دهه کرامت، دهه امید و نشاط اجتماعی

دهه کرامت، دهه امید و نشاط اجتماعیوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دهه کرامت دهه سرور ملی مذهبی ایرانیان و گسترش بخش فضای امید و نشاط اجتماعی است و باید تلاش کنیم تا ایام سرور مذهبی را جدی بگیریم و به دهه‌های سرور مانند دهه‌های سوگ اهمیت بدهیم.

به گزارش ایسنا،سید عباس صالحی گفت: امام رضا (ع) برای ایرانیان بخش اصلی شناسنامه هویتی است. در بیش از هزار سال که ایشان در جامعه ایرانی قرار گرفته و حضورشان در زیر این زمین و آسمان بوده، هویت ایرانیان به امام رضا (ع) پیوند خورده است.

این مدیر فرهنگی با اشاره به این که امام رضا(ع) در تاریخ ایران و فضای معاصر ایران به عنوان کانون این هویت قرار داشته و دارد اضافه کرد: در هیچ جای جهان ایران بدون نام امام رضا علیه السلام معرفی نمی‌شود و شناخته شده نیست. یک میلیارد مسلمان و چند میلیارد انسان که در جهان زندگی می‌کنند با ایشان ایران را می‌شناسند، با امام رضا (ع) به ایران می‌رسند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دهه کرامت را  فرصتی برای شناسایی و آشنایی بیشتر با این شناسنامه هویتی توسط جامعه ایرانی است، دانست و اضافه کرد: از این جهت می‌توانیم دهه کرامت را؛ دهه پیوست به این شناسنامه هویتی بدانیم و به هر مقداری که بتوانیم این  شناسنامه را زنده‌تر شاداب‌تر و فعال‌تر نگه بداریم این هویت می‌تواند از این سر زنده‌تر باشد.

صالحی ابراز کرد: امام رضا علیه السلام را با وجوه مختلف می‌توان تعریف کرد و دهه کرامت هم با این وجود تعریف می‌شود. نخست اینکه این دهه نام کرامت را گرفته است که با میلاد کریمه اهل البیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها آغاز می‌شود و با میلاد امام رضا ختم پیدا می‌کند.

وی با اشاره به این که نام کرامت برای خود تعریف خاص خود را دارد بیان کرد: اهل البیت علیه السلام و به طور خاص امام رضا زندگی خود را وقف خدمت به مردم کرده‌اند و اهل البیت علیه السلام این احساس را داشتند که اگر خدمت به مردم داشته باشند بالاترین عبادت را انجام داده‌اند و این جز تعالیم ماهوی مکتب اهل البیت علیه السلام و به طور خاص سیره رضوی است.

وزیر فرهنگ و ارشار اسلامی با بیان این که بیشترین خدمات اجتماعی دهه کرامت باید ارائه گردد بیان کرد: در  این دهه مردم باید احساس کنند که فرصت‌های خدمت اجتماعی بیشتری دارند که می‌توانند با خدمت‌رسانی به مردم تقرب خود را به خداوند و اهل البیت علیهم السلام و امام رضا (ع) بیشتر کنند. این دهه اگر نام کرامت را به خود گرفته است نباید از فضای خدمت به مردم خالی یا کم رنگ باشد.

گفتگو راه اصلی ارتباط است

صالحی وجه دیگر سیره رضوی را بحث تعامل و ارتباط با دیگران دانست و خاطر نشان کرد: با دیگران بنشینیم سخن بگوییم و گفتگو کنیم و بدانیم خصومت و ستیز راه چاره نیست و گفتگو راه اصلی ارتباط است. امام رضا (ع) به عنوان شخصیتی که در فضای خراسان مکتب گفتگو را برافراشت به عنوان نمادی از تعامل انسانی و اسلامی اهل البیت علیهم السلام است؛ به طوری که می‌توان با گروه‌ها و فرقه‌ها به گفتگو پرداخت و از طریق گفتگو به راه حلهای جدید رسید.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دهه کرامت را فرصتی برای ارتقای نشاط اجتماعی و جشن و سرور مذهبی دانست و اضافه کرد: دین عبوس و افسرده نیست و تعالیم دینی ما را توصیه به شادابی و امید آفرینی در فضای اجتماعی می‌کنند. دهه کرامت دهه سرور ملی مذهبی ایرانیان و گسترش بخش فضای امید و نشاط  اجتماعی است و باید تلاش کنیم تا ایام سرور مذهبی را جدی بگیریم و به دهه‌های سرور مانند دهه‌های سوگ اهمیت بدهیم.

وی یادآور شد: تعالیم دینی به ما یاد داده‌اند که شیعیان اهل بیت علیهم السلام  کسانی هستند که در حزن ایشان محزون و در شادمانی ایشان شادمان هستند. شیعه‌ای که فقط حزن را داشته باشد نیمی از این تعلیم را دریافت کرده است و بایستی با تمام وجود این توازن را برقرار کرد و شادمانی دینی را جدی گرفت و به آن بهای اصلی و مهم داد.

 صالحی در پایان گفت: به نظر می‌رسد دهه کرامت فرصتی برای اتفاقات بزرگ در حوزه‌های مختلف است و می‌توان تأکید کرد که باید در این دهه در کنار شور مذهبی به معرفت بالاتر دست پیدا کرد. ما نیاز داریم در کنار شورهای مذهبی، شعور مذهبی، معرفتی در رفتار خود را ارتقا دهیم و این فرصت‌های خاص می‌تواند کمک کننده به آن ساحت‌ها باشد و امیدواریم دهه کرامت فرصتی برای ساخت و ساز مناسب‌تر برای یک انسان که در مکتب اهل البیت علیهم السلام پرورش یافته و جامعه‌ای که در سایه سار اهل البیت علیهم السلام زندگی می‌کند، باشد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس