غیبت نهادهای قرآنی مهم‌ترین مشکل نمایشگاه قرآن/برپایی نمایشگاه دائمی قرآن در سال‌های آینده

غیبت نهادهای قرآنی مهم‌ترین مشکل نمایشگاه قرآن/برپایی نمایشگاه دائمی قرآن در سال‌های آیندهمعاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تبیین دستاوردهای بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و با ارائه برنامه‌ای برای برپایی نمایشگاه قرآن در دوره بعدی گفت: ما چند راهبرد و برنامه اساسی در نمایشگاه قرآن داشتیم که توانستیم به آن جامه عمل بپوشانیم که از جمله آن‌ها برگزاری نشست‌های تخصصی، علمی و دانشگاهی و تقویت جنبه محتوایی نمایشگاه بود.

به گزارش ایسنا،عبدالهادی فقهی‌زاده صبح امروز (دوشنبه، ۴ تیرماه) در نشست تبیین دستاوردهای بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با بیان اینکه ما در این نمایشگاه سه رویکرد اصلی را مد نظر قرار داده‌ایم،اظهار کرد: رویکرد اول ما ایجاد تعامل سازنده با بدنه نخبگان و فعالان قرآن سطح ملی بود، رویکرد دوم ما رویکردی محوری با تقویت تحول و نوآوری سطح نمایشگاه و رویکرد سوم برنامه‌محوری با رویکرد تحولی بود.

وی یادآور شد: هدف ما جریان‌سازی موثر فکری، فرهنگی و عملی در عرصه فعالیت‌های قرآنی است که بتوانیم در سطح ملی و بین‌المللی انعکاس خوبی را از فعالیت‌های قرآنی داشته باشیم.متناسب با این رویکردها و برنامه‌ها توانستیم به چند برنامه و راهبرد اساسی که مدنظرمان بود جامه عمل بپوشانیم. نخستین اقدام ما فعالیت در طیف علمی و تخصصی و دانشگاهی بود. همچنین توانستیم در بخش محتوایی نمایشگاه موفقیت‌های چشمگیری داشته باشیم. در قالب برنامه‌ها و نشست‌های تخصصی و نیمه تخصصی نیز به صورت بسیار گسترده‌ای فعالیت داشتیم.

وی یادآور شد: با بیان اینکه برگزاری کارگاه آموزشی و استارتاپی از دیگر برنامه‌های ما در نمایشگاه بود که به آن جامه عمل پوشاندیم. همچنین اقدام بعدی ما استفاده از ظرفیت فضای مجازی و تکنولوژی نوین بود که نسبت به سال‌های گذشته اقدامات بیشتری در این عرصه داشتیم و سامانه پاسخگوی نمایشگاه قرآن را راه‌اندازی کردیم. باشگاه مجازی این سامانه از دیگر اقدامات ما در این عرصه بود.

فقهی‌زاده افزود: سومین اقدام ما در نمایشگاه قرآن کریم ورود به عرصه‌های جدید گفتمان تخصصی میان گروه‌های تخصصی و بین‌المللی بود که در حدود ۲۴ نشست تخصصی دانشگاهی در نمایشگاه با موضوعات و چالش‌های جدید و با استفاده از برترین اساتید دانشگاهی و حوزوی علوم قرآنی نشست‌هایی همچون وحی‌شناسی و… در نمایشگاه برگزار شد. همچنین پس از چهار سال جشنواره انتخاب رساله‌های سطح دکتری را داشتیم که یک روز قبل از اختتامیه نمایشگاه این برنامه برگزار شد و اثرات بسیار مثبتی نیز داشت.

وی در ادامه با اشاره به چهارمین اقدام انجام شده در نمایشگاه قرآن یادآور شد: موضوع حفظ قرآن با عنوان «طرح ملی حفظ قرآن» در نمایشگاه قرآن اجرا شد. در این زمینه سازمان اوقاف و امور خیریه، مصلای تهران، شورای توسعه فرهنگ قرآنی و سایر نهادها فعالیت داشتند و طرح ملی حفظ را در بخش عترت راه‌اندازی کردیم. پنجمین فعالیت ما که مورد استقبال هم قرار گرفت احیای بخش بین‌الملل نمایشگاه بود. همچنین راه‌اندازی کمیته عترت، آموزش و پژوهش رسانه، فضای مجازی و ایجاد جذابیت سطح بصری نمایشگاه از دیگر اقدامات ما در این نمایشگاه بود که منجر به بالا رفتن سطح علمی و تخصصی نمایشگاه و همچنین روزآمدی نمایشگاه در شکل و محتوا بود.

فقهی‌زاده با اشاره به چند مشکل اساسی که در نمایشگاه قرآن وجود داشت، گفت: یکی از مشکلات غیبت نهادهای اصلی قرآنی در برگزاری بزرگترین جشنواره قرآنی بود که در این نمایشگاه خیلی شاهد برنامه‌های مشارکتی نبودیم. همچنین محدودیت اعتباری و بودجه‌ای قابل توجهی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به خصوص در معاونت قرآن و عترت وجود دارد یکی دیگر از مشکلات ما در نمایشگاه بود. بر همین اساس ما برنامه‌ریزی‌هایی داریم که در سال آینده بتوانیم از کمک‌ها و اعتبارات بودجه‌ای سایر نهادها و ارگان‌ها همچون شهرداری، وزارت کشور، وزارت علوم و وزارتخانه‌های اقتصادی بهره ببریم.

وی یادآور شد: یکی دیگر از ضعف‌های نمایشگاه پوشش رسانه‌ای صداوسیما بود که علیرغم مقدماتی که از پیش تهیه شده بود ما توقع داشتیم سطح بیشتری از برنامه‌ها در رسانه ملی پخش شود و از برنامه‌ها و خدمات ما و همچنین از شخصیت‌ها و نهادهای قرآنی و موسسات مردمی قرآنی در نمایشگاه قرآن بیشتر اخبار منعکس شود تا مخاطبان کمی و کیفی را به نمایشگاه بکشاند. در این راستا می‌توان گفت رادیو قرآن و شبکه قرآن استثنا بودند و اقدامات بسیار زیادی در عرصه پوشش نمایشگاه داشتند. ما برای اینکه مردم بیشتر با فعالیت‌های نمایشگاه آشنا شوند با شهرداری تعامل سازنده‌ای داشتیم.

وی اعلام کرد:درصدد هستیم در سال‌های ۹۸ یا ۹۹ شعبه‌هایی از نمایشگاه که مختص ماه مبارک رمضان نباشد را راه‌اندازی  وبخش کوچکی از نمایشگاه در دو استان که شاید یکی از آن‌ها درمشهد مقدس باشد و جنبه بین‌المللی نیز داشته باشد را راه‌اندازی کنیم. همچنین تشکیل دبیرخانه دائمی نمایشگاه قرآن که قبلا هم وعده آن را داده بودیم امروز به صورت رسمی آغاز شد و در این دبیرخانه ما می‌خواهیم تعاملی سازنده را با سایر نهادهای قرآنی داشته باشیم. این دبیرخانه محدود و درون‌سازمانی است و با شخصیت‌ها و ارگان‌های قرآنی ارتباطاتی را برقرار می‌کند تا بتوانیم شاهد یک نمایشگاه بین‌المللی و به صورت دائمی باشیم.

وی با اشاره به هزینه‌های نمایشگاه قرآن گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشقدم در ارائه هزینه‌ها بوده است و ما هم این را تکلیف خود می‌دانیم که هزینه‌ها را برای رسانه‌ها و مردم بیان کنیم و کمیته نظارت و ارزیابی در حین عملیات و پس از آن را راه‌اندازی کرده‌ایم اما با توجه به گستردگی نمایشگاه هنوز نتوانسته‌ایم هزینه اصلی نمایشگاه را اعلام کنیم و ان‌شاءالله تا یک ماه آینده هزینه اصلی نمایشگاه را بیان می‌کنیم چرا که اموال جمهوری اسلامی و بیت‌المال است و ما باید برنامه‌ریزی دقیقی برای آن داشته باشیم و تنها هدف ما فعالیت قرآنی و ارتقای فرهنگ قرآن در بین مردم است و همواره به هزینه و فایده‌های برپایی نمایشگاه توجه داشته‌ایم و سعی کرده‌ایم کار بیهوده انجام نداده باشیم. مثلا در سال گذشته ۷۶۰ میلیون تومان هزینه اجاره نمایشگاه بود و امسال ۸۰۰ میلیون تومان شده است. ما درصدد بودیم که بتوانیم حتی با این همه تورمی که وجود داشت هزینه‌ها بیشتر از حد معمول نباشد.  

فقهی‌زاده در ادامه با اشاره به برگزار نشدن همایش تجلیل از خادمان قرآنی خاطرنشان کرد: ما مکاتبات را با نهاد ریاست جمهوری از قبل از ماه مبارک رمضان آغاز کردیم و قرار شد که در روز ۱۵ یا ۱۶ ماه مبارک رمضان این برنامه که یک امر سنواتی است برگزار شود و یک رکن اساسی نمایشگاه حضور رئیس جمهور است و در ۲۱ دوره گذشته به استثنای یک دوره روسای محترم جمهور همگی در این برنامه حضور داشتند. دبیر انجمن خادمان قرآنی حتی تا روز ۲۷ماه مبارک رمضان پیگیر این برنامه بود اما به دلیل حجم برنامه‌ها موفق به برگزاری این همایش نشدیم. امیدواریم تا به پایان تابستان نرسیده‌ایم این همایش برگزار شود.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا بهتر نبود که «مستند شرقی» که درباره قرآن پژوه و فیلسوف قرآنی ایزودسو است در نمایشگاه قرآن اکران می‌شد؟ گفت: این فیلم یک دستورالعمل‌ها و مراحلی را داشته‌ است که در دوره معاونت قبلی برنامه آن کلید خورد اما بنا به دلایلی به دلیل برخی هزینه‌ها مشکلاتی برای اکران فیلم با تهیه‌کننده آن به وجود آمد اما در عین حال ما سه جلسه کارشناسی داشته‌ایم و به زودی قرار است که این مشکلات حل شود. ما با شخصیت این داستان هیچ گونه مشکلی نداریم اما در بحث‌های اداری در برخی مراحل به مشکل خورده‌ایم و دبیرخانه‌ای برای هماهنگ‌سازی آن در نظر گرفته‌ایم که بتوانیم این مشکلات را از بین برده و هر چه زودتر شاهد اکران این مستند باشیم و از نظر بنده هم بهترین زمان اکران آن می‌توانست در نمایشگاه قرآن باشد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس