طلب ۵۰ هزار میلیارد ریالی سازمان اوقاف از دستگاه‌های اجرایی

طلب ۵۰ هزار میلیارد ریالی سازمان اوقاف از دستگاه‌های اجراییمدیرکل اجرائیات سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه اجرای طرح‌های عمرانی و سرمایه‌گذاری در سازمان اوقاف مستلزم پرداخت اجاره موقوفه‌ها به این سازمان است، از طلب ۵۰ هزار میلیارد ریالی سازمان اوقاف از دستگاه‌های اجرایی کشور بابت اجاره موقوفه‌ها خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سازمان اوقاف و امور خیریه حجت‌الاسلام رضا حاجی زین‌العابدین درباره مطالبات سازمان اوقاف و امور خیریه از دستگاه‌های اجرایی کشور اظهار کرد:سازمان اوقاف از محل اجاره موقوفه‌ها حدود ۵۰ هزار میلیاردریال از دستگاه‌های اجرایی کشور طلب دارد.

اخذ سند مالکیت از اولویت‌های سازمان اوقاف

وی با بیان اینکه یکی از وظایف اصلی سازمان اوقاف و امور خیریه حفظ و حراست از موقوفه‌ها است، تصریح کرد: از آنجا که تعداد قابل توجهی از موقوفات در کشور سند مالکیت نداشتند، بر این اساس اخذ سند مالکیت به‌عنوان یکی از اولویتهای سازمان اوقاف در نظر گرفته شد.

مدیرکل اجارات سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در این زمینه سازمان اوقاف و امور خیریه تفاهم‌نامه‌های متعددی با سازمان و ارگانهای مختلف همچون وزرات جهاد کشاورزی، بنیاد مسکن، سازمان ثبت اسناد واملاک و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری منعقد کرد.

حاجی زین‌العابدین خاطرنشان کرد: از سال ۸۸ تاکنون تعداد قابل توجهی از املاک موقوفه در کشور دارای سند مالکیت رسمی شدند.

بهره‌برداری سودجویان از اختلافات اوقاف و منابع طبیعی

وی با بیان اینکه یکی از عمده‌ترین اختلافات ملکی کشور بین سازمان اوقاف و منابع طبیعی بود، تصریح کرد: برخی املاک را که اوقاف ادعای موقوفه بودن آنها را داشت، منابع طبیعی مخالف این نظر بود؛ در این میان عده‌ای سودجود از این اختلاف بهره‌برداری کرده و با گرفتن املاک، منافع خودشان را تامین می‌کردند.

مدیرکل اجارات سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: بر همین اساس طی تفاهم‌نامه‌ای که بین سازمان اوقاف و منابع طبیعی منعقد شد، بالغ بر چندین هزار هکتار از اراضی مورد اختلاف تعیین تکلیف شد.

حاجی زین‌العابدین با اشاره به اینکه اجرای طرحهای عمرانی و سرمایه‌گذاری مستلزم پرداخت اجاره موقوفه‌ها به سازمان اوقاف است، تصریح کرد: از طریق رایزنی‌ها به دنبال انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با شبکه بانکی کشور هستیم تا تعامل مناسبی در این خصوص به وجود آید و همه بانکها اسناد مالکیت وقفی را به‌عنوان سند ضمانت بپذیرند.

ثبت اطلاعات به‌روز شده موقوفات و بقاع متبرکه در سامانه جامع

وی به راه‌اندازی سامانه جامع اطلاعات موقوفات و بقاع متبرکه اشاره کرد و یادآور شد: اکنون تمام اطلاعات به‌روز شده موقوفه‌ها و بقاع متبرکه در این سامانه به‌طور دقیق ثبت شده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس