه می‌توانیم این رفتار را در جامعه نهادینه کنیم و باید بدانیم این یک بحث تربیتی، جامعه‌شناسانه و اخلاقی در جامعه است، گفت: اولا رفتار و عمل مسئولین و افرادی که در جامعه الگو هستند می‌توانند در به ثمر رسیدن رفتار کریمانه در جامعه نقش بسزایی داشته باشد. مسئولان در هر رده‌ای که هستند باید رفتار کریمانه داشته باشند. اگر غیر از این باشد ما نمی‌توانیم این رفتار که مد نظر زندگی اهل بیت (ع) بوده است را در جامعه ترویج بدهیم.

کلباسی یادآور شد: نکته بعدی در رابطه با ترویج رفتار کریمانه در جامعه رفتار الگوهای اجتماعی است. الگوهای اقتصادی، هنری و… می‌توانند در به ثمر رسیدن رفتار کریمانه تأثیرگذار باشند. همچنین تولید آثار فکری، هنری،فیلم‌ها و سریال‌ها می‌توانند رفتار کریمانه را در جامعه ترویج بدهند. مسئولان فرهنگی ما که رفتارهای آن‌ها فوق‌العاده اثرگذار است در این عرصه می‌توانند بسیار کارآمد باشند و پدر و مادر و خانواده نیز در این مسیر بسیار تأثیرگذار هستند. البته این‌ها نکات کلی است که باید در برنامه‌های فرهنگی که تهیه می‌شود جزئیات این امر یعنی رفتار کریمانه به طور دقیق بررسی و تهیه شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس