فرصت نجات میراث علمی اسلام را در آفریقا از دست ندهیم

فرصت نجات میراث علمی اسلام را در آفریقا از دست ندهیم


عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت:هزاران کتاب و نوشته خطی در قاره آفریقا وجود دارد ولی متاسفانه استعمار نوین فرانسوی و انگلیسی برای نابود کردن این میراث تلاش های عظیمی کردند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، شیخ مرتضی مرتضی امروز در مراسم افتتاحیه کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی در قم گفت: میراث اهل بیت(ع) در طول دوران گذشته شاهد مصیبت های فراوانی بوده است و این بلایا باعث شد که مسایل دیگری را از دست دادیم.

وی افزود: آنچه که اکنون در دست خود ما وجود دارد اندک و کم نیست؛ اگر در مراکز کتابخانه‌های دنیا گردشی داشته باشیم گنجینه های فراوانی در خواهیم یافت که دست یابی به آنها ممنوع است؛ مناطق و کشورهای دیگری نیز وجود دارد که در این زمینه باید مورد بررسی قرار گیرد.

عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بیان کرد: آفریقا امروز مظلوم واقع شده است؛ از زمان مهاجرت به حبشه در زمان پیامبر و تا زمان فرار سادات علوی از دست خلفای بنی امیه و عباسی که در مناطق مختلف آفریقا سکنی گزیدند، شاهد حضور بزرگان در این منطقه بوده ایم.

وی گفت: مسلمانان و علوی‌ها با سایر آحاد مردم آفریقا علاقات و ارتباطات گستردهای پیدا کردند؛ این مساله نشانگر عمق مناسبات موجود بین سادات و علوی ها با مردم آفریقا است. مسلمانان باقی مانده در آفریقا بسیاری از آداب و رسوم خود را مطابق با احکام فقه و منتسب به اهل بیت(ع) انجام می دهند.

وی افزود: قاره آفریقا دارای میراث زیادی است که برای بسیاری از ما مجهول است.

عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بیان کرد: آنها از جایی به جای دیگر می‌گشتند و هر نسخه خطی که پیدا می‌کردند را می خریدند و به کشور خود می بردند؛ همچنین آنها از ابتدا سعی کردند که زبان‌های آفریقایی را مسخ کنند تا این زبان از حروف عربی به حروف لاتینی تغییر کند و از این رهگذر میراث های گذشت این ملت را از بین بردند.

وی گفت: این کار باعث شد که نسخ خطی از بین برود و با هزینه ناچیز به غربی‌ها فروخته شد ولی همچنان این میراث را در جای جای آفریقا شاهد هستیم و باید تلاشی به عمل بیاید که این میراث را زنده کنیم؛ آفریقا بر گردن ما حق دارد زیرا قاره ای است که مروج اسلام بوده و علی رغم همه جنایات وهابی تا به امروز نتوانسته اند به شکل گسترده بر ذهنیت مسلمانان آفریقا اثرگذار باشند.

شیخ مرتضی اظهار کرد: اگر کاری برای نجات این مستندات نکنیم شاید در آینده فرصتی برای حل این مشکل و رسیدن به این نسخ خطی نداشته باشیم.
انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس