ابراهیمی‌ترکمان درگذشت کاردینال ژان لوئی توران را تسلیت گفت

ابراهیمی‌ترکمان درگذشت کاردینال ژان لوئی توران را تسلیت گفتابوذر ابراهیمی‌ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با انتشار پیامی، درگذشت مرحوم کاردینال ژان لوئی توران را تسلیت گفت.

به گزارش ایسنا،به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، متن این پیام به این شرح است:
باسمه تعالی
شورای محترم پاپی گفتگوی ادیان واتیکان
خبر درگذشت عالیجناب کاردینال ژان لوئی توران، رییس فقید شورای پاپی گفتگوی ادیان واتیکان که عمر خویش را برای خدمت به انسان‌ها و گسترش همفکری و گفتگو بین پیروان ادیان مختلف سپری کرد، موجب تأثر و تأسف اینجانب شد.
اینجانب از تلاش‌های ارزشمند ایشان برای توسعه گفتگوهای سازنده فی مابین خاصه در جریان  دور دهم گفتگوی دینی که با حضور عالیجناب توران در محل شورای پاپی گفتگوی ادیان برگزار شد، خاطرات بسیار خوبی دارم.
فقدان این شخصیت عالم و اندیشمند مسیحی را به جامعه واتیکان و آن شورای محترم تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای ایشان رحمت و آرامش ابدی مسئلت می‌نمایم.
توران در سال های ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۳ در منصب وزات امورخارجه واتیکان قرار داشت. وی در سال ۲۰۰۷ ریاست دفتر گفتگوی ادیان را به عهده گرفت که شامل روابط کلیسا با مذاهب دیگر از جمله اسلام می شد. توران در دنیای اسلام کشیش محترمی شناخته می شد.
توران کسی بود که در ۱۳ مارس ۲۰۱۳، از بالکن روبروی میدان سنت پیترز، انتخاب پاپ فرانسیس را اعلام کرد. او یکی از مخالفان شدید حمله آمریکا به عراق بود و بارها واشنگتن را به خاطر لشگرکشی به این کشور مورد انتقاد قرار داده و تهاجم آمریکا به عراق را یک «جنایت بزرگ علیه صلح» خطاب کرده بود.

وی سال ها از بیماری پارکینسون رنج می برد و سرانجام روز پنج شنبه در ایالات متحده جان سپرد. او با وجود بیماریش تا آخر عمر به عنوان سرپرست شورای گفتگوی ادیان واتیکان باقی ماند.

* سفرهای کاردینال توران به قم

گفتنی است کاردینال توران طی چند سفر به ایران و به ویژه شهر قم دیدارهایی با مراجع عظام تقلید داشته است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس