نهج البلاغه کتاب درسی حوزه شود

نهج البلاغه کتاب درسی حوزه شودآیت الله نوری همدانی با تصریح بر عظمت نهج البلاغه بیان کرد: نهج البلاغه به کتاب درسی حوزه تبدیل شود.

‌به گزارش‌ ایسنا‌، آیت الله حسین نوری همدانی در ضیافت افطار دارالقرآن علامه طباطبایی که شامگاه گذشته(چهارشنبه 16خرداد) با حضور علما و فضلای حوزه و حافظان قرآن برگزار شد، با بیان اینکه بعد از قرآن، کتابی به عظمت نهج البلاغه نیست، عنوان کرد: نهج البلاغه کتابی جامع است که به تمام ابعاد زندگی پرداخته است.

این مرجع تقلید ادامه داد: اوج کلمات امیرالمومنین(ع) در مسئله آفرینش و توحید است؛ برای مثال در خطبه 228مطالبی در باب توحید می‌بینیم که در طی سال‌ها بزرگان تفسیر و توضیح‌های مختلف بر آن نوشته‌اند. این کلمات را مردم آن زمان در مساجد، جنگ‌ها و … می خواندند که نشان می‌دهد اسلام فرهنگ مردم و جامعه را به حدی بالا برده بود که در زمانی کوتاه مردم قدرت درک و فهم این کلمات را پیدا کرده بودند.
وی افزود: در خطبه‌ای حضرت، احوال افراد دنیاگرا را به گونه‌ای کرده است و لحظات مرگ را به قدری گیرا و نافذ شرح داده که بر هر ملحدی بخوانی لرزه بر اندام او می‌افتد.
آیت الله نوری همدانی با اشاره به خطبه 212 که به شرح حالات مردگان می‌پردازد، اضافه کرد: ابن ابی الحدید می‌گوید من در 50 سال بیش از هزار مرتبه این خطبه را خوانده‌ام و هر بار اثری بر من گذاشته که در قبل نبوده است.
این مرجع تقلید با بیان اینکه در چند جا در نهج البلاغه امام(ع) به علما اشاره دارد، گفت: اولین جایی که کلمه علما به کار رفته خطبه شقشقیه است؛ حضرت می‌فرماید خداوند پیمان گرفته است که علما در برابر ظلم ظالم و مظلومیت مظلوم ساکت ننشینند، این یکی از شئون و و ظایف علماست.
وی وظیفه روحانیت را در قبال مردم و جامعه بسیار سنگین دانست و خاطرنشان کرد: علما در هدایت جامعه نقش ویژه‌ای دارند، علما و روحانیت باید با مردم برخورد متواضعانه و کریمانه داشته باشند و به هدایت و مدیریت جامعه بپردازند.
آیت الله نوری همدانی افزود: حضرت علی(ع) در خطبه 184 به عبادت‌های علما اشاره دارد و در خطبه 188 قرآن را وسیله سیرایی علما بیان می‌کند و می‌فرماید هیچ علمی جز قرآن عطش علما را آرام نمی‌کند. قرآن بهاری است که در دل و روح علما و فقها شکوفایی به وجود می آورد.
این مرجع تقلید عنوان کرد: چهارمین جایی از نهج البلاغه که کلمه علما در آن بکار رفته، نامه مالک اشتر است. امیرمؤمنان در نامه به مالک اشتر می‌فرماید هرکس که می‌خواهد مملکت اسلامی را اداره کند، باید با علما مجالست داشته باشد چرا که آن‌ها ارزش‌های جامعه اسلامی را می‌دانند و در هدایت جامعه مؤثر هستند.
وی با تصریح بر اینکه عظمت نهج البلاغه بر کسی پوشیده نیست، بیان کرد: در کل دنیا کتابی با این جامعیت وجود ندارد؛ علما سعی کنند نهج البلاغه امروز به کتاب درسی حوزه تبدیل شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس