رفع آسیب‌های اجتماعی در گرو احیای کارکردهای مساجد

رفع آسیب‌های اجتماعی در گرو احیای کارکردهای مساجدمعاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان اینکه شعار امسال دهه تکریم و غبارروبی مساجد «مسجد، پایگاه همه کارهای نیک» است، گفت:‌ این شعار برگرفته از بیانات مقام معظم رهبری است و طبق نظرات کارشناسی اگر کارکردهای مساجد احیا شود بسیاری از آسیب‌های اجتماعی رفع می‌شود.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی صداقت امروز دوشنبه، ۱۷ اردیبهشت‌ماه در نشست خبری اعلام برنامه‌های دهه تکریم و غبارروبی مساجد با بیان اینکه دهه غبارروبی مساجد بعد از انقلاب اسلامی به صورت گسترده در تمام مساجد قبل از ماه مبارک رمضان از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد برای عطرافشانی و آماده کردن مساجد برای ماه بهار قرآن برگزار می‌شود، اظهار کرد: در سال‌های اخیر رویکرد ما در دهه غبارروبی و تکریم مساجد این بوده است که علاوه بر ظاهر مساجد باید به کارکردهای مساجد نیز توجه کرده و کارکردهای اولیه مساجد را احیا کنیم.

وی در ادامه با بیان این مطلب که ما معتقدیم اگر می‌خواهیم مساجد آباد داشته باشیم و به دوران صدر اسلام برگردیم باید به کارکردهای مساجد توجه بیشتری کرده و آن‌ها را زنده نگه داریم، یادآور شد: براساس نظریات کارشناسان و تحقیقاتی که در این زمینه داشته‌ایم به این نتیجه رسیده‌ایم که هر چقدر کارکرد مساجد بیشتر شود و مساجد آبادتر شود بسیاری از آسیب‌های اجتماعی که اکنون در سطح جامعه وجود دارد رفع می‌شود، چرا که مسجد یک مکان زنده، پویا و پابه کار در تمام محلات است. مساجد پایگاه‌هایی هستند که مردم به صورت مستمر در آن حضور دارند. در زمان تشکیل انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس و در سایر موارد همواره می‌توانیم نقش مساجد و کارکردهای تعیین کننده آن را مشاهده کنیم.

معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد در ادامه  با بیان اینکه در زلزله کرمانشاه فعالیت‌های مردم را در مساجد در پنج روز اول به صورت گسترده مشاهده کردیم، افزود: مساجد استان تهران به قدری در این امر فعال بودند که هلال احمر بیانیه تقدیر صادر کرد. مردم به مسجد اعتماد دارند و در این گونه کمک‌رسانی‌ها به اولین جایی که مراجعه می‌کنند، مساجد است. در پنج روز اول پنج میلیارد تومان به صورت نقدی از طریق مساجد جمع‌آوری شد و اگر ما بتوانیم کارکردهای اولیه را در مساجد بیشتر از گذشته احیا کنیم قاعدتا اتفاقات بسیار خوب‌تری رخ می‌دهد.

صداقت با اشاره به اینکه دهه تکریم هم اتفاقی است که به جهت فرهنگ‌سازی و احیای کارکردهای مساجد در چند سال گذشته راه‌اندازی شده است، گفت: شعار امسال ما در این دهه «مسجد پایگاه همه کارهای نیک» است و برای تمام روزهای این دهه عناوین و نامگذاری‌هایی داریم که در این موارد سعی شده است به تمام اقشار جامعه پرداخته شود. این شعار برگرفته از بیانات مقام معظم رهبری است که ایشان فرمودند “مسجد پایگاه است و حقیقتا پایگاه است”. مسجد می‌تواند پایگاه همه کارهای نیک باشد. این جمله کلیدی است که ما شعار امسال را از این بیانات ارزشمند انتخاب کردیم.

وی در ادامه با اشاره به عناوین روزهای دهه تکریم و غبارروبی مساجد تصریح کرد: ۲۰ شعبان که مصادف است با ۱۷ اردیبهشت و روز اول غبارروبی دهه تکریم است با عنوان «مسجد پایگاه حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری شده است و برگزاری پویش «کالای ایرانی می‌خریم» در راستای حمایت از شعار سال در مساجد برگزار می‌شود و دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌هایی برای مساجد داریم و بر همین اساس هر شب در ۱۰ مسجد برنامه‌هایی با حضور اصناف و بازاری‌ها برگزار می‌شود تا از این طریق کالای ایرانی که شعار سال است مورد توجه بیشتر قرار بگیرد.

معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به سایر عناوین روزهای دهه تکریم و غبارروبی مساجد خاطر نشان کرد: روز دوم با عنوان «مسجد پایگاه تربیت کودکان و نوجوان» است که در این روز اختتامیه جشنواره مسجد و مدرسه برگزار می‌شود. روز سوم با عنوان «مسجد پایگاه تحکیم و تعالی خانواده» نامگذاری شده که تقدیر از خانواده‌هایی که در طرح تعالی مسجد فعال هستند از جمله برنامه‌های ما در این روز است و خانواده‌های موفق مسجدی معرفی می‌شوند. روز چهارم با عنوان «مسجد کانون محورورزی و برادری» نامگذاری شده و ویژه برنامه‌هایی در مساجد استان‌ها داریم.

صداقت در ادامه افزود: روز پنجم با عنوان «مسجد، پایگاه منتظران، نمازجمعه میعادگاه منتظران» نامگذاری شده و ائمه جماعات و اهالی مسجد در نمازهای جمعه به صورت گسترده شرکت می‌کنند. روز ششم با عنوان «مسجد، پایگاه ارائه خدمات اجتماعی» نامگذاری شده و در این روز اقدامات جریان‌سازی مرتبط با “مسجد، جهیزیه، مسجد برقرار” و مواردی از این قبیل در این روز برنامه‌های ویژه‌ای داریم. روز هفتم با عنوان «مسجد پایگاه نقش‌آفرینی بانوی مسلمان در جامعه» نامگذاری شده و همایش بانوان مسجدی و غبارروبی مساجد توسط بانوان در این روز صورت می‌گیرد. روز هشتم با عنوان «مسجد، پایگاه انقلاب و بستر نشر فرهنگ ایثار و شهادت» نامگذاری شده که در این روز از خانواده‌های شهدای مدافع حرم و ویژه برنامه‌هایی برای خانواده‌های شهدا داریم.

وی یادآور شد: روز نهم تحت عنوان «مسجد، هسته مقاومت فرهنگی» نامگذاری شده و در این روز از اپلیکیشن مسجدیاب رونمایی می‌شود. این اپلیکشن تور مجازی مسجد گردی است. روز دهم با عنوان «مسجد، پایگاه نشر معارف قرآن و اهل بیت (ع)» نام گذاری شده و این روز که مصادف است با شب اول ماه مبارک رمضان برگزاری کرسی تلاوت در مساجد محوری استان‌ها و قرائت دعای افتتاح در تمام مساجد برگزار می‌شود. ما در صدد هستیم که تقویت دارالقرآن‌ها و خانه‌های قرآن را در مساجد داشته باشیم و جلساتی با بسیج و کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد برگزار کرده و به تفاهم‌هایی رسیده‌ایم و شورای فرهنگی مساجد را برپا کرده‌ایم تا از این طریق بتوانیم برنامه‌های مساجد را به صورت گسترده‌تر تقویت کنیم.

معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان این مطلب که در بحث هیأت امنای ما به نتایج خوبی رسیده‌ایم، یادآور شد: بناست که در بحث هیأت امنای مساجد از جوانان و بانوان بهره ببریم و عضو فرهنگی مساجد در هیأت امنا حتما باید جوان باشد و در صدد هستیم تا برای این امر از تمام اقشار مردم بهره ببریم اما باید این مسئله را نیز برای هیأت امنای مساجد در نظر داشته باشیم که بحث مالی برای عمران و آبادی مساجد و تجربه نیز در این امر بسیار مهم است اما شیوه‌نامه‌ای تهیه شده است که در صددیم از این طریق از تمام اقشار جامعه برای احیای کارکردهای مساجد در بحث هیأت امنا بهره ببریم.

صداقت در ادامه در پاسخ به این سوال ایسنا که آیا طرحی دارید که در تمام طول روز مساجد به صورت گسترده برای استفاده عموم و در تمام ساعات باز باشد، اظهار کرد: ما برای این امر مشکلات زیادی داریم. اول از همه بحث امنیت مسجد است. اگر بخواهیم مساجد در طول روز به صورت مستمر باز باشد باید امکاناتی را در نظر بگیریم و برخی از مسجد این انتظار را دارند که کارتن‌خواب‌ها بتوانند از آن استفاده کنند. باید بگویم مسجد مکانی است که باید پاک و پاکیزه باشد و نهادهای متولی امر مانند شهرداری باید در بحث افراد کارتن خواب بیشتر فعالیت کند. البته مساجدی را داریم که درب آن‌ها به صورت شبانه‌روز باز است و شبستانی تهیه شده که این گونه افراد می‌توانند از آن بهره ببرند. در سطح استان تهران ۳۰۰ مسجد به صورت شبانه‌روز در میدان‌های اصلی و جاهایی که مساجد محلات به صورت محوری فعال هستند، باز است. اما امنیت و بحث مالی نیز برای تقویت این امر باید بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه با اعلام این خبر که باشگاه ایده‌پردازان مسجدی را راه‌اندازی کرده‌ایم، یادآور شد: این طرح با همکاری دانشگاه امام صادق (ع) در روز پنج‌شنبه و جمعه ۲۰ و ۲۱ اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود و در این طرح سعی شده است که از جوانان برای ایده‌پردازی بیشتر در مساجد و کارآفرینی با موضوع مسجد بهره ببریم و ۲۵ گروه ایده‌پرداز در همین هفته در دانشگاه امام صادق (ع) گردهم جمع می‌شوند تا بتوانند باشگاه ایده‌پردازان مسجدی را بیشتر از گذشته و به صورت رسمی فعال کنند. در صدد هستیم که با شبکه‌های صداوسیما نیز بیشتر از گذشته ارتباط برقرار کرده و فراخوانی جهت تولیدات مسجدی به صداوسیما ارائه داده‌ایم که از آغاز ماه مبارک رمضان این فراخوان کلید می‌خورد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس