عادل: اگر حیا در جامعه باشد مسئله حجاب حل می‌شود

عادل: اگر حیا در جامعه باشد مسئله حجاب حل می‌شودمعاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در بحث زیرساخت‌های حجاب باید چند آیتم را در نظر بگیریم که اصلی‌ترین آن‌ها بحث حیاء در جامعه است که به‌عنوان یک فضیلت اخلاقی در بسیاری از روایات به آن اشاره شده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلام‌رضا عادل در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه برای فرهنگ‌سازی در عرصه عفاف و حجاب باید بدانیم که موضوع حجاب یکی از موضوعات پربحث به خصوص در سال‌های اخیر شده است، اظهار کرد:‌ اعتقاد بنده این است که قبل از اینکه بخواهیم راجع به خود حجاب بحث کنیم باید به زیرساخت‌ها یا فرهنگ زیربنایی این موضوع بپردازیم که چند آیتم دارد و اصلی‌ترین آن بحث حیا است.

وی خاطرنشان کرد: اگر حیا را در جامعه به عنوان یک فرهنگ، دستور دینی و فضیلت اخلاقی که در بسیاری از روایات ائمه (ع) به آن اشاره شده است، کاربردی کنیم و افراد جامعه بدانند که برترین فضایل اخلاقی حیا است و مفهوم حیا،حجاب نیست و اگر این موضوع یعنی حیا در جامعه جا بیفتد خود به خود موضوع حجاب نیز حل می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد: ما در برخی از مراحل در رابطه با موضوعاتی همچون حجاب وارونه حرکت می‌کنیم. این را بدانیم که اگر حیا حل شود موضوع حجاب نیز در جامعه حل می‌شود و حجاب هم فقط برای خانم‌ها نیست بلکه آقایان نیز باید حجاب داشته باشند اما تعریف‌اش برای هر کدام متفاوت است. طبیعتا در فضاهای مذهبی و اماکن مقدس با داشتن برنامه‌های فرهنگی و در زمانی که مردم در این مکان حضور دارند که برنامه‌های معنوی شخصی و یا جمعی داشته باشند می‌توانیم تأثیرگذار باشیم.

عادل یادآور شد: خداوند در احکام شرعی به این موضوع اشاره داشته است که نماز را باید با حجاب بخوانند و شرع دین یک سنی را برای به تکلیف رسیدن دختران و پسران در نظر گرفته شده است اما قبل از به تکلیف رسیدن دختران و پسران نیز باید به صورت تمرینی به موضوع حجاب بپردازیم. تا زمانی که به سن تکلیف رسیدند راحت‌تر بتوانند به موضوع حجاب بپردازند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس