دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی :سادات در آینده جهان نقش موثر دارند

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی :سادات در آینده جهان نقش موثر دارنددبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه سادات می‌توانند در تجدید تمدن اسلامی و ساخت تمدن نوین اسلامی نقش‌آفرین باشد، گفت: با توجه به نقش تاریخی سادات می توان به نقش موثر آنها در آینده پی برد.

به گزارش ایسنا، آیت الله محسن اراکی امروز دوم مردادماه در نشست تخصصی سادات رضوی و جایگاه علمی آنان در تمدن اسلامی گفت: در خصوص سادات دو نگاه می توان داشت که اولین آن، نگاه تاریخی است که حضور آنها را در هر دوره بررسی کنیم و نقش این خاندان را در برپایی تمدن اسلامی بررسی کنیم.

وی افزود: این مساله مقدمه خوبی برای فعالیت دوم است یعنی نقشی که سادات می‌توانند در تجدید تمدن اسلامی و برپاساختن تمدن اسلامی نوین داشته باشند، یعنی نقش سادات در آینده جهان نقشی بسیار مهم است که می‌توانیم از نقش تاریخی آنها به نقش موثر و آینده آنها پی ببریم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: مساله سادات و تاکیدی که در شریعت، به ذریه نبی‌اکرم از حضرت علی(ع) و زهرا(س) شده است، بسیار عجیب، شگرف، عمیق و هدفمند است؛ این مساله حاکی از نقش مهم سادات در تحقق اهداف رسالت نبی‌اکرم است؛ این توجه و تاکید و عنایتی که نسبت به این مساله شده، ثابت می‌کند که نقش سادات را باید در این حوزه مورد توجه قرار دهیم.

آیت‎الله اراکی بیان کرد: مساله سیادت را از شعائر اسلامی می دانیم و به همین خاطر تعظیم و تجلیلی که از شعائر اسلامی می شود، شامل سادات نیز می شود؛ نکته دیگر، نقش سادات در شکل گیری هویت جامعه اسلامی است، هیچگاه تمدنی بر خلاف امت واحده شکل نمی‌گیرد، هویت هیچ جامعه‌ای نیز بدون عنصر وحدت شکل نمی‌گیرد.

وی اظهارکرد: در روایات ما سادات و عترت پیامبر(ص) عامل وحدت و امان از اختلاف امت اسلامی معرفی شده اند، هویت جامعه اسلامی نیز با اهل بیت(ع) گره خورده است، اهل بیت رسول خدا ملاک بقای دین پیامبر و هویت جامعه اسلامی بوده و به همین جهت آنها پایه تمدن اسلامی هستند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: در قرآن کریم واژه خاصی به عنوان بیت داریم؛ اهل بیت(ع) ابتدا به اهل بیت حضرت ابراهیم(ع) خطاب شد و سپس بیوت دیگر نیز مطرح شد؛ در این رهگذر نقش بیت در تمدن اسلامی مورد توجه واقع می‌شود؛ این بیت نیز مثل شهر، دو شکل است که شامل شهر عرفی و شهر شرعی است.

آیت‎الله اراکی بیان کرد: ساختار فیزیکی شهر باید با بافت حقیقی مردمی باشد که آن شهر را تشکیل می‌دهند؛ بافت مردم شهر بر اساس پیوستگی ولایت شکل می‌گیرد، تا زمانی که پیوستگی ایجاد نشود جامعه و تمدن شهر فیزیکی شکل نمی‌گیرد،شهر حقیقی و شرعی، شهری است که بر اساس پیوند ولایت حضرت محمد(ص) شکل گرفته است، اگر کسی در شهر باشد ولی این پیوند را نداشته باشد یک بیابانی و اعرابی است و اگر اعرابی هم باشد ولی این پیوستگی را داشته باشد شهری خواهد بود.

وی اظهارکرد: اسلام به دنبال ساخت جامعه طاهر است که این جامعه از بیت طاهر شکل می‌گیرد؛ از این چشمه که در خانه علی(ع) و فاطمه(ع) جوشیده و خانه تطهیر است، شعبه هایی ایجاد می‌شود، این بیوت مقدمه اصلی ایجاد وحدت حقیقی است، و وحدتی که قرآن کریم ما را به آن فرامی‌خواند، حقیقی است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: نقش اولاد حضرت فاطمه(س) که شعب فیزیکی این بیت هستند بهترین زمینه تشعب این بیت حقیقی است، این کالبد با این نسبت مرتبط است؛ جان طاهر به صورت اغلبی و اکثری وجود دارد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس