امام خمینی(ره) با بینش صحیح دینی انقلاب اسلامی را رقم زدند

امام خمینی(ره) با بینش صحیح دینی انقلاب اسلامی را رقم زدندرئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی گفت: امام خمینی(ره) با بینش صحیح دینی از ائمه اطهار و به واسطه خون سید الشهدا در جامعه حرکتی کرد که انقلاب اسلامی ایران را رقم زدند.

به گزارش ایسنا منطقه، آیت‌الله مصباح یزدی شامگاه چهارشنبه (۱۳ تیر ماه) در دیدار با رابطین جامعه ایمانی مشعر که در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد: وقتی بخواهیم انتخاب صحیحی داشته باشیم باید دو مقوله اصلی را مورد توجه قرار دهیم؛ اول شناخت است که اگر شناخت کافی و صحیح نسبت به مساله‌ای نداشته باشیم نمی‌توانیم فعالیتی در آن عرصه انجام دهیم.

وی ادامه داد: مقوله دوم نیز جاذبه و کشش است و اگر برای انجام یک کار جذبه و کششی در ما ایجاد نشود، برای انجام دادن آن اقدام نمی‌کنیم.

رییس موسسه آموزشی امام خمینی عنوان کرد: اگر شناخت ما صحیح باشد و جاذبه معقولی برای انجام یک فعالیت داشته باشیم، همواره انتخاب صحیحی خواهیم داشت.

وی با اشاره به اهمیت کار گروهی و تشکیلاتی، بیان کرد: انجام فعالیت‌ها به صورت فردی سختی و مشکلات بسیار زیادی را در پی خواهد داشت؛ هم‌افزایی و کار گروهی موجب می‌شود که توان ما برای انجام کارها چندبرابر شود و ظرفیت بسیار بالاتری داشته باشیم.

مصباح یزدی با تاکید بر این که باید اهتمام ویژه‌ای به فعالیت‌ گروهی و دسته جمعی و همکاری کردن داشته باشیم، افزود: نتیجه کار گروهی قابل مقایسه با کار فردی نیست؛ بهترین مثال برای نتیجه‌ موفق در کار گروهی و تشکیلاتی انقلاب اسلامی ایران است.

وی بیان کرد: امام خمینی (ره) با شناخت صحیح ظرفیت‌های موجود در جامعه و با توجه به اشتراکات اجتماع دست به حرکت جمعی عظیم زد که بسیار ثمربخش بود و خداوند متعال بر مسلمانان عصر حاضر منت نهاد و نعمت جمهوری اسلامی و امام خمینی(ره) را بر ما ارزانی داشت که در طول تاریخ کم‌نظیر و بلکه بی‌نظیر است.

او تصریح کرد: ویژگی امام خمینی(ره) برای موفقیت در مسیر خود این بود که در سایه شناخت دین اقدام به فعالیت بر علیه رژیم پهلوی کرد و اعتقاد داشت شناخت صحیح تنها شناختی است که از ناحیه نورانی دین حاصل شود.

وی با بیان این که امام خمینی(ره) تمام تلاش خود را صرف این امر کرد که نورانیت دین را بشناسند، افزود: ایشان در مسیر شناساندن شناخت دین به دیگران، شاگردان بسیار توانمندی تربیت کردند.

مصباح یزدی بیان کرد: امام خمینی(ره) هم عامل شناختی را بهتر از هر کسی شناختند و هم به عامل محرک مردم بیش از همه شناخت پیدا کردند و پی بردند که چگونه عامل احساسی مردم را به حرکت بیاندازد.

وی افزود: مهم‌ترین عامل محرکی که دل‌های همه ما را به هم نزدیک می‌کند نور سیدالشهدا(ع) است و امام خمینی (ره) از این نور خدایی در مسیر اصلاح جامعه و حرکت به سوی سعادت استفاده کرد.

مصباح یزدی اظهار کرد: امام خمینی(ره) با استفاده از زمینه فراهم شده توسط زحمت‌های گذشتگان و انبیاء و اولیا (ع) در طول تاریخ، جامعه را در مسیر سعادت قرار داد.

وی ادامه داد: ما نیز باید نسبت به جامعه و عوامل محرک شناخت خوبی پیدا کنیم و از این عوامل در مسیر انقلاب اسلامی استفاده مناسبی داشته باشیم.
استاد برجسته حوزه علمیه عنوان کرد: امام‌خمینی(ره) حضرت سیدالشهدا(ع) را عامل محرک مردم دانسته و با توجه به همین مساله بود که فرمودند: ما هرچه داریم از محرم و صفر است.

وی تصریح کرد: دوستی با امام حسین(ع) تنها نباید به اشک ریختن و عزاداری منحصر شود، بلکه باید در مسیر ایشان قدم برداریم و ادامه دهنده را ایشان باشیم.

مصباح یزدی خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم یک جامعه اسلامی داشته باشیم باید از حسد و خودخواهی به دور باشیم؛ ما به دنبال این هستیم که نه تنها خودمان به بهشت و سعادت برسیم، بلکه دیگران را نیز به همین مسیر هدایت کنیم؛ بر این اساس ما نباید تنها به شناخت‌ها اکتفا کنیم، بلکه باید شور دینی را نیز در میان مردم ترویج کنیم و این مساله مهم را در جامعه گسترش دهیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس