امام صادق(ع) دغدغه پاسخگویی به شبهات را داشتند

امام صادق(ع) دغدغه پاسخگویی به شبهات را داشتندمدیر مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر(عج) عنوان کرد: در عصر حاضر که با سیل عظیم شبهات مواجه هستیم، آنها که در حوزه پاسخگویی به شبهات کار می‌کنند ارزش کار خود را بدانند که امام صادق(ع) بر امر آموزش شاگردان برای پاسخگویی به شبهات و مناظره با مخالفان اهتمام داشتند.

‌به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسینی قزوینی شامگاه یکشنبه در مراسم عزای امام صادق(ع) در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت معصومه(س) با اشاره به روایتی از امام ششم (ع) عنوان کرد: امام صادق (ع) فرمودند از خداوند آنچنان بترس گویی او را می‌بینی، اگر ایمانت آنقدر نیست که اینگونه باشی، پس یقین داشته باش که خدا تو را می‌بیند، پس اگر بدانی و گناه کنی نسبت به خدای عالم بی مهر هستی.

مدیر مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولیعصر(عج) با بیان اینکه امام خمینی(ره) می فرمودند سرمنشاء تمام گناهان ما به ضعف ایمان و اینکه خدا را بر خود ناظر نمی‌بینیم، برمی‌گردد، ادامه داد: چنانچه برای نظارت خدا به اندازه حضور یک کودک 3 یا 4 ساله اهمیت قائل شویم، دیگر گناه نمی کنیم.

وی در ادامه به نگاه بزرگان اهل سنت به امام صادق(ع) اشاره کرد و گفت: دشمنان در طول تاریخ تمام تلاش خود را به کار بردند تا نقطه ضعفی در زندگی ائمه پیدا کنند و جایگاه این بزرگواران را مخدوش و ایشان را نزد مردم بی‌آبرو کنند، اما نه تنها چیزی پیدا نکردند بلکه بزرگانشان تعابیر ارزشمندی در وصف ائمه بیان کردند.

حسینی قزوینی افزود: “ذهبی” که آوازه‌ای بلند در دشمنی با اهل بیت(ع) داشته است، در مقابل بزرگی و عظمت امام صادق تسلیم است. وی در کتاب تاریخ اسلام درخصوص امام صادق(ع) تعبیری دارد که «مناقب و فضائل امام صادق(ع) فزون تر از اینهاست و او صلاحیت خلافت دارد». یا در جای دیگر می‌گوید «من هرگز فقیه تر از امام صادق ندیده ام».

مدیر مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولیعصر(عج) با اشاره به شاگردی کردن ابوحنیفه نزد امام صادق(ع) طی دو سال حضور ایشان در کوفه، بیان کرد: وی می گوید اگر آن دو سال نبود ابوحنیفه هلاک و بیچاره بود. ابن تیمیه نیز در جای دارد که «تاریخ همچون امام صادق(ع) را سراغ ندارد».

وی با اشاره به اینکه غالب بزرگان اهل سنت افتخار شاگردی امام صادق(ع) را داشته‌اند، اظهار کرد: ابن تیمیه در جایی می گوید بزرگان و پیشوایان ما علوم را از محضر امام صادق(ع) فرا گرفته‌اند.

حسینی قزوینی با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) مبنی بر اینکه اگر تمام دنیا را بگردید علوم صحیح اسلامی را جز از در خانه اهل بیت(ع) پیدا نخواهید کرد، گفت: از بزرگترین خدمات امام ششم به دنیای علم، تربیت شاگردانی بود که هر یک چون ستاره ای در آسمان علوم اسلامی می درخشند.

وی با بیان اینکه از بزرگترین دغدغه های امام صادق(ع) پاسخگویی در برابر نشر شبهات گوناگون بود، ادامه داد: امام صادق(ع) علمای شیعه را چون مرزبانانی می دانند که از مرزهای اسلامی در برابر ورود شبه افکنان دفاع می‌کنند، ایشان می فرمایند کسانی که در حوزه پاسخگویی به شبهات تلاش می‌کنند یک میلیون بار افضل‌ از کسانی هستند که در میدان نبرد حق علیه باطل، جهاد می‌کنند.

وی گفت: در عصر حاضر که مواجه با سیل عظیم شبهات هستیم، آنها که در حوزه پاسخگویی به شبهات کار می کنند ارزش کار خود را بدانند که امام صادق(ع) بر امر آموزش شاگردان برای مناظره با مخالفان اهتمام داشتند.

حسینی قزوینی در پایان بر مطالعه و ورود به میدان پاسخگویی به شبهات و مناظره با مخالفان بر اساس آموزه های امام صادق(ع) تاکید کرد.

گفتنی است مراسم شب شهادت امام صادق(ع) با نوحه خوانی مداح اهل بیت(ع) و سینه زنی ادامه داشت.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس