دومین دوره مسابقات حفظ موضوعی قرآن کریم ویژه نوجوانان 13 تا 15 سال برگزار می‌شود

دومین دوره مسابقات حفظ موضوعی قرآن کریم ویژه نوجوانان 13 تا 15 سال برگزار می‌شودرئیس فرهنگسرای گلستان خبر داد: دومین دوره مسابقات حفظ موضوعی قرآن کریم ویژه نوجوانان 13 تا 15 سال برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، ناصر امین‌زاده، رئیس فرهنگسرای گلستان از برگزاری دومین دوره مسابقات حفظ موضوعی قرآن کریم خبر داد و گفت: دومین دوره مسابقات گروهی حفظ موضوعی قرآن کریم ویژه دختران و پسران 13 تا 15 سال به همت فرهنگسرای گلستان برگزار می‌شود. طرح این مسابقه، طی چندین نشست با حضور جمعی از فرهیختگان، علاقمندان و فعالان به مباحث قرآنی و تفسیر قرآن کریم با هدف تربیت قرآنی و دینی نوجوانان و انس آن‌ها با قرآن کریم ارائه شد و به یاری خداوند، این طرح در قالب مسابقات حفظ موضوعی قرآن کریم برگزار خواهد شد. غرض اصلی در این مسابقه، آگاهی، شناخت و درک آیات موضوعی و مفاهیم آن است تا با دانستن و فهمیدن، نه صرف خواندن و قرائت، مقدمه زندگی قرآنی براساس معرفت و محبت فراهم آمده و مخاطبین بیشتر از پیش با آموزه‌های قرآنی آشنا شوند.

وی ضمن اشاره به اهمیت حفظ آیات قرآن به صورت موضوعی گفت: این طرح، منطبق بر اهداف‌ تربیتی این رده سنی و با درنظرگرفتن موضوعاتی مانند مراحل رشد، انتظارات و نیازهای جوانان طراحی شده است و در آن موضوعاتی مانند انس‌ دینی، معرفت، آشنایی و عمل به آموخته‌های قرآنی و خودجوشی مخاطب مدنظر قرار گرفته است. در این برنامه، توجه ویژه‌ای به آیات موضوعی قرآن کریم به خصوص انس دینی با قرآن از طریق شیوه‌ای جدید و نشاط‌آور شده است.

امین زاده گفت: عمل به آموزه‌های قرآنی و دینی مسئله‌ای است که باعث شد ما این طرح را در اولویت برنامه‌های تابستانی فرهنگسرای گلستان قرار بدهیم. به نظر ما و فعالان حوزه قرآن، برگ برنده اجرای این برنامه، تمرکز بر آشنایی با آیات موضوعی و کاربردی و فهم قرآن کریم است.

وی به  برگزاری دوره اول این مسابقات در سال گذشته اشاره کرد و ضمن موفقیت‌آمیز خواندن آن گفت: اولین دوره این مسابقات پس از بررسی های لازم و بنا به اقتضا و شرایط سنی مخاطبین برای کودکان 7 تا 9 سال به درخواست گروهی از عزیزان در سال 96 با شرکت حدود 250 کودک قرآنی برگزار شد که مورد استقبال گسترده‌ای قرار گرفت. لذت این توفیق بزرگ، انگیزه‌هایمان را افزون ساخت تا مسابقات امسال را نیز به همین شیوه و با سبکی جدید، تنظیم و اجرا کنیم.

مدیر فرهنگی هنری منطقه8 اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم در جهت ترویج فرهنگ قرآنی، گامی هرچند کوچک برداریم و این تلاش ناچیز مورد قبول خداوند قرار گیرد. از آنجایی که حفظ کل قرآن یا یک سوره قرآنی به صورت کامل برای تمامی افراد و اقشار امکانپذیر نیست، بدون تردید حفظ آیات موضوعی و کاربردی و تدبر پیرامون آن برای فهمیدن پیام‌ها، رهنمودها و رعایت موازین اسلامی آن امری ضروری است.

وی خاطر نشان کرد: شرکت‌کنندگان در جریان این طرح، با آیات کاربردی در زندگی و آموزه‌های مترقی قرآن آشنا شده و می‌توانند در زندگی روزمره خود از این آیات و مفاهیم استفاده نمایند. همان طور که در سوره ص آیه 29، خداوند متعال کسانی را که تنها به قرآئت قرآن می‌پردازند، به ظواهر و الفاظ بسنده می‌کنند و به مفاهیم و اسرار نهفته در بطن آن آیات توجه ندارند، مورد نکوهش قرار داده است.

براساس این گزارش، دختران و پسران در گروه سنی 13 تا 15 سال و علاقمندان به شرکت در این مسابقه می‌توانند تا 17تیرماه به دبیرخانه این مسابقات به نشانی نارمک، میدان هلال احمر، خیابان گلستان، فرهنگسرای گلستان مراجعه کنند و جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 77815173 تماس بگیرند. علاقمندان پس از ثبت‌نام، منابع سوالات را در قالب بروشوری که شامل 45 آیه از قرآن با موضوعاتی از قبیل عمل صالح،اخلاص، نیکی به پدرومادر، کنترل خشم، تمسخر، صرفه جویی، سخن چینی و….، دریافت می‌کنند وهمان آیات با موضوعات مرتبط را حفظ کرده و در روز مسابقه به صورت گروهی به سوالات پاسخ می‌دهند. علاوه بر این، علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت منابع سوالات به سایت فرهنگسرای گلستان به نشانی www.golestan.farhangsara.ir  یا کانال سروش فرهنگسرا به نشانی http://sapp.ir/golestanfarhangsara  مراجعه کنند.

زمان برگزاری مسابقه هفته اول مردادماه است و به برندگان مسابقه که جمعا در گروه دختران و پسران 18 نفرمی شوند؛ جوایز نفیسی اهداء می‌شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس