روایتی از اخلاق مداری شیخ “غلامرضا یزدی”

روایتی از اخلاق مداری شیخ “غلامرضا یزدی”امام جمعه یزد با بیان روایتی از خدمت حاج شیخ به آقا نجفی قوچانی گفت: حاج شیخ در خدمت به دیگران با تمام وجود فداکاری می‌کرد.

به گزارش ایسنا، آیت الله محمدرضا ناصری یزدی، خدمت به دیگران را یکی از ویژگی‌های بارز آیت الله مرحوم حاج شیخ غلامرضا فقیه خراسانی(یزدی) دانست و اظهار کرد: مرحوم حاج شیخ با مرحوم آقا نجفی قوچانی که ایشان هم از بزرگان بوده‌اند، دوست بودند.  زمانی که سید مریض شد حاج شیخ همه کارهای سید را انجام می‌داد.

وی افزود: سید در سیاحت شرقش می نویسد که مریض بوده؛ حالا یا در مسافرت بوده و یا در همانجا، به حدی این مریضی بوده که حاج شیخ هرچه مراقبت و رسیدگی می‌کند موثر واقع نمیشود و سید ذات‌ الریه می‌گیرد. دکتر به حاج شیخ می‌گوید این داروها را می‌دهم اما اگر بخواهید خوب شود باید یک دفعه عرق بکند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد گفت: خود سید قوچانی می گوید که حاج شیخ من را آورد در خانه و آن دارو را به من داد و بعد هرچه داشت از لباس و پتو و فرش و زیلو و هرچه بود روی من انداخت، دید عرق نکردم، مرا در آغوش گرفت؛ دادم درآمد و گفتم شیخ دارم می میرم. او گفت، باید عرق بکنی، آنقدر این طرف و آن طرف زد تا به هرحال تمام وجود من عرق کرد و بعد از چند مدت هم خوب شدم.

امام جمعه یزد خاطرنشان کرد: شیخ به خاطر این‌که سید خوب شود تا این حد فداکاری و مراقبت کرد تا اینکه سید خوب شد و از آن بیماری سخت و سنگین نجات پیدا کرد.

استاندار یزد نیز با بیان این‌که معرفی شخصیت‌های اخلاقی شاخص نقش مهمی در توسعه فرهنگی و هدایت جامعه به سمت تعالی بیش از پیش ایفا می‌کند، گفت: کنگره شیخ غلامرضا یزدی سبب احیای اخلاق اسلامی و معنوی می‌شود.

محمود زمانی قمی در نشست خبری کنگره حاج شیخ غلامرضا یزدی، با بیان این که اخلاقی بودن مهمترین ویژگی حاج شیخ بوده است، اظهار کرد: پرداختن به ویژگی رفتاری که جامعه امروز به آن نیازمند است، یکی از مهمترین اهداف برگزاری این کنگره است.

وی، اخلاق را کیمیایی جاوید دانست و افزود: هر کس به کیمیای اخلاق دست یافته است در تاریخ جاودانه شده است.

استاندار یزد در ادامه با بیان این‌که حاج شیخ غلامرضایزدی را فقیه و مجتهدی نام آور بود، گفت: مردمی بودن از جمله ویژگی‌های بارز وی بوده که آن را مانا کرده است.

زمانی قمی احیای اخلاق و معرفی کیمیای بزرگ که بشر در تمام مراحل کار سیاسی، فرهنگی و اجتماعی به آن نیاز دارد را از دیگر مهمترین اهداف برگزاری این کنگره دانست و بیان کرد: اخلاق مورد پسند فطرت تمام انسان‌ها است.

این مقام مسئول با بیان این‌که اخلاق یکی از آموزهای شاخص دین مبین اسلامی است، اظهار کرد: اخلاق از جمله عناصر الهی است که هر کس آن را دریابد دارای آثاری ماندگار خواهد بود.

وی، معرفی سلوک اخلاقی را از دیگر اهداف شاخص این کنگره شیخ غلامرضا یزدی دانست و تصریح کرد: در طول تاریخ افراد مختلفی بودند که با وجود مسلمان نبودن با رعایت اخلاق انسان‌هایی جاویدان شدند.

استاندار یزد در ادامه با بیان این‌که آیت الله محمدرضا ناصری یزدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه تأکید کردند که تمام هزینه‌های این کنگره از خیرین استان و کشور تأمین می‌شود، افزود: هیچ هزینه دولتی و اعتبارات استانی در این کنگره خرج نمی‌شود. جلوگیری از هزینه‌های جانبی و هرگونه تشریفات زیادی از جمله اولویت‌های اجرایی کنگره حاج شیخ غلامرضا یزدی است.  
انتهای پیام

 

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس