نهادهای تقریبی در ایران، نقش مهمی در مقابله با قرائت‌های افراط گرایی داشته‌اند

نهادهای تقریبی در ایران، نقش مهمی در مقابله با قرائت‌های افراط گرایی داشته‌اندهیأتی از اساتید و رؤسای دانشگاه‌های سوریه با حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر “محمدحسین مختاری” رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی دیدار کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه مذاهب اسلامی، این هیأت22 نفره با هماهنگی دفتر مقام معظم رهبری در سوریه و به میزبانی دانشگاه مذاهب اسلامی به ایران سفر کرده‌اند.

دکتر مختاری در این دیدار، ضمن خوش آمد گویی به میهمانان به تشریح رسالت و اهداف دانشگاه مذاهب پرداخت و گفت: این دانشگاه بیش از دو دهه است که توسط مقام معظم رهبری تأسیس شده و از پیروان مذاهب مختلف در آن مشغول به تحصیل هستند و شعبه‌های این دانشگاه در حال حاضر در سه استان کشور فعال است و شعبات دیگری هم در آینده در داخل و خارج از کشور راه‌اندازی خواهیم کرد.

تفسیر نادرست از اسلام و آموزه‌های دینی از مهمترین مشکلات امروز جهان اسلام

وی در ادامه به مشکلات امروز جهان اسلام اشاره کرد و گفت: از مصائبی که امروز با آن مواجه هستیم، تفکر افراطی، تکفیری،خشن و همچنین تفسیر نادرست از اسلام است که باعث بروز مشکلات عدیده‌ای برای مسلمانان کل دنیا شده است.

دکتر مختاری فلسفه تأسیس دانشگاه مذاهب اسلامی را مقابله با خشونت و افراط گرایی و به یک معنا هدایت و تنویر افکار جامعه به ویژه جوانان و معرفی اسلام ناب محمدی عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه مذاهب اسلامی، با حدود 15 دانشگاه دنیا تفاهم نامه همکاری امضاء کرده است، گفت: اخیرا هیأتی از طرف “حیدرالعبادی” نخست وزیر عراق به ایران آمده و پیشنهاد تأسیس مدلی مثل دانشگاه مذاهب را در بغداد دادند و تأکید داشتند که چنین مدلی برای ایجاد همزیستی ضروری است.

دکتر مختاری افزود:در سفری هم که اخیرا به سوریه داشتیم و دیدار با ” بشار اسد ” رئیس‌جمهور این کشور، ایشان به وزیر اوقاف کشورش دستور داد، چنین مدلی در دمشق هم تأسیس شود؛ بشار اسد تأکید کرد که امروز بیش از هر زمان دیگری به کار علمی و فکری نیاز داریم.

وی با اشاره به اینکه تمام کسانی که در کشور سوریه جنایت می آفرینند، مخلوق و مولود دست آمریکا هستند، گفت: امروز اسلام شناسان و علمای ما در مساجد چه وظیفه‌ای برای تفسیر درست از اسلام دارند؟ امروز دانشگاهیان در این اوضاع قتل و خونریزی‌ها و بی‌مهری‌هایی که نسبت به اسلام صورت می‌گیرد، چه وظیفه‌ای بر عهده دارند؟

مجامع و نهادهای تقریبی در ایران، نقش مهمی در مقابله با قرائت‌های افراط گرایی داشته‌اند

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ادامه این دیدار به سؤالات تعدادی از اعضای هیأت سوری پاسخ گفت و برای بورس دانشجویان سوری از طرف دانشگاه مذاهب اسلامی اعلام آمادگی کرد.

دکتر مختاری با اشاره به اینکه مجامع و نهادهای تقریبی در ایران، نقش مهمی در مقابله با قرائت‌های افراطگرایی داشته اند، گفت: شیعیان و اهل سنت ایران مسالمت آمیز در کنار هم زندگی می‌کنند و تأکید مقام معظم رهبری هم همواره بر این بوده است که در بین پیروان مذاهب مختلف باید وحدت و همدلی وجود داشته باشد

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس