نمایشگاه قرآن جشنواره بزرگ علمی، فرهنگی و هنری است

نمایشگاه قرآن جشنواره بزرگ علمی، فرهنگی و هنری استمعاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در این دوره از نمایشگاه از ۲۶ شخصیت برجسته هفت کشور جهان اسلام دعوت کرده‌ایم، گفت: ما در صدد هستیم در این دوره از نمایشگاه بخش محتوایی و هنری را نسبت به سایر بخش‌ها پررنگ‌تر کنیم و از نهادها و موسسات دولتی و مردمی زیادی برای برپایی نمایشگاه بهره برده‌ایم.

به گزارش ایسنا، عبدالهادی فقهی‌زاده – معاون قرآن و عترت ارشاد – روز دوشنبه، ۲۴ اردیبهشت‌ماه در دومین نشست خبری بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با بیان اینکه این نمایشگاه یک جشنواره بزرگ ملی و عمومی است که تمام نهادها و موسسات مردمی در این جشنواره مشارکت دارند، اظهار کرد: رویکرد اصلی ما در بیست و ششمین دوره نمایشگاه سپردن کار به موسسات و نهادهای مردمی و دولتی است. در این دوره از نمایشگاه ۱۵ وزارتخانه و نهاد دولتی، ۳۲ موسسه قرآنی، ۱۶ مرکز دانشگاهی، ۱۵ حوزه علمیه و مراکز حوزوی در این دوره از مسابقات مشارکت دارند. بدون شک بزرگترین رویداد قرآنی در سطح جهان اسلام برپایی این نمایشگاه است که نهادهای عمومی و دولتی در آن مشارکت دارند.

وی ادامه داد: ما در این نمایشگاه قرآن را علمی و هنری قلمداد می‌کنیم که موسسات و نهادها و مراکز قرآنی از سراسر کشور امکان مشارکت در این رویداد بزرگ قرآنی را دارند. در تلاش هستیم که نگرش برنامه‌محوری را در این دوره از مسابقات داشته باشیم. بیش از ۴۰۰ طرح و برنامه در اتاق‌های فکر که از سوی موسسات مردمی و نهادهای دولتی دریافت شده بود مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت ۱۲۰ برنامه را طراحی کردیم. برنامه محوری موضوع اصلی این نمایشگاه است و در مرحله محتوایی و اجرایی در صدد هستیم که مشکلات را کمتر کنیم.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه ما در این دوره از نمایشگاه برنامه‌هایی که دارای پویایی و حرکت‌های نوینی باشد را بیشتر مورد توجه قرار داده‌ایم، خاطر نشان کرد: همین طرح‌های پویا می‌توانند این دوره از نمایشگاه را نسبت به دوره‌های قبل متمایز کنند. تبدیل نمایشگاه ملی قرآن به عنوان اصلی خود یعنی «نمایشگاه بین‌المللی قرآن» یکی از اهداف اصلی ما در این دوره از برپایی نمایشگاه است، گرچه که با مشکلات بودجه‌ای همراه بوده‌ایم و از مهمان زیادی دعوت کرده‌ایم اما آن‌ها به دلیل اینکه در ماه مبارک رمضان قرار داریم و ممکن است روزه‌های آن‌ها دچار مشکل شود، نپذیرفته‌اند اما تمام سعی خود را کرده‌ایم که بخش بین‌الملل نمایشگاه را به بهترین شکل ممکن پس از سه سال مجددا برپا کنیم.

فقهی زاده با بیان این مطلب که ما از هفت کشور جهان ۲۶ شخصیت برجسته علمی و دانشگاهی را دعوت کرده‌ایم، یادآور شد: از جمله این کشورها عراق، مالزی، ترکیه، روسیه، آذربایجان و… است و همچنین از ۲۰ موسسه بین‌المللی قرآن کریم که فعالیت‌های برجسته‌ای دارند نیز دعوت کردیم. چهار تحریریه مستقیم تولید محتوا را در بیست و ششمین دوره نمایشگاه برپا کرده‌ایم و مجلاتی به زبان‌های عربی، انگلیسی و اردو را طراحی کرده‌ایم که بتوانند این رویداد بزرگ قرآنی را در سطح جهان اسلام به معرض نمایش بگذارند.

وی با بیان این مطلب که نمایشگاه فقط مختص قرائت و حفظ نیست بلکه به بخش‌های محتوایی و هنری نیز بسیار توجه داشته‌ایم، گفت: در این دوره از نمایشگاه حجم بالایی از نهادها و موسسات دولتی و مردمی حضور دارند. در صدد هستیم «بیست و سومین آیین انتخاب خادمان قرآنی» را در شب یا روز ۱۵ ماه مبارک رمضان با حضور رئیس جمهور برگزار کنیم. رایزنی‌های حضور رئیس جمهور صورت گرفته است و امیدواریم که انشاءالله این آیین با حضور رییس جمهور محترم برگزار شود. در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم و طبق برنامه‌های از پیش تعیین شده برخی از فعالیت‌های نمایشگاه به این رویداد تاریخی و انقلابی اشاره دارد و در صددیم از چهره‌های برجسته قرآنی تقدیر کنیم. در حاشیه نمایشگاه غرفه‌های قرآن و عترت را نیز برپا می‌کنیم.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه در نمایشگاه با تنوع علمی و هنری که داریم در صدد هستیم جنبه‌های علمی و محتوایی بر جنبه‌های فروشگاهی نمایشگاه غلبه داشته باشد، گفت: نمایشگاه عرصه ارائه توانمندی و جشنواره بزرگ علمی، هنری و فرهنگی در حوزه قرآن است. در حدود ۵۰ هزار مترمربع نمایشگاه قرآن برپا می‌شود که ۳۳ هزار مترمربع در شبستان، ۷ هزار متر مربع در شبستان اصلی و ۱۰ هزار متر در رواق شبستان برپا می‌شود که از این بین در حدود ۳۰ هزارمترمربع از نمایشگاه به جنبه‌های علمی و محتوایی اختصاص دارد و در حدود ۲۰هزار متر مربع ارایه محصولات نشر مکتوب و دیجیتال از جمله عفاف و حجاب تخصیص داده شده است.

فقهی زاده در ادامه با اشاره به اعلام زمان برپایی نمایشگاه قرآن گفت: بیست و ششمین دوره نمایشگاه از ۲۹ اردیبهشت‌ماه (همزمان با سوم ماه مبارک رمضان) تا ۱۴ خردادماه (شب بیستم ماه مبارک رمضان) در مصلای تهران برگزار می‌شود. بعد از حدود پنج سال مجددا برنامه انتخاب رساله‌های دکتری در رشته‌های علوم و قرآن و حدیث و رشته‌های وابسته به آن را برگزار  و کارگاه تخصصی اعجاز قرآن را برپا می‌کنیم. همچنین در حدود ۱۲ نشست کاملا تخصصی و علمی را در این دوره از نمایشگاه برپا می‌کنیم و در صدد هستیم به موضوع غدیر، امام رضا (ع) و مهدویت به طور ویژه در این دوره از نمایشگاه پرداخته شود. اکران فیلم از دیگر برنامه‌های محتوایی ما در این دوره از نمایشگاه است. همچنین در صددیم با همکاری جامعة‌المصطفی العالمیه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سطح جهان اسلام برای بازگشت به مفاهیم قرآنی و فعالیت‌های قرآنی برنامه‌های بیشتری را داشته باشیم.

وی در ادامه با اشاره به بودجه امسال نمایشگاه گفت: ما در صدد هستیم که علیرغم برپایی برنامه‌های بیشتر این دوره از نمایشگاه نسبت به سال‌های قبل بودجه کمتری را صرف کنیم. ۱۲ نشست تخصصی در بخش‌های علمی، هنری، عمومی و همچنین کاملا تخصصی در این دوره از نمایشگاه برگزار می‌شود. ما به دلیل فیلتر شدن تلگرام در بخش فضای مجازی ممکن است با مشکلاتی روبرو باشیم و در صدد هستیم که این موضوع را در پیام‌رسان‌های داخلی دنبال کنیم تا اطلاع‌رسانی این دوره از نمایشگاه به صورت گسترده‌تر انجام شود.

در پایان این نشست از پوستر بیست و ششمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم رونمایی شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس